Kosovo gradi nove policijske podstanice na severu
“Granična policija će opsluživati novi objekat za koji očekujemo da će uskoro biti izgrađen. Dobar posao!”, napisao je Kurti na svom Facebook nalogu.
Polaganju kamena temeljca za izgradnju ove podstanice prisustvovali su ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla) i generalni direktor Policije Kosova, Gazmend Hodža (Gazmend Hoxha).
Kurti je podsetio da je krajem prošle nedelje kamen temeljac za podstanicu postavljen i na mostu na reci Bistrica, koji se nalazi na magistralnom putu koji vodi prema graničnom prelazu Jarinje. Tu se već nalazi punkt na kome su pripadnici specijalne i redovne policije Kosova.
Ministar Svečlja je 23. novembra, tokom polaganja kamena temeljca za izgradnju podstanice na Bistričkom punktu, rekao da će taj “novi savremeni objekat koristicti pripadnici policije koji dve godine služe u borbi protiv kriminala, zaštiti naše granice i opštoj bezbednosti naše Republike”.
“Neumorno ćemo nastaviti da gradimo i jačamo svoje kapacitete kako bismo se uspešno suočili sa svakim izazovom koji se može naći pred nama”, naveo je Svečlja.
S druge strane, pripadnici srpske zajednice - koji čine većinsko srpsko stanovništvo na severu Kosova, protive se izgradnji policijskih stanica ili baza uz obrazloženje da su izloženi “pritiscima i diskriminaciji” od strane pripadnika policije.
Takođe, srpski civilni sektor u poslednje vreme traži od međunarodne zajednice da obrati pažnju na žalbe građana na ponašanje policije Kosova uz ocenu da je ona “neprofesionalna” i “ostrašćena”.
Direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije, Petar Petković, je ocenio da je izgradnja novih podstanica “dodatni instrument za ugnjetavanje i proterivanje srpskog naroda”.
Dodao da su kosovske vlasti “nasilno promenile etničku strukturu policije” na severu Kosova, te dodao da je Briselskim sporazumom predviđeno da u tom delu budu raspoređeni policajci iz redova srpske zajednice.
Početkom novembra 2022. više od 500 policajaca iz redova srpske zajednice na severu Kosova je podnelo ostavke u okviru kolektivnog istupanja Srba iz kosovskih institucija zbog nastojanja Vlade Kosova da ukine srpske registarske oznake.
Od tada su se na severu Kosova nizale krize, koja je kulminirala u septembru 2023. oružanim napadom Srba na Policiju Kosova, kada je ubijen jedan policajac. U međuvremenu, na severu su raspoređeni policajci uglavnom iz redova albanske zajednice, kao i pripadnici specijalne policije Kosova.
Takođe, Vlada Kosova je krajem maja ove godine donela konačnu odluku o ekproprijaciji preko 100 parcela u opštinama sa srpskom većinom, Leposaviću i Zubinom Potoku, radi izgradnje policijskih stanica i baza.
Zemlje Kvinte – SAD, Francuska, Nemačka, Italija i Velika Britanija – zajedno s Kancelarijom EU na Kosovu i Misijom Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju na Kosovu (OEBS), tada su izrazile žaljenje zbog ove odluke Vlade Kosova, dodajući da eksproprijaciju treba ocenjivati u smislu zakonitosti, ljudskih prava i javnog interesa, a ne u smislu etničke pripadnosti građana.
Pitanje eksproprijacije na severu zarad izgradnje policijskih stanica ili baza, našlo i u izveštaju izvestiteljke Parlamentarne skupštine Saveta Evrope za Kosovo Dore Bakojanis, gde se opisuje kao važno za vladavinu prava i da ima "široke političke posledice".