Добавить новость
123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Gjashtë masat e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

014
Gjashtë masat e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës kanë marrë ndaj shtetit të Serbisë.  

Marrëveshja e Brukselit në vitin 2011, për lëvizje të lirë, në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian dhe Marrëveshja për Tregti të Lirë më vendet e Ballkanit Perëndimor e njohur më shkurtesën CEFTA, jo gjithmonë janë respektuar nga këto shtete.  

Kjo ka shtyrë qeveritë e Kosovës disa herë të marrin masa reciproke ose të vendosin taksa doganore, ndaj mallrave të prodhuara në Serbi. 

Masa e parë e reciprocitetit, në vitin 2011  

Një masë reciprociteti ndaj Serbisë, Kosova e kishte aplikuar edhe në korrik të vitit 2011.  

Kjo masë e reciprocitetit në atë kohë ishte marrë nga ish-ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari- Lila, pasi që Serbia për tre vite pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, kishte bllokuar mallrat nga Kosova, për shkak të ndërrimit të vulave nga ato të UNMIK-ut në ato të Republikës së Kosovës.   

Produktet më këtë vulë, nga dhjetori i vitit 2008, nuk janë lejuar as transit të kalojnë nëpër shtetin e Serbisë, pasi që ky shtet nuk njeh pavarësinë e Kosovës. Parimi i reciprocitetit filloi të zbatohet në të gjitha pikat kufitare.

Por, gjendja ishte tensionuar më shumë në pjesën veriore të Kosovës, rajon ky i banuar më shumicë serbe, konkretisht në pikat kufitare 1 dhe 31, që gjenden në Jarinjë dhe Bërnjak.  

Këto pika madje janë djegur nga serbët lokalë në vitin 2008, si hakmarrje ndaj shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Masa e reciprocitetit nuk zgjati më shumë se 40 ditë, pasi gjatë bisedimeve të zhvilluara në Bruksel, ndërmjet palës kosovare dhe asaj serbe, ishte arritur marrëveshje për njohje reciproke të vulave.  

Viti 2016: Reciprociteti në tekstet shkollore  

Edhe Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, e udhëhequr nga Arsim Bajrami, në vitin 2016, pat vendosur masa të reciprocitetit ndaj Serbisë në lidhje me tekstet shkollore në gjuhën serbe.  

Autoritetet serbe në atë kohë kishin kthyer mbrapsht tekstet shkollore të Kosovës, duke mos lejuar të dërgohen në komunat e banuara me shumicë shqiptare në Luginë të Preshevës.  

Reciprociteti në transportin e naftës dhe gazit  

Masa reciprociteti ndaj Serbisë në mars 2016, Kosova kishte vendosur në transportin e naftës dhe të gazit, pasi autoritetet serbe nuk pranuan certifikatat (të njohura si ADR) që lëshohen nga autoritetet e Kosovës, për shoferët dhe automjetet që bartin materie të rrezikshme.  

Viti 2018: Taksa doganore 100 për qind  

Në vitin 2018, qeveria e Kosovës e udhëhequr në atë kohë, nga ish- kryeministri Ramush Haradinaj, kishte vendosur taksë doganore, fillimisht 10 dhe më pas 100 për qind, ndaj mallrave të importuara nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina.  

Para vendosjes së taksës doganore, Serbia ishte eksportuesja më e madhe e produkteve në Kosovë. Ky shtet, para taksës, gjatë një dite ka eksportuar në Kosovë mallra në vlerë prej rreth 1.2 milion euro apo rreth 450 milionë euro brenda një viti.  

Taksa ka ndikuar që dialogu për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të ndërpritet dhe për këtë arsye, kundër taksës, ishin deklaruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian.  

Shndërrimi i taksës në reciprocitet në vitin 2020  

Në vitin 2020, në Kosovë u krijua qeveria e re e udhëhequr nga Albin Kurti. Më ndërrimin e qeverisë, taksa u shndërrua në reciprocitet me Serbinë.  

Me 31 mars të vitit 2020, kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti, vendosi që emërtimet e certifikatave fitosanitare dhe veterinare si dhe dokumente të tjera përcjellëse, të përdoren në​ përputhje me Kushtetutën dhe legjislacionin në fuqi të Kosovës. Ky vendim nxiti kundërshtim në Serbi, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkim Evropian.  

Qeveria Kurti 1 ra pas 51 ditësh në pushtet, kur Lidhja Demokratike e Kosovës me mocion të mosbesimit, rrëzoi qeverinë. Më 3 qershor të vitit 2020, krijohet qeveria e re e Kosovës, e udhëhequr nga Avdullah Hoti. Hoti e shfuqizoi vendimin për reciprocitetin në ditët e para të punës së tij, duke deklaruar se kështu u larguan pengesat në procesin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.  

