Добавить новость
123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Komuniteti i të shurdhërve kërkon barazi në informim e edukim

016
Komuniteti i të shurdhërve kërkon barazi në informim e edukim

Leximi i asaj që mësuesja ka shkruar në tabelë, ishte mënyra e vetme për të marrë mësimet në shkollë, për Nebih Cakajn nga Vushtrria. 

Në kohën kur Cakaj kreu shkollën nga mesi i viteve të 90-ta e deri në vitin 2004, thotë se nuk pati asnjëherë asistencë të veçantë në mësim si person i shurdhër. 

“Duke menduar se kemi mësuar diçka, gjatë komunikimit me personat që dëgjojnë, e kemi vërejtur se kemi dallim të jashtëzakonshëm, kishim qenë shumë mbrapa”, tregon Cakaj. 

Cakaj sot punon si zyrtar për hulumtim të çështjeve të edukimit në Shoqatën Kosovare e të Shurdhërve. 

Ai thotë se problemet e qasjes në edukim dhe marrjes së edukimit cilësor, janë evidente edhe për gjeneratat e personave të shurdhër, që kryejnë shkollimin në ditët e sotme. 

Gjuha e shenjave, në Kosovë është zyrtarizuar në vitin 2010 dhe sipas Cakajt, komunitetit duhet t’i ofrohet më shumë mundësi komunikimi përmes kësaj gjuhe edhe nga institucionet, sektori privat dhe sidomos shkollat. 

“Faktikisht, gjuha jonë e parë është gjuha e shenjave, e që duhet një mësues ta ketë të perfeksionuar gjuhën e shenjave, në mënyrë që neve të na e transmetojë materialin”, thotë ai. 

Më 23 shtator shënohet Dita Ndërkombëtare e Gjuhës së Shenjave, ndërkaq këto ditë po shënohet edhe java e komunitetit të personave të shurdhër. 

Kosova me vetëm një shkollë për personat e shurdhër  

Momentalisht, në Kosovë ekziston një shkollë e specializuar për fëmijë të shurdhër, në Prizren. 

Megjithatë, sipas Shoqatës Kosovare e të Shurdhërve, shumë fëmijë vazhdojnë të mësojnë nëpër shkolla të tjera pa asistencë dhe mësime që do të përfshinte edhe gjuhën e shenjave dhe gjuhën e shkruar shqipe. 

Sipas një hulumtimi për statusin e personave të shurdhër në Kosovë në vitin 2010, “96 për qind e të shurdhërve të rritur janë analfabetë funksionalë edhe pas mbarimit të shkollës fillore dhe të mesme”. 

Përveç shkollës në Prizren, në komuna të tjera nxënësit e shurdhër mësojnë së bashku me ata që dëgjojnë në të ashtuquajturat klasë të bashkëngjitura. 

Megjithatë, sipas Cakajt, mungesa e asistentëve të klasës i lë këta nxënës të mangët në mësime, në pamundësi që të shkojnë në klasë të përbashkëta me fëmijë të tjerë të shurdhër.   

“Ka prindër që nuk dëshirojnë ta dërgojnë fëmijën në Prizren, por dëshirojnë sa më afër shtëpisë, për këtë arsye janë bërë edhe klasët e bashkëngjitura nëpër shkolla e nëpër komuna të ndryshme”, tregon ai. 

Në Kosovë ekziston një Strategji Nacionale për Personat me Aftësi të Kufizuara, për vitet 2013 deri në vitin 2023. 

Objektiva e tretë e kësaj strategjie, ka për qëllim krijimin e kushteve për “gjithëpërfshirjen në arsim dhe për mbështetjen profesionale të personave me aftësi të kufizuara”.  

“Me zbatimin e kësaj objektive strategjike, Republika e Kosovës do të përmbushë të gjitha nevojat e Personave me Aftësi të Kufizuar për një edukim adekuat”, thuhet në këtë dokument. 

