Agentúra Moody’s znížila rating Slovenska, môžu za to aj problémy v koalícii. Kamenického rezort sa bráni
Agentúra Moody‘s znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Slovenska o jeden stupeň na A3. Rozhodnutie odráža rozsiahle inštitucionálne problémy v prostredí politického napätia, uviedla agentúra v dnešnom vyhlásení.
Výhľad ratingu potom zmenila z negatívneho na stabilný, čo znamená, že ho v najbližšom čase nemieni meniť. Hodnotenie dlhu však zostalo v pásme strednej vyššej kvality.
Vládne reformy
Podľa Moody‘s rozsiahly program vládnych reforiem v súdnictve a médiách oslabí kontrolné mechanizmy. Súčasná zvýšená politická roztrieštenosť a konflikty v koalícii taktiež sťažujú tvorbu politických rozhodnutí.
Dôvodom na zníženie známky je obava zo zvýšenia dlhu, ktorý podľa agentúry stúpne do roku 2027 stúpne na 62,6 percenta aj napriek konsolidačným opatreniam. Zníženie ratingu prichádza nečakane, keďže agentúry Fitch a S&P Slovensku známku ponechali.
Závislosť Slovenska od Nemecka a globálneho obchodu síce podľa Moody ‘s predstavuje určité riziko pre výhľad, agentúra však očakáva, že Slovensko bude aj naďalej schopné priťahovať zahraničné investície.
Pomer dlhu k hrubému domácemu produktu má tento rok dosiahnuť 58,5 percenta, v budúcom roku sa zvýši na 60,4 percenta. V roku 2026 potom má predstavovať 62 percent. Vlani predstavoval 56,1 percenta.
"Pre Ministerstvo financií z hodnotenia vyplýva, že Slovensko je ekonomicky v dobrej kondícii a agentúra nevidí riziká pri financovaní nášho dlhu," reaguje na nový rating Kamenického rezort.
Dôležité je podľa ministerstva konštatovanie, že Slovenská republika bude schopná naďalej lákať zahraničné investície a to aj s prihliadnutím na riziká, ktoré sú spojené s vývojom v Nemecku. "Pozitívne vnímame aj to, že silný trh práce podporí v nasledujúcom období príjmy domácností," tvrdí rezort.
Agentúra očakáva tento rok rast HDP o 2,1 percenta, v roku 2025 o 1,5 percenta, v roku 2026 o 1,6 percenta a v roku 2027 o 1,9 percenta. Tento rast bude podporený najmä verejnými investíciami z fondov Únie.
Rezort financií nesúhlasí
"Ministerstvo financií berie na vedomie, že agentúra Moody’s reflektuje snahu vlády o zlepšenie stavu verejných financií a úsilie vynaložené na konsolidačné opatrenia," vyjadril sa rezort k dôvodom na zníženie ratingu. "Z tohto pohľadu je však prekvapivé, že zníženie ratingu je primárne postavené nie na fiškálnych dátach, ale najmä na politickom hodnotení inštitúcií štátu," dodal.
Ministerstvo financií považuje viacero hodnotiacich úsudkov agentúry za nekorektné, nepresne interpretované a jednostranné. Ako príklad zlého inštitucionálneho nastavenia štátu Moody’s uvádza, že: „bol zrušený orgán zodpovedný za boj proti korupcii a rozpočtovým podvodom - Úrad špeciálnej prokuratúry, ako aj Národná kriminálna agentúra“.
"Zníženie ratingu na základe takéhoto konštatovania považujeme za rozhodnutie na základe nepresne vyhodnotených informácií zo strany agentúry Moody’s, keďže v rámci reformy, ktorú Slovenská republika prijala, bol boj proti korupcii a rozpočtovým podvodom delegovaný na iné orgány a zrušenie daných inštitúcii žiadnym spôsobom neohrozilo aktivity v tomto smere," kritizuje rozhodnutie rezort financií.
Justičná reforma je podľa rezortu v súlade s Ústavou. "To, že vyššie namietané kroky boli v súlade s Ústavou, potvrdil aj Ústavný súd Slovenskej republiky. Navyše, Európsky súd pre ľudské práva potvrdil zlyhanie inštitúcií počas bývalých vlád a tento stav súčasná vláda Slovenskej republiky musela napraviť," doplnil.
Kamenického rezort označil vyjadrenia agentúry k politickým rozhodnutiam ako "politické komentovanie". "Vyjadrenia na základe nepodložených zdrojov považujeme za reputačné riziko pre samotnú agentúru. Na všetky tieto okolnosti sme agentúru upozornili v rámci štandardného procesu pripomienkovania," tvrdí rezort.
Úverový rating je dôležitým usmernením pre investorov, pretože ukazuje, aká je pravdepodobnosť riadneho splácania pôžičiek. Má významný vplyv na ochotu veriteľov príslušnému štátu alebo inému subjektu požičiavať a tiež na podmienky pôžičky, napríklad na úrokovú sadzbu. Čím je rating vyšší, tým lepšie je dlžník vnímaný v očiach veriteľov a tým je aj pravdepodobnejšie, že si bude schopný zabezpečiť lacnejšie pôžičky.