Добавить новость
ru24.net
World News
Август
2020
1
2
3
4 5
6
7 8 9 10
11
12 13
14
15
16 17 18 19 20 21 22 23 24
25
26
27 28
29
30 31

Један је Црњански, а много сеоба

0

Дијаспора с разлогом тражи квалитетнију комуникацију с матицом и бољи третман средстава која стижу из расејања – јединих која су редовна, безинтересна и без икаквог условљавања.

Измештање људи и народа по Земљиној кугли део је историје човечанства од самих почетака. Некад добровољно, а некад присилно, често због економских невоља, а који пут из политичких разлога, каткад бежећи од ратних пожара, а понекад учествујући у њима, појединци и групе напуштали су завичај тражећи срећу и безбедно место у новом географском, друштвеном и културном окружењу. Савремени антрополози говоре да је историја идентитета – след сеоба, случајности и прилагођавања. Један од њих, француски научник Мишел Ажије, творац синтагме „нови космополитизам”, чак тврди да ниједно људско биће никада није било аутохтоно и да су границе увек биле нестабилне.

Ова релативизација односи се и на српски народ, чије сеобе одавно интензивно теку у различитим правцима, и у силовитим таласима запљускују све континенте. Од Чарнојевића до наших дана, али и пре Чарнојевића, Срби на разним меридијанима планете деле сложено осећање двоструке припадности, уносећи у дијаспоричност света бреме својих антрополошких специфичности. То су људи с двоструким теретом на плећима, подвргнути не баш пријатном „обреду раздвајања и спајања”; они су и тамо и овде, а често ни тамо ни овде.

Сањајући завичај из даљине, избеглице се, као и свака мањина, свакодневно суочавају с недостатком моћи у односу на различиту већину. Једна песникиња је то осећање давно описала овим речима: „Овде је сувише овде – тамо је сувише тамо”. Нешто млађи писац српског порекла Велимир Чолић, избегао у Бретању, у књизи „Егзил за почетнике” овако описује емоције нашег сународника измештеног из завичаја: „Кишни човек, затворен у тишину, прожет грчевима и промуклим кашљем несанице”.

Размере интелектуалне тескобе избеглица није скривао ни Данило Киш, који се у Париз преселио добровољно, и није ово измештање доживео као „изгнанство из синтаксе”: одселио се као већ познати писац, и у граду светлости наставио је (иако полиглота) да пише на српском, „језику на коме сања”. Описујући Париз из перспективе коју је више видео као номадску него као гастарбајтерску, у једном разговору рекао ми је да, кад се пробуди, и кад чује како се нашијенци испод прозора дозивају и псују на српском, одједном не зна где је – на Вождовцу или у десетом арондисману…

Наши разговори о социокултурној, друштвеној и економској позицији исељених из Србије, као што се види, не морају да почну с Црњанским, који је први снажније обрадио емотивни свет измештених, дефинишући Србе као „народ сеоба”. Како у метафоричним „Сеобама”, тако и у „Роману о Лондону”, чији је главни јунак такође емигрант. Етно-историјски простор Срба и надаље се шири брзином коју су поспешили ратови, санкције, епидемије и глобализација. Београдски афористичар Митар Ђерић изразио је нове невоље овом ефектном сликом: „Један је Црњански, а много сеоба”.

Историја је штедро разбацала делове српског народа најпре по Балкану и Подунављу, а потом по целој планети, тако да данас нема географске тачке на којој се на српском не дозива лепша будућност и не сања она звезда у бескрајном плавом кругу.

Више од трећине нашег народа данас живи изван матице (између 3,5 и четири милиона људи). Иако у почетку економски рањиви, неки од тих људи данас су пословно веома моћни и располажу имовином којом могу да се убрзају препородни процеси у српској привреди. Према подацима Народне банке Србије (за 2018), дијаспора само легалним токовима годишње унесе у матицу око 3,4 милијарде евра. Другим каналима пристиже бар још толико. А то је тек део средстава која би могла бити искоришћена, а леже у банкама. Недавно је Стеван Барт, војвођански Немац рођен 1937. у Футогу, а сада успешни електроинжењер у Немачкој, написао да Срби у Немачкој – иначе други по бројности међу странцима у овој земљи – располажу имовином од најмање 50 милијарди евра. Према наводима овог југошвабе, који пише на српском и немачком језику, 90 одсто својих прихода остварених у Немачкој, Срби и троше у тој земљи.