Në Kosovë më 14 shkurt 2021, u mbajtën zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe më 22 mars u konstitua Kuvendi dhe po të njëjtën ditë, u zgjodh edhe qeveria e re e Kosovës në krye me Albin Kurtin nga Lëvizja Vetëvendosje.  

Më marrjen e qeverisë, Albin Kurti kishte thënë se vendosja e reciprocitetit me Serbinë, do të jetë ndër gjërat e para që do ta bëjë qeveria e tij, ndërkaq dialogu me Serbinë, nuk është pjesë e prioriteteve të tij.  

Reciprociteti për targat e automjeteve  

Autoritetet në Kosovë më 20 shtator 2021, nisën aplikimin e masës së reciprocitetit për targat e automjeteve nga Serbia. Sipas vendimit të Qeverisë së Kosovës, veturat që hyjnë nga Serbia, duhet të pajisjen me targa të përkohshme në pikëkalimet kufitare të Kosovës.  

Për shkak të kësaj mase, serbë lokalë bllokuan dy rrugë nacionale në veri të vendit. 

Të dy rrugët që shpijnë në pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak, po mbahen të bllokuara nga dhjetëra kamionë dhe vetura të vendosura nga protestuesit serbë.Russian.city
Частные объявления сегодня

Персональные новости57 тыс. заражений за сутки! Коронавирус в России

Ученый Болков допустил появление новых мутаций коронавируса из-за животных

Пульмонолог Тарасенко посоветовал галотерапию переболевшим COVID-19

AIBY: пандемия стала главной причиной ментальных заболеваний россиян


Руины былой империи: фотограф исследует заброшенные объекты бывшего Советского Союза

Элитные особняки: Высоцкая, Брежнева и еще 3 российских звезд, купивших недвижимость в Италии

Тренд на откровенность. Как российские звезды носят «голые» платья и смелые вырезы

Алексей Фомин презентовал новый сингл "Вслед за ветром"


49ers-Packers halftime report: Garoppolo red-zone interception squanders first strong drive

Sejarah Tim Liga Inggris Wolverhampton Wanderers

Newcastle leading chase for James Tarkowski but will need big offer with Burnley still angry over Chris Wood transfer

Topeka Tropics hold tryouts friday in Landon Arena


Спасатели ГКУ МО «Мособлпожспас» рассказали любителям активного отдыха о правилах безопасности на льду водоемов

Как били молодого

Игорь Маковский: в любых погодных условиях задача энергетиков – оперативно вернуть электричество в дома граждан

Млечный путь


Большая игра Мафия-НН онлайн!

Бесплатная онлайн игра Мафия-НН в skype.

По слухам, сегодня Sony может анонсировать обратную совместимость для PS5

E-promo Новый Год


У Росії жінка потонула під час хрещенських купань просто на очах у чоловіка та дітей (відео)

Агресивний мужик побив інших пасажирів у маршрутці через маски: "Про вірус ніхто не чув"

Через можливе вторгнення РФ: Lufthansa переносить нічні рейси до Києва

В Україні й Росії “мінують” школи. Хто за цим стоїть?


Азиза рассказала о «пропасти в отношениях» между тяжелобольным Куравлевым и его дочкой

Пульмонолог Тарасенко посоветовал галотерапию переболевшим COVID-19

Эколог Пукалов заявил о необходимости стимулирования сетей газовых заправок

В Китае назвали фейком статью Bloomberg о просьбе Си Цзиньпина Путину
RADISSON SLAVYANSKAYA HOTEL AND BUSINESS CENTRE ПОМОЖЕТ ПРИРОДЕ И ДЕТЯМ

В Китае назвали фейком статью Bloomberg о просьбе Си Цзиньпина Путину

Жительница Ленобласти утонула в необорудованной крещенской купели — тело ищут с 18 января

Захарова: Москва ждет провокаций от Вашингтона и Киева после сообщения о просьбе Си Цзиньпина к Путину


Дэвид Бекхэм будет ведущим, а Снуп Догг — диджеем: что известно о роскошной свадьбе Бруклина Бекхэма и Николы Пельцт

Скандал с Анастасией Волочковой прокомментировал "Аэрофлот"

Оркестр волгоградских гвардейцев принял участие в международном фестивале

В Красногорске пройдет финал детского музыкального конкурса народных исполнителей «МиР — Музыка и Развитие»


Смотреть онлайн Даниил Медведев — Максим Кресси. Теннис. ATP Австралия Опен. Прямая трансляция 24 января 2022

Жителей КБР пригласили на онлайн-программу ко Дню студента

В России рекорд заболевших за пандемию: коротко о ситуации с COVID на 23 января

В госдепе заявили, что Россия может создать предлог для эскалации вокруг Украины


Тарпищев оценил игру Медведева в Мельбурне словами «в полном порядке»

