2018

Новости за 28.04.2018

Juventus sa igračem više jedva stigao do pobjede nad Interom

Vijesti.ba

Juventus je došao do prednosti veoma rano. Douglas Costa je postigao pogodak za 0:1 u 13. minuti. Samo dvije minute poslije sudija Daniele Orsato je pokazao direktan crveni karton Matiasu Vecinu zbog neopreznog starta. Mišljenja su bila podijenjena u vezi te odluke glavnog sudije. Do kraja prvog poluvremena nije bilo velikih prilika. Juventus se povukao, iako je bio sa igračemutf8

U Amsterdamu održan marš solidarnosti s izbjeglicama

Vijesti.ba

Marš je počeo na trgu Krugerplein, a okupljeni, među kojima su bile izbjeglice i holandski aktivisti, poručili su "Mi smo ovdje". Nosili su transparente na kojima je pisalo "Izbjeglice, dobrodošli", "Ljudi, gdje vam je humanost", "Ne možemo živjeti na ulici", "Solidarnost s izbjeglicama i migrantima". Marš koji je trautf8

Bijeli luk može smanjiti rizik od karcinoma i dijabetesa

Vijesti.ba

Kakav će učinak bijeli luk imati zavisi i od načina na koji se koristi, odnosno priprema. Međutim, naučnici nisu utvrdili koji je način pripreme najučinkovitiji. Prema istraživanjima, sumporni spojevi koji se nalaze u bijelom luku mogu utjecati na gasne signalne molekule, kao što su azot oksid i vodonik sulfid koji se prirodno proizvode u ljudskom tijelu. Promijenjeni nivoi molekula utf8

Patrijarh Ruske pravoslavne crkve Kiril doputovao u Albaniju

Vijesti.ba

Na Međunarodnom aerodromu u Tirani dočekao ga je arhiepiskop Anastasije koji je kazao da je ova prva historijska mirovna posjeta od izuzetnog značaja. Planirano je da se Kiril, tokom trodnevne posjete, sastane i s albanskim predsjednikom i premijerom Ilirom Metom i Edi Ramom. Albanija je bila bliski saveznik Sovjetskog Saveza nakon Drugog svjetskog rata. Stanovništvo od tri miliona lutf8

Brigitte Macron: Melania zarobljena u Bijeloj kući

Vijesti.ba

Melanija "ne može ništa učiniti ", rekla je Brigitte Macron za Le Monde, zbog sigurnosnih ograničenja, navodi se u novinama. - Ne može otvoriti ni prozor u Bijeloj kući, a ja svaki dan, izlazim u Pariz – kazala je Macron. Nije ni čudo da izgleda tako turobno, rekla je Brigitte Macron. - Ona je žena s puno karaktera, ali ga pokušava sakriti. Vrlo lako se nutf8

Venecija blokira ulaz u grad ako dođe previše turista

Vijesti.ba

Mjera će biti na snazi tokom četiri praznična dana, zaključno s utorkom kada se u svijetu slavi Praznik rada, 1. maj. Gradska policija nadgledala je dolazak turista i procijenila da još nema potrebe da se kapije zatvore, prenosi Beta. U Veneciji ima znatno više turista nego stanovnika, a uske ulice u vrijeme praznika postaju gotovo neprohodne. Grad decenijama ne nalazi rutf8

Kenan Kodro pogodio za trijumf Grasshoppersa

Vijesti.ba

U prvom poluvremenu Grasshoppers je bio nešto opasniji, međutim nije bilo pogodaka. Gosti su bili bolji i u drugom dijelu. Poslije kornera u 81. minuti Marco Djuricin je prebacio loptu za Kodru, koji je glavom zatresao mrežu domaćih za pobjedu od 0:1. Ovo je bio šesti pogodak za bh. napadača u deset ligaških utakmica. (Vijesti.ba / SCsport)