Megjithatë, sipas të dhënave të UNICEF-it të vitit 2019, janë rreth 38 mijë fëmijë me aftësi të kufizuara në Kosovë. 

Prindërit e këtyre fëmijëve është dashur që të paguajnë asistentë për ta, në mungesë të ofrimit të këtyre profesionistëve nga institucionet. 

Interpreti i gjuhës së shenjave vetëm në konferenca të rëndësishme  

Përveç telasheve në edukim, personat e komunitetit të shurdhër në Kosovë, përballen me mungesë të informimit për shkak se jo të gjitha konferencat dhe lajmet përkthehen edhe në gjuhën e shenjave. 

Ky problem u theksua gjatë vitit 2020, kur personat e shurdhër patën probleme në qasje të menjëhershme në informacione, lidhur me pandeminë e COVID-19. 

Armend Ademi nga Shoqata e të Shurdhërve në Prishtinë, gjatë vitit 2020, kishte nisur një iniciativë për të informuar anëtarët e këtij komuniteti, lidhur me masat dhe këshillat që kishin të bënin me shëndetin publik.   

Ai tregon se si komunitet arrijnë që në gjuhën e shenjave të marrin lajmet e orës 17 në Radio Televizionin Publik si dhe herë pas here, në konferenca të qeverisë është prezent edhe interpreti. 

“E kemi vetëdijesuar qeverinë që në raste të konferencave të rëndësishme dhe të jashtëzakonshme, duhet të jetë edhe interpreti afër”, tregon Ademi. 

Qeveria e Kosovës për Radion Evropa e Lirë ka thënë se janë gjithsej 16  interpretë të gjuhës së shenjave të akredituar në kuadër të Shoqatës Kosovare të të Shurdhërve dhe të cilët kontraktohen për këtë shërbim nga Zyra e Kryeministrit.

"Qeveria jonë e ka intensifikuar këtë praktikë, ku përveç konferencave të pas mbledhjes së qeverisë, interpretët e gjuhës së shenjave angazhohen edhe në konferenca të rëndësisë së veçantë, ndërsa synojmë që kjo praktikë të standardizohet edhe për konferencat që mbahen nëpër ministri, përveç se në Zyrën e Kryeministrit", thuhet në përgjigjen e qeverisë.

Sipas deklaratës së Zyrës së Kryeminstrit, planet e qeverisë lidhur me këtë komunitet, përfshijnë vazhdimin e ofrimit të shërbimit me interpretë të gjuhës së shenjave si dhe krijmi i mundësive apo hapësirave për punësim të qytetareve të shurdhër, si në sektorin publik edhe në atë privat.

Kuvendi dhe Presidenca në anën tjetër, nuk i janë përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë, lidhur me numrin e interpretëve të punësuar në këto institucione si dhe si vendoset se në cilat ngjarje do të jetë prezent përkthyesi. 

Në nder të Ditës Ndërkombëtare të Gjuhës së Shenjave, ditën e enjte kryeministri i Kosovës, Albin Kurti publikoi një video-mesazh me gjuhën e shenjave.  

“Qeveria e Republikës së Kosovës është e angazhuar në respektimin dhe garantimin e të drejtave, dinjitetit dhe mirëqenies së të gjithë qytetarëve pa dallim gjinie e moshe, përkatësie e aftësie”, tha ai. 

Sipas përfaqësuesve të Shoqatës Kosovare të të Shurdhërve, megjithatë mbetet shumë punë për të bërë, për të siguruar nevojat specifike të këtij komuniteti.   