Српска матица превазишла је некадашњу навику да људе у расејању назива именима с неприкривеном идеолошком конотацијом. Термини попут избеглиштва, емиграције и исељеништва замењени су неутралном позајмљеницом из грчког – дијаспора (дословно: део народа раштркан по свету). Али, део предрасуда као да је и даље на снази. На пример, матица не чини довољно да средства која дозначује дијаспора преусмери из потрошње у инвестиције. Још мање се труди да изнађе механизме директног и повлашћеног улагања дијаспоре у капиталне пројекте у Србији. Зар наши сународници из света не заслужују исти, ако не и бољи третман у односу на стране улагаче и кредиторе? Држава још није вратила дуг Фонду „Дијаспора за матицу” који је својевремено узаптила досовска власт… Зграда у Васиној улици у Београду, адаптирана за контакте са дијаспором, у међувремену је усмерена на друге намене, а некадашње Министарство за дијаспору спуштено је на ниво Канцеларије, а потом Управе, која дуже од три године нема директора. Вапај за бољом комуникацијом с матицом један наш човек из белог света овако је исказао на недавном састанку у Београду: „Ако вас седам милиона има у Влади Србије 16 министара, зар нас четири милиона расељених не може да има једног?”

Матица се предуго колеба око бољег третмана људи из дијаспоре и њихових улагања, иако је сасвим белодано да су у односу на све друге, па и на видове банкарског уцењивачког кредитирања, једино прилози из расејања редовни, безинтересни и без условљавања.

Дијаспора стално треба да осећа, као неку врсту унутрашњег гласа, тај позив да се врати у матицу и да с муком стечени новац уложи тамо где су јој корени.

Др.Миливоје Павловић/Политика

Један је Црњански, а много сеоба




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Фестиваль «Песня года» 2024 состоится в ДС «Мегаспорт» в Москве

Стоит ли отдавать ребенка в частную школу?

Стоит ли отдавать ребенка в частную школу?

Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»


Сергей Светлаков презентовал комедию «Беляковы в отпуске» в Москве

Рекордное количество участников привлёк Конкурс экологических проектов в Мытищах

Невидимая угроза: врач Кутушов рассказал, как токсины попадают в вашу еду

Олимпийские ценности: доступное жилье в Иваново сдадут по улучшенному стандарту


Just hours left for thousands of hard-up households to get £100s worth of white goods or new boiler – how to claim now

Inexperienced Secret service agent called tech support hotline for help piloting drone ahead of Trump rally shooting: bombshell report

Grisly suicide-pod tale blows up lies of ‘dignity’ in assisted suicide

My mother and I were still estranged when she died in 2019. I went to a medium to connect with her and it brought me closure.


Более 30 автодорог отремонтировали в подмосковном Красногорске

Под Орлом при столкновении легковушек пострадали два человека

Стоит ли отдавать ребенка в частную школу?

Забетонирована первая опора моста «Парус»


Мультиплеерный данжен-кроулер Greedy Wizards: Speed Dungeon вышел в новой стране на iOS и Android

New California law inspired by Ubisoft and Sony requires retailers to warn consumers that the digital games they buy can be taken away at any time

Мафия-НН: Густой аромат армянского кофе наполнил воздух старательно украшенной гостиной.

Ранняя версия Mini Empire: Hero Never Cry с русским языком доступна в Google Play



72% москвичей нуждаются в площадках для выгула собак

Предложение новостроек в «старой» Москве за год выросло на 15%

Стало известно, где живут самые щедрые женихи в России

Знаки зодиака: Москвички предпочитают украшения со львом




Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

«Избинг» и «деревенинг»: россияне спасаются от городской суеты в сельской глуши

Стоит ли отдавать ребенка в частную школу?

Стоит ли отдавать ребенка в частную школу?


В центре Москвы произошло массовое ДТП с участием полицейской машины

Главные новости недели: актуальные события Петропавловска и Северо-Казахстанской области с 23 по 28 сентября 2024 года

Чем отличался слон на пачках знаменитого чая высшего сорта: пройдите тест на знание мелочей из СССР

Лавров оценил вероятность продажи Турцией российских ЗРК


Томми Пол уступил Томашу Махачу во втором круге турнира ATP-500 в Токио

Шнайдер проиграла Френх в третьем круге турнира WTA в Пекине, взяв сет под ноль

Хачанов обыграл Черундоло и вышел в четвертьфинал турнира ATP в Пекине

Даниил Медведев обыграл Гаэля Монфиса и вышел во 2-й круг турнира ATP-500 в Пекине


Пользователи TikTok столкнулись с массовым сбоем

Терапевт Попова рассказала, как долго заразен человек при гриппе

Магнитная буря 29 сентября 2024 года: сложный день ожидает метеопатов из-за активности Солнца