Juncker: Putin prijatelj, Rusija glavni igrač za Evropu

Vijesti.ba

„Moj prijatelj Vladimir Putin - mi se družimo mnogo godina, mada vi sada i ne možete da kažete da je Putin vaš prijatelj - svojevremeno je bio neprijatno iznenađen jednom tvrdnjom američkog predsjednika Baracka Obame da je Rusija samo regionalna država. Rusija je sve samo ne to“, izjavio je Juncker u intervjuu holandskom listu „Trouv“, koji prenosi list „Poutf8

Sloboda rutinski savladala Vitez, Borac bolji od Mladosti

Vijesti.ba

Na početku utakmice nije bilo većih uzbuđenja, a onda je u 16. minuti tuzlanski klub poveo sa 1:0. Osmanagić je ubacio iz kornera, a Husić je glavom vratio za Smajića, koji je pogodio za 1:0. Vitez je zaprijetio preko Ivičića u 30. minuti. U nastavku Sloboda je bila aktivnija, a odličnu šansu imao je Rustemović u 44. minuti kada je šutirao preko gola. Nakon toga i Smajić je biutf8

Dragičević: Od juče znam sve činjenice, dajem rok dok prva dunja ne sazrije

Vijesti.ba

"Saučesništvo u ubistvu je teži zločin od ubistva. Pozivam sve na mir i dostojanstvo. Svi ostali građani koji prave okupljanja u drugim gradovima, to nije ni skup ni prosvjed. To je mirno okupljanje građana. Mi želimo samo istinu i pravdu." rekao je Davor Dragičević. On se zahvalio svim čestitim pripadnicima MUP-a RS kojih je preko 90 odsto. "Prva dunja kad otpadne utf8

Ugledni sociolozi proveli istraživanje na uzorku od 2650 srednjoškolaca: Stvorili su jasnu sliku o tome tko će najvjerojatnije slušati turbofolk

Globus

KONTROVERZNI GLAZBENI ŽANR - Vijest o zagrebačkom radiju Extra FM, koji bi od lipnja trebao puštati ekskluzivno narodnjačku glazbu folk zvijezda kao što su Aca Lukas, Jelena Karleuša, Seka Aleksić i Boban Rajović, naveliko popularnu u Hrvatskoj, malo koga nije zaintrigirala. Turbofolk, u Hrvatskoj kontroverzan glazbeni žanr, koji na sebe često veže političke konotacije i budi niske strasti, uživa veliku popularnost unatoč tome što polarizira stav javnosti.

Chelsea pobjedom u gostima kod Swanseaja ostao u utrci za plasman u LP

Vijesti.ba

Plavci su došli do vodstva već u četvrtoj minuti kada je pogodio Cesc Fabregas. Chelsea je imao više od igre u prvom poluvremenu, ali nije bilo većih prilika do odlaska na odmor. Miran je bio i početak drugog dijela utakmice. Prva veća šansa viđena je u 72. minuti kada je priliku za pogodak imao Victor Moses. Nakon toga viđene su prilike za domaće. Prvo je poku&sutf8

Real Madrid savladao Leganes, Zidane na teren izveo rezervni tim

Vijesti.ba

Kraljevski klub poveo je u osmoj minuti kada je pogodak postigao Gareth Bale. Leganes je bio blizu izjednačenja u 37. minuti kada je Nordin Amrabat pogodio prečku. U posljednjim trenucima prvog dijela utakmice Borja Mayoral Moya pogodio je za 2:0. Nije bilo velikih šansi na startu drugog dijela, a u 66. minuti Darko Brašanac je smanjio na 2:1. Poslije gola gosti su imali dvijeutf8

Rafael Nadal i Stefanos Tsitsipas izborili finale turnira u Barceloni

Vijesti.ba

Polufinalnom pobjedom nad Belgijancem Davidom Goffinom sa 6:4, 6:0, Nadal je zabilježio 400. trijumf u karijeri na zemljanim terenima, dok je Tsitsipas, koji je eliminirao Španca Pabla Carrena Bustu s 7:5 i 6:4, postao prvi grčki finalist nakon 45 godina na ATP turnirima. Prije njega u finalu ATP turnira je igrao Nicholas Kalogeropoulos 1973. godine. Nadal je na "pijesku&quotutf8