“Kërkesat më të mëdha të të shurdhërve, janë punësimi, rritja e cilësisë së edukimit dhe ofrimi i shërbimit të interpretimit të gjuhës së shenjave”, tha Ademi.Russian.city
Частные объявления сегодня

Персональные новости57 тыс. заражений за сутки! Коронавирус в России

В Китае назвали фейком статью Bloomberg о просьбе Си Цзиньпина Путину

Пульмонолог Тарасенко посоветовал галотерапию переболевшим COVID-19

AIBY: пандемия стала главной причиной ментальных заболеваний россиян


ТВ-3 покажет сериал «Перевал Дятлова»

Джеки Чан и Ольга Куриленко – в шпионских кинопремьерах ТВ-3

Большая игра Мафия-НН онлайн!

На льду реки в Липецке нашли тело подростка - 23.01.2022


Bet £20 on Arsenal vs Burnley and get money back as cash if you lose, plus 176/1 prediction and tips with Paddy Power

49ers-Packers halftime report: Garoppolo red-zone interception squanders first strong drive

NFL-Brady retirement talk shifts into high gear after Buccaneers loss

Sejarah Tim Liga Inggris Wolverhampton Wanderers


Зимние фигуры Кольского.

Наполовину выполнена реконструкция моста через реку Ая в Алтайском крае

Спасатели ГКУ МО «Мособлпожспас» напомнили рыболовам о мерах предосторожности при выходе на лед

Спасатели ГКУ МО «Мособлпожспас» провели патрулирование на водоемах региона


Большая игра Мафия-НН онлайн!

По слухам, сегодня Sony может анонсировать обратную совместимость для PS5

Монстры и стрельба в первом геймплее Serious Sam: Siberian Mayhem

E-promo Новый Год


У Росії жінка потонула під час хрещенських купань просто на очах у чоловіка та дітей (відео)

Командующий ВМС Германии подал в отставку после дипломатического скандала

Через можливе вторгнення РФ: Lufthansa переносить нічні рейси до Києва

В Україні й Росії “мінують” школи. Хто за цим стоїть?


Эколог Пукалов заявил о необходимости стимулирования сетей газовых заправок

Азиза рассказала о «пропасти в отношениях» между тяжелобольным Куравлевым и его дочкой

В Китае назвали фейком статью Bloomberg о просьбе Си Цзиньпина Путину

Пульмонолог Тарасенко посоветовал галотерапию переболевшим COVID-19
Ученый Болков допустил появление новых мутаций коронавируса из-за животных

Посольство США в Киеве продолжит работу на фоне эвакуации дипломатов

Захарова: Москва ждет провокаций от Вашингтона и Киева после сообщения о просьбе Си Цзиньпина к Путину

RADISSON SLAVYANSKAYA HOTEL AND BUSINESS CENTRE ПОМОЖЕТ ПРИРОДЕ И ДЕТЯМ


Не шиковала: вдова Градского отдыхала в Крыму и ездила на подержанном авто

Марина Хлебникова впервые рассказала о состоянии своего лица после пожара

Власти Литвы запретили Наташе Королевой и Хабибу въезд в страну — Daily Storm

Певец Газманов показал жену без купальника в бассейне на Мальдивах


Мэр Бухарест предрек конец профсоюзному движения социал-демократов

Глава КТРВ Обносов сообщил о разработке новых противокорабельных ракет для флота России

Украинский генерал Смешко потребовал ответ на слова Шенбаха о России

Россиян разозлила длинная очередь за импортными шоколадными батончиками


Аслан Карацев закончил участие в Открытом чемпионате Австралии по теннису

Тарпищев оценил игру Медведева в Мельбурне словами «в полном порядке»

Даниэль Коллинз отыграла сет и брейк и победила Клару Таусон в третьем круге Australian Open

Теннисистки из Самарской области прошли в третий круг чемпионата Австралии
Захарова: Москва ждет провокаций от Вашингтона и Киева после сообщения о просьбе Си Цзиньпина к Путину

Мэр Москвы Собянин: экономика справляется с COVID-19, пессимистические прогнозы не сбылись

ТВ-3 покажет сериал «Перевал Дятлова»

В Кабардино-Балкарской республике возрождают старинную технику традиционной золотной вышивки «Дыщэ идэ».


