Добавить новость
123ru.net

World News in Albanian

Новости от Russia24.pro

Russia24.pro Каталог
Октябрь
2022
123456
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Все новости

Gjykata belge i hap rrugë këmbimit të të burgosurve me Iranin

Evropaelire.org 

Një gjykatë në Belgjikë ka mbështetur një trakt që lejon këmbimin e të burgosurve me Iranin, potencialisht duke i hapur rrugë një diplomati iranian, i burgosur nën akuza për terrorizëm, të dërgohet në Iran në këmbim të një punëtori belg të ndihmës. Vendimi, sipas mediave belge, heq përkohësisht ndalesën për përdorimin e traktatit, për të cilën kishte vendosur një gjykatë e apelit më herët gjatë këtij viti. Qeveria e kryeministrit Alexander de Croo tha se traktati është e vetmja mënyrë për të liruar Olivier Vandecasteele... Читать дальше...

Komuna e Graçanicës nis anulimin e vendimit për shkëmbim pronash

Evropaelire.org 

Kryetarja e Komunës së Graçanicës, Lilana Shubariq, njoftoi të mërkurën se ka nisur procedurën për anulimin e vendimit për shkëmbimin e një prone të paluajtshme komunale me një biznesmen privat. Ky vendim u miratua më 28 shtator në një seancë të Kuvendit Komunal të Graçanicës. “Në bazë të kompetencave që dalin nga Statuti i Komunës së Graçanicës dhe me kërkesë të më shumë se 1/3 së këshilltarëve të Kuvendit të Komunës së Graçanicës, anulimi i këtij vendimi do të dalë në rend të ditës në seancën e ardhshme të Kuvendit Komunal”... Читать дальше...

Me garanci prej 1 milion eurosh, Zhan Mitrev mbrohet në liri

Evropaelire.org 

Kardiologu i njohur maqedonas, Zhan Mitrev, njëherësh pronari i spitalit privat me të njëjtin emër, ka dhënë 1 milion euro para të gatshme, duke siguruar autoritetet se nuk do të largohet nga Maqedonia e Veriut, bëri të ditur më 5 tetor Prokuroria Publike Themelore e Shkupit. Kundër Mitrevit po zhvillohen hetime lidhur me dyshimin për mashtrim të pacientëve në spitalin e tij privat, “Zhan Mitrev”. I dyshuari, siç tha Prokuroria Publike e Shkupit, nga prilli i vitit 2020 deri në vitin 2022, me qëllim të përfitimit të mjeteve financiare... Читать дальше...

Pedagogët në Shqipëri kërkojnë rritje pagash

Evropaelire.org 

“Meqë ora mësimore është e shenjtë, përse paguhet 5 euro?”. Kjo ishte një nga pankartat në protestën që zhvilluan më 5 tetor pedagogët e Universitetit të Tiranës, të cilët po kërkojnë rritje pagash. Përreth një orë ata protestuan para Universitetit Politeknik ku përsëritën kërkesat e tyre, që përfshijnë edhe rritjen e financimin e kërkimeve shkencore dhe transparencë për buxhetin dhe të ardhurat e universiteteve publike. Pedagogët në Shqipëri po kërkojnë që pagat të rriten për 50 për qind, duke... Читать дальше...

MPB: Tetë makina janë riregjistruar në RKS

Evropaelire.org 

Nga 1 shtatori deri më 5 tetor, tetë makina që kanë pasur targa të lëshuara nga autoritetet serbe, janë riregjistruar në targa RKS (Republika e Kosovës). Kështu thanë nga Ministria e Punëve të Brendshme në një përgjigje dërguar Radios Evropa e Lirë. “Regjistrimet janë bërë në tetë komuna të ndryshme, prandaj nuk mund ta theksojmë ndonjë komunë me interesim më të madh. Gjithashtu, tani e tutje të gjithë qytetarët mund të regjistrojnë automjetet e tyre me targa të rajonit që i përkasin, në të gjitha qendrat e regjistrimit të automjeteve... Читать дальше...

