Добавить новость
ru24.net
World News
Ноябрь
2020
1 2 3 4
5
6 7
8
9 10 11 12 13
14
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Kā rodas dati

0
IR 

Būt par Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolotāju ir tikai viens no darbiem Ģirta Zāģera dienas kārtībā. Tikpat skolotājs, cik zinātnieks, viņš saka. Un saviem skolēniem viņš māca ne tikai fiziku: «Tai fonā stāv kritiskā domāšana»

The post Kā rodas dati appeared first on IR.lv.

Būt par Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolotāju ir tikai viens no darbiem Ģirta Zāģera dienas kārtībā. Tikpat skolotājs, cik zinātnieks, viņš saka. Un saviem skolēniem viņš māca ne tikai fiziku: «Tai fonā stāv kritiskā domāšana»

Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā, kas izceļas ar spēcīgu līmeni eksaktajās zinātnēs, ir arī daudz skolēnu, kam fizika nav pat kaislīgākā aizraušanās. Te satiekas ļoti dažādi cilvēki ar atšķirīgām interesēm un spējām. «Ja no 60 skolēniem, ko šobrīd mācu, pieci aizietu studēt fiziku, tas jau būtu wow!» Fizikas skolotājs Ģirts Zāģeris atzīst, ka pārējiem 55, ļoti iespējams, ideālās gāzes likumu no galvas tiešām nevajadzēs zināt. Tāpēc viņš uzskata, ka ir svarīgi ar fizikas starpniecību demostrēt visiem nepieciešamo. «Gribu, lai skolēni saprot, kā rodas dati. Kā tos apstrādā, kādus secinājumus no tiem var vai nevar izdarīt.» Viņaprāt, ir būtiski parādīt, cik svarīgs ir deduktīvs ceļš un datu analīze. Skolotājs nekad nesaka: ir šitā, un punkts. «Patiesībā zem tā visa slēpjas kritiskā domāšana, kas noderīga ikvienam!»

Mēs dzīvojam informācijas pārbagātības laikmetā. Cilvēks ik dienu saskaras ar sarežģītu informāciju, un ir viegli apjukt. «Tie, kuri nav mācīti kritiski domāt, mēdz izdarīt nepareizus un pārsteidzīgus secinājumus.» Skolotāju uztrauc, ka daudzi neapzinās dabiskās norises smadzenēs, kas mēdz novest pie kļūdainiem spriedumiem. Tam seko mētāšanās ar vājiem argumentiem un argumentācijas kļūdas jēdzīgu un kvalitatīvu diskusiju vietā. 

Tērpies baltā kreklā ar šlipsi, savā pirmajā stundā pirms sešiem gadiem Ģirts izstāstīja stāstāmo un katram skolēnam pēc kārtas lika nosaukt vienu piemēru, jo šķita — tā taču skolotāji dara! Taču tagad tas šķiet bezjēdzīgi. Nu savas stundas viņš vada diskusiju veidā: nevis vienkārši izklāsta jaunu vielu, bet skaļi spriež, spriedumus cenšoties izvilināt no skolēniem.

Jābūt līmenī

Pirmo reizi spēkus mācīšanā Ģirts izmēģināja, kad studēja Latvijas Universitātes fizikas bakalaura programmas pirmajā kursā — iesaistījās Jauno fiziķu skolā, kuru pats reiz apmeklēja kā skolnieks. Nolasot pirmās lekcijas, viņš atskārta — padodas mācīt! To pamanīja arī viņa, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas absolventa, bijušie skolotāji un aicināja piebiedroties kolektīvā. Mācoties 3. kursā, Ģirts uz aicinājumu atsaucās. Turklāt tagad ir arī Jauno fiziķu skolas vadītājs. 

Tas, ka Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā nonāk izlasīti un talantīgi skolēni, ir fakts. Lai tur iekļūtu, jāiztur pamatīgs matemātikas konkurss. Ģirts atzīst, ka skolotājam šajā skolā nav īpaši jācīnās par skolēnu motivāciju, taču ir cits izaicinājums. Skolēni ir ļoti spējīgi, daudzu zinātkāri neapmierina skolā mācītais, tāpēc viņi vairāk izzina un atkož paši. Skolotājam ir jābūt līmenī. Ģirts savas studijas absolvēja ar izcilību un patlaban studē doktorantūrā, tāpēc spēj turēt līdzi: «Man ir pietiekama zināšanu bagāža, lai varētu kaut ko sīkāk izskaidrot apdāvinātajiem, kas bieži vien mēdz būt piekasīgāki.» 