Автоэксперт Шкуматов призвал правильно оформлять даже мелкие ДТП на парковке

Эколог Пукалов заявил о необходимости стимулирования сетей газовых заправок

Автоэксперт Субботин допустил вероятность спада цен на новые машины в 2022 году

Массовая авария привела к крупной пробке на северо-востоке МКАД


Китайское посольство сочло провокацией публикации о просьбе "не вторгаться на Украину"

Зюганов призвал Путина использовать политические инструменты Ленина против НАТО

Хазин: Путин объявил войну системным либералам

В Китае назвали фейком статью Bloomberg о просьбе Си Цзиньпина Путину


Врач Аграновский призвал не диагностировать штамм COVID-19 «Омикрон» по боли в горле

AIBY: пандемия стала главной причиной ментальных заболеваний россиян

Пульмонолог Тарасенко посоветовал галотерапию переболевшим COVID-19

Заболевание COVID-19 может спровоцировать воспаление брюшной полости
AIBY: пандемия стала главной причиной ментальных заболеваний россиян

Терапевт Ионова оценила рецепт приготовления курицы с сиропом от кашля

Пульмонолог Тарасенко посоветовал галотерапию переболевшим COVID-19

Заболевание COVID-19 может спровоцировать воспаление брюшной полости


Пользователи Telegram высмеяли Зеленского за слова о глобальной помощи против России

Депутат Шеремет посоветовал Зеленскому объявить о вступлении Украины в состав России

В Госдуме рассказали, в каком случае Украина может «объединиться» с Крымом

Бывший депутат Рады Владимир Олейник: Великобритания подталкивает украинские власти к провокации в Донбассе


Мазератти спасла Беретту

80 лет исполняется подвигу уникального отряда лыжников омсбона НКВД СССР, которые сражались за Москву

В Китае назвали фейком статью Bloomberg о просьбе Си Цзиньпина Путину

Червиченко не исключил, что Азмуну надоел чемпионат России по футболу


Азаров рассказал о "заказе" Запада на провокации против Минска

NetEase: предупреждение Лукашенко о ядерном оружии напугало НАТО

Лукашенко намерен стрясти дань со стран, объявивших Белоруссии авиаблокаду
The Times: в Британии боятся, что из-за санкций Россия ограничит поставки газа в Европу

Эколог Пукалов заявил о необходимости стимулирования сетей газовых заправок

СМИ: за браконьерство задержали омских бизнесменов и гостей из Москвы и Питера

Брачный сезон белок начался в Подмосковье


Власти планируют ввести ограничения для невакцинированных от коронавируса в 2022 году

В России рекорд заболевших за пандемию: коротко о ситуации с COVID на 23 января

«Если доллар перестанет быть резервной валютой, мы станем нищими за одну ночь», — американский ведущий (ВИДЕО)

В Госдепе США заявили, что РФ может начать «военные действия» против Украины в любой момент


В Архангельской области неизвестные дети потушили Вечный огонь

В Архангельске женщину с двумя детьми сбили на пешеходном переходе - 23.01.2022

В Архангельске автомобилист сбил мать с двумя детьми: один ребенок погиб

ВТБ Лизинг в Архангельске и НАО возобновил работу по льготной программе


В Госдуме отреагировали на слова Зеленского о «возвращении» Крыма

Читатели Spiegel поддержали главкома ВМС Германии после заявления о Крыме

Сатановский объяснил, как Россия в Крыму спасла Европу от ядерной войны

В Приморье вкусно готовят: туристы выбрали регионы России с лучшей национальной кухней
Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Australian Open

Австралия. Элина Свитолина уступила Виктории Азаренко


Специалисты Compass Oncology заявили, что отеки лица и шеи с утра указывают на рак

Кандидат в президенты Франции призвал отменить санкции против России

Человек погиб при пожаре на востоке столицы

Госдеп: CША считают, что Россия может напасть на Украину в любой момент
Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net