Добавить новость
123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Çfarë ndikimi kanë SHBA-ja dhe aleatët mbi talibanët në Afganistan?

023
Çfarë ndikimi kanë SHBA-ja dhe aleatët mbi talibanët në Afganistan?

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e saj, mund ta kenë lënë Afganistanin në duart e talebanëve, por ata ende kanë "fuqi" për t'i bërë militantët islamikë, të respektojnë zotimet e tyre, për të lejuar njerëzit të largohen nga vendi, raporton Reuters, fjalët e presidentit amerikan, Joe Biden.

Kjo është theksuar nga zyrtarë amerikanë dhe udhëheqës të tjerë perëndimorë, të cilët besojnë se talebanët mund të nënshtrohen nën presionin për të braktisur dhunën e tyre të mëparshme dhe mbështetjen për terrorizmin, sipas masës së karotës dhe shkopit, duke pasur parasysh varësinë e madhe të Afganistanit nga energjia e importuar, ushqimi dhe ndihmat e huaja si dhe ekonomia e tij e lëkundur.

Këtu janë disa nga levat më të rëndësishme që i ka Perëndimi në dorë, për t'i detyruar talibanët që të respektojnë të drejtat e grave dhe të bashkëpunojnë me vendet e tjera:

Miliarda në ari, këmbime të huaja dhe rezerva të veçanta

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë një rol të madh që duhet luajtur, për të vendosur se çfarë do të ndodhë me rezervat prej 9 miliardë dollarësh të Afganistanit në ar dhe në valuta të huaja. Prej tyre, 7 miliardë dollarë mbahen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, 1.3 miliard dollarë në llogari të tjera ndërkombëtare dhe rreth 700.000 dollarë nga Banka për Pagesat Ndërkombëtare, tha në Twitter guvernatori i Bankës Qendrore Afgane, pasi iku nga vendi.

Uashingtoni i ndaloi shpejt pas marrjes së Afganistanit nën kontroll nga talibanët, kur Qeveria amerikane bllokoi grupin e talibanëve që të mos hynte në asetet e Bankës Qendrore, të mbajtura nga Qeveria afgane në Rezervën Federale të Nju Jorkut ose diku tjetër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një zyrtar i administratës, tha se talibanët nuk kishin qasje në asetet e Bankës Qendrore, të mbajtura nga Qeveria afgane në Rezervën Federale të Nju Jorkut ose diku tjetër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe se asetet mbeten të ngrira.

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka pezulluar qasjen e Afganistanit në fondet e FMN-së më 18 gusht, duke përfshirë edhe 440 milionë dollarë nga rezervat e reja të emergjencës.

Uashingtoni është nën presion nga disa grupe humanitare, nga zyrtarë të Bankës Qendrore afgane si dhe nga qeveritë e huaja duke përfshirë Rusinë, për të lehtësuar ngrirjen e aseteve dhe për të lejuar disa dërgesa dollarësh, një lëvizje kjo që ka të ngjarë të ndodhë nën kushte të vështira.

Talibanët, ka gjasa të kthehen në trafikun me narkotikë ose armë, tha të hënën një zyrtar rus.

Mbështetja në importe

Afganistani mbështetet në importe për pjesën më të madhe të ushqimit dhe karburantit që konsumon si dhe të veshjeve.

Afganistani ka importuar 8.6 miliardë dollarë mallra në vitin 2019, kryesisht grurë dhe naftë, sipas të dhënave të Bankës Botërore. Rreth 70 për qind e energjisë elektrike në Afganistan importohet me një kosto vjetore prej 270 milionë dollarësh.

Talibanët nuk mund të paguajnë për importe të tilla, pa pasur qasje në dollarë dhe rezervat valutore të Afganistanit. Kur i ishin ngrirë asetet, ai kishte rezerva të mjaftueshme sa për të paguar importet vetëm për dy ditë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e saj, mund t'ua kushtëzojnë talibanëve qasjen në transaksionet dhe rezervat e dollarit, me sjelljen e tyre.