Srbija na prekretnici - EU ili zatvaranje evropskih vrata

Vijesti.ba

Mediji u Srbiji pišu o dva moguća razloga zbog kojih poziv predsjedniku ove države još nije dostavljen: prvi, Vučićeve bliske veze sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i Zapadom i drugi, nemogućnost da se dvije administracije dogovore o statusu Rusko-srpskog humanitarnog centra u Nišu.  "Ima elemenata i jednog i drugog. Ovo je jedan vid upozorenja Srbiji dautf8

Rusija pokazuje da može da disciplinuje Vučića

Vijesti.ba

"Mislim da Moskva koristi priliku da dodatno izvrši pritisak na Srbiju i Vučića, te da ih natjera na jasnije stavove", ističe Janjić u razgovoru za Vijesti.ba. Kaže da je ipak potrebno sačekati, jer očigledno da postoji intenzivna komunikacija između Beograda i Moskve povodom poziva na inauguraciju. "Što se tiče samog ishoda, mislim da će poziv najvjerovatnijutf8

В аэропорту Кишинева несколько часов держали участников съезда "Победа" в Москве

Razmislite! Rusija do Trsta?

Vijesti.ba

General američke vojske i bivši kandidat za američkog predsjednika Wesley Clark nam je otkrio da smo bili u zabludi. - Nema sumnje da Rusija nastoji povećati svoj utjecaj u regionu. Oni su to uvijek željeli!  Sjećam se jednog svog razgovora u Moskvi. Tokom procesa priprema konferencije u Dejtonu, bio sam 1995. godine u tom gradu, zajedno s američkim kolegama iz diplomatije i jo&utf8

Islamska zajednica: BiH napustila tri imama

Vijesti.ba

Direktor Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice mr. Nusret Abdibegović kazao nam je sljedeće: "Mi smo iznenađeni informacijom ili bolje kazano dezinformacijom da je 30 imama napustilo imamsku službu i da su se zaposlili kao radnici na "baušteli". Vrlo odgovorno demantujemo te navode i naša saznanja se kreću da su u posljednje vrijeme BiH napustilautf8

Roma razbila Chievo s igračem manje, Džeko dvostruki strijelac

Vijesti.ba

Već u devetoj minuti Roma je povela kada je pogodio Patrik Schick na asistenciju Radje Nainggolana. Pogodak Stephana El Shaarawyja u 16. minuti je poništen zbog ofsajda. Schick je pokušavao i u 21. minuti. El Shaarawy je imao dobru priliku u 28. minuti, da bi u 40. Edin Džeko udvostručio prednost Rimljana. Nakon centaršuta Aleksandra Kolarova, Dijamant se odlično sna&amutf8

Salkić podržao izgradnju muzeja o genocidu nad Bošnjacima

Vijesti.ba

Ova ideja je, istakao je on, garant za očuvanje istine, koja će koristiti cijelom čovječanstvu. - Realizaciju ove ideje trebaju pomoći organizacije i privrednici iz domovine, kako bi pokazali da smo svjesni i da možemo investirati u budućnost i izvan naše domovine. Mi moramo podsjećati na genocid i zločine kako nam se ne bi ponovili. Pored njegovanja sjećanja na zločine, mi moramo glutf8

Večeras ročište u slučaju "Dudaković i drugi"

Vijesti.ba

U prostorije Suda BiH stigao je Dudakovićev advokat Asim Crnalić, koji nije davao izjave za novinare, javlja "Dnevni avaz".  Očekuje se da će ročište o prijedlogu Tužilaštva za određivanje pritvora Atifu Dudakoviću i drugima trajati najmanje tri sata.  Advokati odbrane žalili su se da im je danas u podne dostavljen obiman materijal, koji nije bilo mogućeutf8