Skolēniem, kas piedalās pasaules olimpiādēs un fizikas zināšanās ir krietni aizsteigušies priekšā saviem klasesbiedriem, ikdienas stundās reizēm ir garlaicīgi. «Viņiem iedodu grūtāku uzdevumu, lai sēž un štuko paši!» Taču ir bijis arī tā, ka skolotājs jūt — vairs nav, ko pielikt. Tad viņš ļauj audzēknim stundas laikā atvērt savu lielo grāmatu un mācīties pašam. Viens no tādiem Ģirta skolēniem patlaban studē Kembridžas Universitātē. «Ko es tādam vēl varu iedot?»

Noteikumi paliek noteikumi

Viens no Ģirta principiem: viņš nevēlas cīnīties par disciplīnu, laupot laiku mācību procesam. Viņaprāt, respekts un cieņa pret skolotāju rodas no pasniegšanas kvalitātes un skaidri nospraustiem noteikumiem, kas tiek ievēroti. «No sākuma pasaku: jāuzraksta noteikts skaits kontroldarbu un jābūt konkrētam skaitam atzīmju. Ja darba nav, nav arī atzīmes.» Skolotājs uzskata, ka no noteikumiem atkāpties nedrīkst, taču jāatstāj manevrēšanas iespējas.

Ikdienā skolotājs ir mierīgs un pozitīvs. Visu var sarunāt līdz vienam punktam, kurā tolerance zūd. Reizēm skolēni grib izlūgties augstāku atzīmi, nekā pienākas. Sanāk pieci, bet vajag vismaz septiņi, lai iestātos universitātē. Skolotāj, lūdzu, ielieciet septiņi! «Mani noteikumi paredz, ka skolēnam bija daudz laika un iespēju pašam to nopelnīt. Tāpēc atbilde ir «nē».» Beigās jaunieši saprot, ka paši vien ir vainīgi.

«Skolēni atzīmes uztver kā ciparu, kas ielaidīs universitātē vai nopelnīs mammas labvēlību,» viņš atklāj. Bieži vien svarīgāk ir iegūt labu vērtējumu, nevis saprast un apdomāt, ko ir iemācījušies. Ģirts uzskata — ļoti svarīgi ir pašam atzīt, ko saprot un zina un ko ne. Tikai tad var sākt pa īstam mācīties. «Var jau zīmēt fasādi ar desmitniekiem, bet, ja nevari sev skaidri atzīt, ka kaut ko tik tiešām saproti, tad vēl nesaproti.»

Studiju laikā Ģirts bija nospraudis mērķi — mācīties uz 10. «Taču nebija tā — vajag desmit, tāpēc mācīšos; bet gan otrādi — mācīties tā, lai desmitnieks sekotu.» Viņš uzskata, ka skaitlis E-klasē vienlaikus nenozīmē neko un nozīmē ļoti daudz. No vienas puses, svarīgākās ir zināšanas, un vērtējums ne vienmēr tās apliecina. Piemēram, tagadējais Kembridžas students Ģirta kontroldarbus rakstīja uz desmit, kaut arī būtu pelnījis piecdesmit. To pašu desmitnieku var iegūt arī kāds, kurš samācās uz vienu kontroldarbu, bet pusi pēc tam aizmirst. No otras puses, atzīmēm ir sava funkcija. Tās parāda, piemēram, vai skolēns ir pietiekami kvalificēts, lai mācītos kādā augstskolā. Tāpēc atteikties no tām arī nevar. Svarīgi — mainīt attieksmi, mācoties zināšanu, nevis vērtējumu dēļ.

Arī Latvijā var!

Laikā, kad Ģirts absolvēja vidusskolu, valdīja uzskats: ja esi spējīgs, brauc prom! Arī pēc bakalaura un maģistra grāda iegūšanas bija iespējas doties uz ārzemēm, taču viņš saprata — vēlas palikt tepat. «Iespītējos un gribēju pierādīt — arī Latvijā var!» Kāds Ģirta kursabiedrs maģistrantūru aizbrauca studēt uz prestižo Sorbonnas Universitāti Francijā, bet Ģirts palika Latvijas Universitātē. «Cītīgi mācoties, ieguvu pietiekami daudz, lai, runājot ar kursabiedru no Sorbonnas, būtu ekvivalentā līmenī.»

Protams, Latvija nav zinātnes citadele — zinātne nav augsti apmaksāta joma. Ja cilvēks grib būt augsta līmeņa fizikas akadēmiķis, visticamāk, patiešām jābrauc prom, taču arī pie mums ir dažas augsti attīstītas nišas. Ģirts uzteic savu darbavietu — Skaitliskās modelēšanas institūtu, kā arī Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtu. «Teorētiskā fizika, jo sevišķi magnētisms, Latvijā ir augstā līmenī. Piemēram, mūsu fizikas profesors Andrejs Cēbers šajā jomā ir ļoti respektēts pasaulē,» viņš stāsta.