Глава МИД Индонезии Марсуди надела на ГА ООН брошь, которую ей подарил Лавров


Музыкальные новости

«Скажи правду!»: бывший муж Карди Би обвинил ее в измене во время беременности

Олег Митяев, «Моя Мишель» и фейерверк: День тигра отметят сегодня во Владивостоке

Рекламное агентство внука Пугачевой Дени три года работает в убыток

В Москве ежегодно состоялся юбилейный, всероссийский, патриотический гала-концерт «Проза и поэзия» «Россия - семья семей»



Знаки зодиака: Москвички предпочитают украшения со львом

Стало известно, где живут самые щедрые женихи в России

Где найти запчасти на китайские авто?

72% москвичей нуждаются в площадках для выгула собак


Можно ли перевестись из одной автошколы в другую в процессе обучения?

Он всю жизнь ковал славу СССР, а спас его Запад — там сделали операцию бесплатно! История о легенде ЦСКА Тарасове

Глава «Локомотива» высказался о кричалке «“Зенит” — позор российского футбола»

Сафиуллин проиграл Синнеру и не смог выйти в четвертьфинал теннисного турнира в Пекине


Проверка подлинности автозапчастей: алгоритм

Достигнута договоренность об увеличении финансирования содержания трасс Колыма и Вилюй

Где найти запчасти на китайские авто?

В центре Москвы произошло массовое ДТП с участием полицейской машины


Лавров: решения Запада по ударам вглубь РФ покажут, как услышали Путина




Лавров заявил, что ФРГ молчат на запрос РФ показать, как лечили Навального


Невидимая угроза: врач Кутушов рассказал, как токсины попадают в вашу еду

Токсиколог Кутушов рассказал, как не запутаться в витаминах D и D3

Как адаптировать коллектив к новым вызовам и изменениям

Токсиколог Кутушов объяснил, что делать, если разбили ртутный градусник


Пресс-секретарь Зеленского: граждане РФ первыми узнают о разрешении Киеву бить вглубь России

The Spectator: Зеленский обвинит Запад в предательстве


Локомотив – Оренбург: прогноз на матч 1 октября.

Воробьев — о поражении ЦСКА: «Мы тренировали овертайм, но пока это не наше, к сожалению»

Современные тренажёры и трибуна для зрителей: Большой парк для собак открыли на юге Москвы

Представители Росгвардии поздравили воспитанников Центра спорта и образования «Самбо-70» с принятием торжественной клятвы




Собянин рассказал о реставрации объектов культурного наследия

Сергей Собянин. Главное за день

Собянин пригласил москвичей посетить павильон «Умный город» на ВДНХ


Экокожа – это не кожзам! Достойная альтернатива кожаной обивке офисных кресел

Рекордное количество участников привлёк Конкурс экологических проектов в Мытищах


Есть другие методы: эксперт предостерег от частой перезагрузки гаджетов

Знаки зодиака: Москвички предпочитают украшения со львом

«Избинг» и «деревенинг»: россияне спасаются от городской суеты в сельской глуши

Магнитная буря 29 сентября 2024 года: сложный день ожидает метеопатов из-за активности Солнца


Прокуратура проверяет информацию о пропаже вертолета в Архангельской области

В пропавшем в Архангельской области вертолете находился депутат Сметанин

В Гидрометцентре прогнозируют температуру на 6-10°С выше нормы в нескольких регионах России

Написал сообщение родным и исчез: Депутат и бизнесмен внезапно пропали на вертолёте Robinson под Архангельском


В районе Симферополя появится необычный жилой квартал

Прогноз погоды в Крыму на 26 сентября

Прогноз погоды в Крыму на 29 сентября

Под Симферополем продолжается строительство нового крупного микрорайона


Лавров оценил вероятность продажи Турцией российских ЗРК

Знаки зодиака: Москвички предпочитают украшения со львом

Российским школьникам предложили учить узбекский язык из-за мигрантов

Первым судном, которое проплыло по Красному морю почти за год, стал газовоз с российским СПГ












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Янник Синнер

Сафиуллин проиграл Синнеру и не смог выйти в четвертьфинал теннисного турнира в Пекине






Знаки зодиака: Москвички предпочитают украшения со львом

Велосипед Артамонова — быль или небыль? Часть 2

Российским школьникам предложили учить узбекский язык из-за мигрантов

Чем отличался слон на пачках знаменитого чая высшего сорта: пройдите тест на знание мелочей из СССР