Ndihma e huaj

SHBA-ja luan një rol të madh edhe në këtë çështje, duke pasur parasysh ndikimin e saj si në Bankën Botërore, e cila mbikëqyr Fondin afgan të Rindërtimit Afgan, siç edhe në FMN dhe për shkak të miliardave që i ka dhënë qeverisë afgane dhe OJQ -ve në terren.

Banka Botërore ndërpreu fondet për Afganistanin, pasi që vendi u mor nën kontroll nga talibanët. E ardhmja e Fondit është e paqartë.

Javën e kaluar, Thesari i SHBA-së lëshoi një licencë të re por të kufizuar për qeverinë dhe partnerët, që u lejon të japin ndihma humanitare në Afganistan, një hap ky që mund t'i inkurajojë qeveritë e tjera ta bëjnë të njëjtën gjë.

Para 15 gushtit, grantet për Afganistanin arritën në shifrat rreth 8.5 miliardë dollarë në vit ose rreth 43 për qind e prodhimit të brendshëm bruto. Afganët financuan 75 për qind të shpenzimeve publike, 50 për qind të buxhetit dhe rreth 90 për qind të shpenzimeve të qeverisë për sigurinë.

Çdo ridhënie e qasjes Afganistanit në këto burime, ka të ngjarë të kushtëzohet nga sjellja e talibanëve.

Sanksionet financiare

Talibanët në përgjithësi dhe udhëheqësit individualë talibanë, tashmë janë subjekt i sanksioneve të SHBA-së dhe Kombeve të Bashkuara, që në mënyrë efektive të ndalojnë qasjen e tyre në transaksionet e dollarit dhe në sistemin financiar amerikan.

Institucionet financiare perëndimore, po shmangin të bërit biznes me talibanët, kështu që ata nuk shkelin ligjin amerikan. Zbutja e këtyre sanksioneve do të kërkonte një proces të gjatë dhe kompleks nga Thesari i SHBA-së, thonë zyrtarët e administratës, por departamenti mund të japë licenca për më shumë transaksione, bazuar në varësi të sjelljes së talibanëve.

Refuzimi i sketorit të bankave private për të dhënë para

Presioni po rritet mbi sektorin bankar privat të Afganistanit, duke pasur parasysh ngrirjen e dërgesave të dollarit. Të 12-të bankat që operojnë në Afganistan, kërkojnë nga bankat jashtë shtetit që të përpunojnë transaksionet me dollarë si dhe tri banka që janë në pronësi të shtetit, duke qenë të kontrolluara drejtpërdrejt nga talibanët.

Citibank dhe bankat e tjera, kanë ndaluar së dhëni një mbështetje të tillë, për të shmangur çdo shkelje të mundshme të sanksioneve.

Dhoma Afgano-Amerikane e Tregtisë, e cila përfshin bankat afgane komerciale dhe investitorët e korporatave, po u kërkon zyrtarëve amerikanë që të lejojnë një infuzion të kufizuar parash, për të rigjeneruar besimin e publikut dhe për të shmangur panikun dhe dhunën e mundshme.

Remitancat

Afganistani gjithashtu mbështetet shumë në remitanca, me pagesa të tilla nga punëtorët migrantë jashtë shtetit, të cilët përbëjnë rreth 4 për qind të bruto prodhimit të brendshëm të vendit.

Western Union, e cila është firma më e madhe në botë për transferimin e parave si dhe Moneygram, të dyja kanë pezulluar shërbime të tilla, duke mbyllur rrjedhën e fondeve, në të cilat mbështeten shumë familje për të paguar për ushqim. Rihapja e këtyre shërbimeve, do të kërkonte një lehtësim të sanksioneve financiare amerikane.