Ģirtam nācies arī saskarties ar attieksmi: «Džeks izcili izmācījies fiziku, bet strādā skolā. Kā tad tā — tikai skolotājs?!» Viņš uzskata, ka sabiedrībā skolotāja profesija nav pietiekami novērtēta, taču tam ir vairāki iemesli. Viens no tiem — tā nav labi apmaksāta, tāpēc izcili speciālisti nereti izvēlas darīt darbu, ar ko nopelna vairāk, bet par skolotājiem kļūst mazāk zinošie. «Man šķiet, ka tas būtu tikai apsveicami, ja katras jomas spējīgākie studenti kļūtu par skolotājiem!» Tomēr nepietiek ar zināšanām un prasmi paskaidrot. Tas ir aicinājuma darbs. «Nebūtu godīgi pret skolēniem, ja viņus mācītu kāds piespiedu kārtā pret paša gribu.»

The post Kā rodas dati appeared first on IR.lv.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Певец Дмитрий Камский готовит к релизу новый сингл "Песня Земли"

Владислав Овчинский: жители дома на Радужной улице начали переезд в новостройку по программе реновации

19 июля: какой сегодня праздник, что было в этот день

Москва слезам не верит: в ТПП РФ подержали инициативу по защите прав предпринимателей


Фестиваль «Имена России» собрал талантливую молодёжь со всей страны

Семьи работников заводов АО "Желдорреммаш" стали призерами федерального конкурса «Это у нас семейное»

Выглядим стильно и модно при помощи этих ярких образов

Какие продукты важны для здоровья мозга?


Faculty of International Journalism and Mass Communications Eurasian International University is conducting an additional intake of applicants!

England U20 overpower France to be crowned world champions

Biden's anger bleeds through as party weighs his future

Bears Reportedly Played A Big Part In Giants Losing Saquon Barkley


В одном селе за день двое жителей погибли на пожарах

Иван-Чайное настроение....

После вмешательства транспортной прокуратуры восстановлено техническое состояние объектов железнодорожной инфраструктуры

Малышу стало плохо — пришлось пересаживать в машину полиции (видео)


According to BioWare, Dragon Age: The Veilguard is the first entry in the series where "the combat's actually fun" and where characters are "intentionally" the focus of the storytelling, which seems pretty unfair on the first three games

CD Projekt's Pawel Sasko tells the inspiring tale of how an Estonian beet farmer in Australia became a senior quest designer on The Witcher 4

Двадцать пять человек за одним столом под звуки караоке – это было шедеврально!

Yesterday I ignored 10 tornado warnings to finish a Destiny 2 raid, didn't get the exotic drop, and disappointed my fiancée. Is there some sort of lesson here?


Фотомагазин PYN: ваш надійний партнер у світлі та фотографії


Запашный пришел поддержать Исмаилова перед боем с Минеевым

Прощай, ЕС! Россия будет поставлять газ в Иран по сверхмощному трубопроводу

«Мы голодные!». Дети остались одни дома и просили в окно еды

Минеев единогласным решением судей победил Исмаилова на турнире в Москве




В России планируют открыть «Иммерсивный музей цирка»

Владислав Овчинский: жители дома на Радужной улице начали переезд в новостройку по программе реновации

С начала года приложение «Моя Москва» скачали более 700 тыс раз

Москва слезам не верит: в ТПП РФ подержали инициативу по защите прав предпринимателей


Звёзды российской эстрады выступили в Твери на фестивале «Дементьев-фест»

Данные налоговой подтверждают получение взятки экс-замглавы МО РФ Ивановым

Ребенком бежал от фашистов, поражал отвагой великого Тарасова, работал на кладбище. Легенда ЦСКА Сидоренков

Минеев победил Исмаилова единогласным решением судей


Красноярскую теннисистку Мирру Андрееву допустили на Олимпиаду в Париже

Рублева призвали успокоиться

Рафаэль Надаль вышел в финал турнира в Бостаде

Тарпищев: Рублёву надо не играть, а заняться своим здоровьем


Собянин рассказал о создании пешеходных зон у причалов столицы

Туристический маршрут «Суворов. Наука побеждать» откроется в Суздале в августе

В Петербурге рабочий попал в реанимацию, упав с высоты на заводе

Выяснилось, где нижегородцы отдохнут во время бархатного сезона


Музыкальные новости

Целовались на виду у всех: Анастасию Волочкову заметили в объятиях своего возлюбленного в Москве

Возможности по выступлениям для Певцов, Музыкантов, Артистов.

В Самарской области пройдет творческий вечер к столетию Булата Окуджавы

Продвижение Музыки. Раскрутка Музыки. Продвижение Песни. Раскрутка Песни.