Тарпищев — о поражении Карацева на АО-2022: Аслан не умеет играть по счёту

Даниилу Медведеву устранили конкурента // Третий теннисист мира Александр Зверев выбыл в четвертом круге Australian Open

Теннисистки из Самарской области прошли в третий круг чемпионата Австралии
Захарова: Москва ждет провокаций от Вашингтона и Киева после сообщения о просьбе Си Цзиньпина к Путину

Депутат назвал условие возвращения Зеленского за стол переговоров с Москвой - 22.01.2022

Китайское посольство сочло провокацией публикации о просьбе "не вторгаться на Украину"

Алексей Фомин презентовал новый сингл "Вслед за ветром"


Эколог Пукалов заявил о необходимости стимулирования сетей газовых заправок

Автоэксперт Шкуматов призвал правильно оформлять даже мелкие ДТП на парковке

«За рулем»: российские водители в среднем тратят на содержание машины 350 рублей в день

Автоюрист Радько объяснил порядок действий при падении снега с крыши на машину


Захарова: Москва ждет провокаций от Вашингтона и Киева после сообщения о просьбе Си Цзиньпина к Путину

Посольство Китая назвало провокацией сообщение о «просьбе» Си Цзиньпина к Путину

В Китае назвали фейком статью Bloomberg о просьбе Си Цзиньпина Путину

Зюганов призвал Путина использовать политические инструменты Ленина против НАТО


Заболевание COVID-19 может спровоцировать воспаление брюшной полости

Врач Аграновский призвал не диагностировать штамм COVID-19 «Омикрон» по боли в горле

Эксперты: платежная дисциплина больше всего страдает у представителей сферы услуг

Пульмонолог Тарасенко посоветовал галотерапию переболевшим COVID-19
Марии Мироновой пришлось прервать участие в «Танцах со звездами» из-за болезни

Пульмонолог Тарасенко посоветовал галотерапию переболевшим COVID-19

Заболевание COVID-19 может спровоцировать воспаление брюшной полости

Терапевт Ионова оценила рецепт приготовления курицы с сиропом от кашля


Бывший депутат Рады Владимир Олейник: Великобритания подталкивает украинские власти к провокации в Донбассе

Пользователи Telegram высмеяли Зеленского за слова о глобальной помощи против России

Порошенко обвинил Зеленского в политически мотивированном преследовании

В Госдуме рассказали, в каком случае Украина может «объединиться» с Крымом


В Китае назвали фейком статью Bloomberg о просьбе Си Цзиньпина Путину

80 лет исполняется подвигу уникального отряда лыжников омсбона НКВД СССР, которые сражались за Москву

Червиченко не исключил, что Азмуну надоел чемпионат России по футболу

Китайское посольство сочло провокацией публикации о просьбе "не вторгаться на Украину"


NetEase: предупреждение Лукашенко о ядерном оружии напугало НАТО

Азаров рассказал о "заказе" Запада на провокации против Минска
Эколог Пукалов заявил о необходимости стимулирования сетей газовых заправок

The Times: в Британии боятся, что из-за санкций Россия ограничит поставки газа в Европу

Брачный сезон белок начался в Подмосковье

СМИ: за браконьерство задержали омских бизнесменов и гостей из Москвы и Питера


Отдых в праздники: куда ездили жители Владивостока и как пользовались интернетом

Посольство США в Киеве продолжит работу на фоне эвакуации дипломатов

7 февраля откроется лаборатория бэби-театра на Камчатке

У границ России за неделю выявили 56 самолетов-разведчиков и БЛА


В Архангельске женщину с двумя детьми сбили на пешеходном переходе - 23.01.2022

В Архангельской области неизвестные дети потушили Вечный огонь

Из-за ремонта путепровода изменится схема движения вблизи поселка Дорожного

ВТБ Лизинг в Архангельске и НАО возобновил работу по льготной программе


Ретро-вечер «Алексей Консовский: за порогом сказки»

В Приморье вкусно готовят: туристы выбрали регионы России с лучшей национальной кухней

Читатели Spiegel поддержали главкома ВМС Германии после заявления о Крыме

Сатановский объяснил, как Россия в Крыму спасла Европу от ядерной войны
Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Даниил Медведев

Даниилу Медведеву устранили конкурента // Третий теннисист мира Александр Зверев выбыл в четвертом круге Australian Open


The Times: в Британии боятся, что из-за санкций Россия ограничит поставки газа в Европу

Новые фильмы 24–30 января 2022 года: "Вальдо" и другие новинки кино

Анамнез недели. Встреча Лаврова и Блинкена, разгул штамма «Омикрон» и индексация пенсий

Вот и раскрыт секрет: Объясняем, зачем американцы вернули Порошенко на Украину
Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net