Përgatiti: Durim AbdullahuRussian.city
Частные объявления сегодня

Персональные новостиКитайский Sinovac готов к созданию вакцины от омикрон-штамма

Кедми назвал США инициаторами информационной истерии о «вторжении» России на Украину

Трехэтажный фитнес-клуб с бассейном откроется в Коммунарке

Выручка «Биннофарм Групп» в 2021 году выросла благодаря антибиотикам и препаратам против COVID-19


Самые необычные места для путешествий в Сочи

10 интересных фактов о Чёрном море

«Только он мог уговорить меня на авантюру»: Игорь Акинфеев исполнил песню «Наш футбол» для сериала Сергея Жукова

Специалисты Ставропольской психбольницы провели выездной прием


Manufacturers to Benefit from Lucrative Growth Prospects in the Global Animal Parasiticide Market

Automotive Switch Market Enhancement and Growth Rate Analysis by 2028

The Easiest Way I Make TURKEY Simply Mam Cooks

Insurtech Market Revenue Growth Defined by Heightened Product Innovation


Спасатель ГКУ МО «Мособлпожспас» спас больного ястреба, обнаруженного на детской площадке

В Подмосковье предупредили о высокой вероятности появления тонкого льда

«ПК Транспортные системы» изготовит для Саратова 46 троллейбусов «Адмирал»

Semrush перешел на электронный кадровый документооборот на платформе HRlink


Почему от Жим Лежа не Растут Грудные - Исправь Это!

Что Будет с Вашим Телом Если Принимать Креатин Постоянно

Cyberpunk twin-stick shooter The Ascent gets free transmog

Here's when Icarus unlocks in your time zone


Спортивний документальний серіал «Matchday: зсередини ФК "Барселона"» тепер на Discovery+

Начальник Північного офісу Держаудитслужби Олександров Карабанов взяв участь у засіданні колегії КМДА

Нас намагаються зробити сірими, аморфними, байдужими, соціально й національно пасивними. Але є люди-іскри. Вони палають. Світять. Творять ― Олег Володарський (відео)

AMC Ukraine & The Baltics – Новинки програми (Грудень 2021)


Срок действия сертификата о перенесенном COVID-19 продлили

Выручка «Биннофарм Групп» в 2021 году выросла благодаря антибиотикам и препаратам против COVID-19

Вьетнам планирует увеличить объемы производства российских вакцин против COVID-19

Проект digital-агентства «Интериум» вошел в шорт-лист премии «Eventiada IPRA GWA»
Кедми назвал США инициаторами информационной истерии о «вторжении» России на Украину

«Фармакология гор». Презентация книги про адаптацию в горах

Помощник президента РФ Ушаков: Путин и Байден обсудят Афганистан и Украину

3 декабря прошел межрегиональный открытый Урок мужества «Тульский рубеж»


“Музыка 90-х – привлекательно «дерьмовая»”. Slava Marlow в новом выпуске шоу «LAB. Лаборатория музыки Антона Беляева»

Хоккейный Моцарт. Как Матвей Мичков в 16 лет бьёт рекорды в сборной России

Песня Года 1981 финал - полная версия

Международный диалог о Городе будущего состоится в Екатеринбурге


Ректор КЧГУ Узденов объяснил, стоит ли указывать национальность преступников

Лефортовский суд арестовал россиянина Кирилла Суслова по делу о госизмене

У Ивана Урганта горе в семье: умерла знаменитая актриса

Раненный при стрельбе в Москве таксист вез букет цветов


Медведев рассказал о выходе в полуфинал Кубка Дэвиса

Чесноков: для тенниса будет лучше, если Медведев сыграет с Джоковичем в финале Кубка Дэвиса

Медведев обыграл Имера и вывел Россию 1/2 финала Кубка Дэвиса

Билли Джин Кинг: Аплодирую Стиву Саймону и WTA за такую позицию
Суд взыскал с Соболь 317 тысяч рублей в пользу Пригожина

Оформлено разрешение на ввод жилых домов в проблемном ЖК «Спорт Таун»

Кедми назвал США инициаторами информационной истерии о «вторжении» России на Украину

Политолог Стариков: Белоруссия вряд ли разместит у себя ядерное оружие России


Автомобилистам порекомендовали отказаться от личного транспорта из-за непогоды в Москве