NATO në solidaritet me Malin e Zi për kërcënimet nga spiunazhi rus

Evropaelire.org 

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka shprehur solidaritet me Malin e Zi, në kohën kur ky shtet po ndërmerr masa dhe operacione për të ndaluar ndikimin e Rusisë. Mali i Zi së fundmi ka arrestuar persona që dyshohet se janë të përfshirë në spiunazh për interesa të Rusisë. “NATO qëndron në solidaritet me aleatin tonë të vlefshëm, Malin e Zi, në kohën kur ai po ndërmerr masa për të ruajtur sovranitetin dhe demokracinë e tij përballë spiunimit dhe veprimeve të tjera destabilizuese dhe qëllimkeqe të Rusisë”... Читать дальше...

Polonia i kërkon SHBA-së bomba bërthamore

Evropaelire.org 

Presidenti polak, Andrzej Duda, tha se Polonia është duke biseduar me Shtetet e Bashkuara për përfshirjen në Programin për shkëmbim bërthamor, që u lejon shteteve aleate të pranojnë armë bërthamore amerikane dhe të jenë në gjendje t’i përdorin ato nëse Amerika ua lejon. “Problemi i parë është se ne nuk kemi armë bërthamore. Nuk ka asnjë tregues se Polonia mund të ketë armë të tilla në një të ardhme të afërt. Gjithmonë ka mundësi që të marrim pjesë në Programin për shkëmbim bërthamor. Ne kemi biseduar... Читать дальше...

OKB: Evropa të tregojë ambicie shumë më të mëdha për klimën

Evropaelire.org 

Evropa duhet të tregojë “ambicie shumë më të mëdha” mbi çështjen e ndryshimeve klimatike sepse emetimet e saj të përgjithshme të gazrave serrë janë ende në rritje, u tha në një raport të Kombeve të Bashkuara. Në raportin e OKB-së, që u publikua më 5 tetor, u tha po ashtu se shtetet evropiane duhet të rrisin riciklimin, të përmirësojnë cilësinë e ajrit dhe të shpenzojnë më shumë për mjedisin. Shkurtimi i emetimeve, kryesisht në shtetet perëndimore evropiane, është penguar nga rritja e emetimeve gjetkë në rajon... Читать дальше...

Tre shkencëtarë ndajnë Çmimin Nobel për Kimi

Evropaelire.org 

Çmimi Nobel për Kimi u është ndarë dy amerikanëve, Carolyn Bertozzi dhe Barry Sharpless, si dhe danezit, Morten Meldal, për krijimin e një forme më funksionale të kimisë. Sipas jurisë, ata janë nderuar për zbulimin e reaksioneve që u mundësojnë molekulave të krijojnë komponimet e dëshiruara. Kjo mënyrë studimi besohet se ofron më shumë njohuri për qelizën. Ky është çmimi i dytë Nobel për 81-vjeçarin, Sharpless, i cili është nderuar me këtë çmim edhe më 2001. Java e ndarjes së Çmimeve Nobel ka nisur më 3 tetor me çmimin për mjekësi. Читать дальше...

Regjistrim për të dëshmuar se kush është shumicë në Luginë

Evropaelire.org 

Pas dy dekadash do të mund të dihet zyrtarisht për numrin e shqiptarëve të regjistruar në Serbi. Procesi i regjistrimit të popullsisë në këtë vend ka nisur më 1 tetor dhe do të përfundojë më 31 të këtij muaji. Shqiptarët e kanë bojkotuar regjistrimin e vitit 2011, për shkak të, siç është thënë atëbotë, obligimeve të paplotësuara të shtetit serb ndaj tyre dhe kushteve diskriminuese. Por, kësaj radhe, përfaqësuesit politikë të shqiptarëve, që jetojnë kryesisht në pjesën jugore të Serbisë, u kanë bërë thirrje atyre që të regjistrohen. Читать дальше...


Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Майк Дэвис

Борщев не справился с Дэвисом на турнире UFC






Фестиваль «Литература Тихоокеанской России» пройдёт 7 — 9 октября во Владивостоке

Мина под экономической машиной: как Евросоюз убивает себя в погоне за лидерством

Паше Табакову понравилось быть женщиной

До каких пар: «Надвое» Тодоровского и другие онлайн-премьеры октября