Запашный пришел поддержать Исмаилова перед боем с Минеевым

Прощай, ЕС! Россия будет поставлять газ в Иран по сверхмощному трубопроводу

Бренд экологичной одежды первым в мире сообщил о нападении анти-эко-активисток

Минеев единогласным решением судей победил Исмаилова на турнире в Москве


«Мы голодные!». Дети остались одни дома и просили в окно еды

Актрису Марию Аронову увезли в Боткинскую больницу в Москве

Филиал «Красноярский» компании «ЛокоТех-Сервис» стал партнером создания образовательно-производственного центра

Интервью AppTime с компанией Innova: релиз Gran Saga в России, внутриигровая оплата и «Масленица» в корейской MMO


Еженедельный вестник катастроф

Дептранс Москвы: на внешней стороне ТТК затруднено движение из-за ДТП

Собянин рассказал о создании пешеходных зон у причалов столицы

Источник 360.ru: 2 девушки попали в больницу после ДТП-перевертыша в Москве


Гениальный ход: Путин переиграл НАТО. Йеменцы прибыли в Москву с интересным предложением. США в панике готовят флот и авиацию





Источник 360.ru: 2 девушки попали в больницу после ДТП-перевертыша в Москве

Скиппинг и танцы: как тренировки со скакалкой влияют на физическое здоровье

Лихорадка, рвота, диарея: иммунолог Болибок назвал симптомы листериоза

Приживается в кишечнике на год: где можно заразиться смертельно опасным листериозом


Зеленский сдал Байдена и делает ставку на Трампа

В центре Киева снесли особняк Зеленских

Меркурис: Потеря Киевом Угледара положит конец битве за Черное и Азовское моря

Уκpaинcκaя пpοпaгaндa: Ροccийcκaя гиpя для ΚΗΡ κудa увecиcтee уκpaинcκοй


Владимир Минеев под крики "русские вперёд" избил и уложил на ринг Магомеда Исмаилова

Минеев единогласным решением судей победил Исмаилова на турнире в Москве

Вперед в новый сезон! Сегодня ФК «Оренбург» на своем поле принимает московский «Спартак»

Боец ММА Минеев победил Исмаилова на турнире по правилам бокса в Москве




Собянин оценил роль умных камер в сокращении числа ДТП в Москве

Собянин рассказал о создании пешеходных зон у причалов столицы

Сергей Собянин сообщил о начале реставрации фасадов дворца Дурасова

Собянин рассказал, какие современные технологии используются при строительстве метро


«Метриум»: Старт бронирования в мультиквартале VEER

Бренд экологичной одежды первым в мире сообщил о нападении анти-эко-активисток

Богомолу и осе комфортно в нашей полосе: почему в Москве появились необычные насекомые

Запчасти выходят на второй круг


Картина дня в Приморье: пляжи, неудавшееся крушение самолета и аллергия на жару

АБХАЗИЯ. Пункт пропуска на границе с Абхазией модернизируют в России

Собянин рассказал о создании пешеходных зон у причалов столицы

Центробанк: рост реальных зарплат россиян в 2025 году замедлится в 2,5 раза


АО «Транснефть - Север» обеспечивает надежность производственной инфраструктуры в четырех регионах

Архангельская область в топе регионов по лесовосстановлению

Спортсмен из сборной Архангельской области стал победителем масс-старте в Малиновке

Собянин объявил о начале строительства станции метро "Рублево-Архангельское"


В г.Геленджике состоялся Открытый чемпионат Краснодарского края по фланкировке казачьей шашкой, 2024г

Час духовности «Приняла крещенье Русь»

Краеведческое посвящение «Здесь артековская слава начинала свой поход»

Выставка-персоналия «Замечательный русский беллетрист» к 250-летию со дня рождения М.Н.Загоскина, русского писателя и драматурга


В Рузе пьяная ссора между приятелями закончилась поножовщиной

«Банда». Ротенберг выложил фото с Овечкиным, Панариным и Сергачевым на фоне раритетной милицейской «Волги»

Картина дня в Приморье: пляжи, неудавшееся крушение самолета и аллергия на жару

Ребенком бежал от фашистов, поражал отвагой великого Тарасова, работал на кладбище. Легенда ЦСКА Сидоренков












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Уимблдон

Медведев в матче против Синнера на Уимблдоне проявил характер, заявил Ольховский






Заммэра Москвы Ефимов: в Нагатинской пойме построят концертный комплекс

Владимир Ефимов: В Нагатинской пойме появится новый концертный комплекс

Ближе к людям: что актуально сегодня при возведении образовательных учреждений

Вперед в новый сезон! Сегодня ФК «Оренбург» на своем поле принимает московский «Спартак»