На Южный Урал прибыли 50 автобусов из Москвы

Авто.ру провел исследование российского рынка электромобилей

М-12 может дойти до Монголии


МИД РФ выразил надежду на скорую встречу Путина и Байдена

Владимир Путин ударил кулаком по столу во время разговора об условиях работы шахтеров

Путин призвал жестко спрашивать с руководства шахт после происшествия в Кузбассе

Додик договорился с Путиным о сохранении цены на газ для боснийских сербов


Выручка «Биннофарм Групп» в 2021 году выросла благодаря антибиотикам и препаратам против COVID-19

Срок действия сертификата о перенесенном COVID-19 продлили

Доля безналичных платежей в РФ через 5 лет может достигнуть 95% — прогноз

Вьетнам планирует увеличить объемы производства российских вакцин против COVID-19Суд заменил Соболь условное наказание на реальное по делу о проникновении в квартиру

Суд назначил Любови Соболь реальные исправительные работы по «квартирному делу»

Суд в Москве заменил Соболь условные исправительные работы годом реальных

Суд заменил Соболь условные исправительные работы на реальные


Выручка «Биннофарм Групп» в 2021 году выросла благодаря антибиотикам и препаратам против COVID-19

Минздрав России может обновить список противопоказаний к вакцинации от COVID-19 в декабре

Вьетнам планирует увеличить объемы производства российских вакцин против COVID-19

Трехэтажный фитнес-клуб с бассейном откроется в Коммунарке


Украинский политолог Охрименко призвал Москву не отвечать на провокации Киева

Украина действительно обрела независимость — от собственной воли

Экономист Скаршевский указал на откровенную ложь в послании Зеленского

Западные кураторы Украины заждались от Зеленского активных действий


Одно из самых ярких студенческих событий 2021 года состоялось в последний день осени.

Проект digital-агентства «Интериум» вошел в шорт-лист премии «Eventiada IPRA GWA»

Трехэтажный фитнес-клуб с бассейном откроется в Коммунарке

Завершен прием заявок на участие в акселераторе SportTech


Лукашенко пообещал отдать России «последнее зерно»

Политолог Стариков: Белоруссия вряд ли разместит у себя ядерное оружие России

Лукашенко поддержал рубль в качестве единой валюты Союзного государства

Глава «Белорусов Крыма» назвал визит Лукашенко точкой в признании полуострова Минском
Войска Восточного военного округа спасают жителей от природных катаклизмов

Спящий медведь и перьевые чучела: громкие скандалы с российскими чиновниками на охоте

Цикл роликов «Сортируй грамотно» Группы "РВМ Капитал" получил приз Международной экологической премии «EcoWorld-2021»

За последние 5 лет импорт эфирных масел в России вырос на 46%


Песков констатировал расхождения в позициях России и США после переговоров Лаврова и Блинкена

Ракова заявила о снижении заболеваемости COVID-19 в Москве

Метеоролог Позднякова: выходные в Москве и области будут относительно теплыми

Названы траты российских клубов КХЛ на иностранных хоккеистов


ЛУЧШИЕ ГАДЖЕТЫ ДЛЯ УМНЫХ РОДИТЕЛЕЙ

Налоговая инспекция Архангельска приглашает принять участие в семинаре

Готовое решение для автоматического подсчета пассажиров в микроавтобусах - AVR-MegaPasCounterS

Личный кабинет поможет в получении КЭП


Бывший советник в конгрессе США обвинил Украину в саботаже с Крымом

«Аэрофлот» отменил рейсы из Уфы в Симферополь

"Крымская платформа": цели и способы их достижения

Час прославленного имени «Народный маршал»
Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Билли Джин Кинг: Аплодирую Стиву Саймону и WTA за такую позицию


Правоохранители завершили следствие по делу обвиняемого в мошенничестве генерала Арсланова

Андрей Бочкарев: 78 социальных объектов построили в Москве за 11 месяцев

Засекреченные собственники земли в Москве оказались связаны с главой МВД

Появилось видео с водителем Cadillac, стрелявшим в таксиста в центре Москвы
Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net