Добавить новость
123ru.net

World News in Macedonian

Новости от Russia24.pro

Russia24.pro
Добавить новость

Октябрь
2021

Все новости

Саудиска Арабија со план за нула штетни гасови до 2060

SlobodnaEvropa.mk 

Престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Саламан, денеска изјави дека имаат за цел да ја намалат емисијата на штетни гасови за да постигнат нула емисии до 2060 година. Саудиска Арабија е најголемиот извозник на нафта во светот. За да ја постигне целта Саудиска Арабија ќе се обиде годишно да намалува емисија на јаглерод за речиси 280 милиони тона, пренесува агенцијата Ројтерс, тоа е повеќе од дупло од сегашната емисија на 130 тона јагледор. Снимката со пораката на принцот е објавена... Читать дальше...

Истрага за наставникот што тепал ученик во скопско училиште

SlobodnaEvropa.mk 

Снимка на која се гледа како наставник удира ученик и потоа со двете раце го подигнува од земја па го спушта, се појави на социјалната мрежа „ТикТок“. На социјалната мрежа се наведува дека станува збор за настан во скопското основно училиште „Панајот Гиновски“ во Бутел. Директорката на училиштето Ќамуран Реџа во изјава за медиуми вели дека за судбината на наставникот ќе реши дисциплинска комисија. Таа вели дека настанот го пријавила во полиција и дека нема да толерира насилство во училиштето. Од... Читать дальше...

ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи Димитриевски во Куманово, Заев за Тетово остава да одлучат гласачите

SlobodnaEvropa.mk 

ВМРО-ДПМНЕ во вториот круг од изборите онаму каде што нема свои кандидати или кандидати за градоначалници од Алијанса за Албанците и Алтернатива, кои и претходно ги поддржуваше, ќе ги поддржи кандидатите кои се опозиција на власта. „Ние нема да кажуваме во тие места дека гласовите ги имаме во џеб или се наша сопственост и нема да ги третираме граѓаните како да ги имаме кај себе, како што тоа го прави СДСМ, но воедно повикуваме слободоумно и отворено да излезат и да ги поддржат кандидатите на тие места кои искрено се борат против власта“... Читать дальше...

На Болдвин му било речено дека пиштолот е безбеден

SlobodnaEvropa.mk 

На актерот Алек Болдвин во раце му бил даден пиштол реквизит за кој му било речено дека е безбеден и дека во него нема вистински куршуми, што подоцна се покажа неточно и резултираше со смрт на директорката ан фотографија, а беше ранет режисерот, соопштува полицијата. Помошникот режисер кој му го дал пиштолот на Болдвин во раце, не знаел дека во него има вистински куршуми, пишува во извештајот на полицијата. Болдвин на снимањето на филмот „Рѓа“ ја усмрти директорката на фотографија Налина Хачинс... Читать дальше...

СДСМ ќе го поддржи Рамиз Мерко, Заев вели се поправил

SlobodnaEvropa.mk 

Во општините каде кандидатите на коалициските партнери на социјалдемократите ќе се соочат со кандидати од опозициските партии во вториот изборен круг, СДСМ ќе даде поддршка на тие од коалицијата, меѓу нив и на Рамиз Мерко во Струга, за кого партискиот лидер Зоран Заев претходно изјавуваше дека се „изгореле“ што го поддржале на изборите во 2017. „Во Струга даваме поддршка на Рамиз Мерко, во Кичево на Фатмир Дехари, во Гостивар на Невзат Бејта, во Чаир на Висар Ганиу и соодветно во другите општини. Читать дальше...

МНР ќе истражува дали преку дипломатска пошта се испраќале алкохол и цигари

SlobodnaEvropa.mk 

Министерството за надворешни работи издало насока на службите да ја прегледаат целата документација, да ги проверат сите информации од страна на дипломатско конзуларните претставништва со цел откривање на фактичката состојба, откако вчера порталот МКД.МК објави дека наместо дипломатска пошта во камиони се носеле цигари и пијалаци. „Според првичните информации добиени во изминативе два дена, не е најдена никаква трага во Министерството, за евентуална пратка која би можела да биде основа за злоупотреба. Читать дальше...

Хрватските граѓани од денеска без визи во САД

SlobodnaEvropa.mk 

Хрватските граѓани од денеска може да патуваат во Соединетите Американски Држави без виза, соопшти Американската амбасада во Загреб. „Дојде и тој ден! Честитки за Хрватска за официјалното придружување на Програмата за исклучок од визи“, наведе амбасадата на официјалната страница на Фејсбук. Ова се однесува на туристички и бизнис-патувања во САД во траење до 90 дена. Ова е важен чекор во понатамошното зацврстување на економската и безбедноста соработка на двете земји, порачуваат од Американската амбасада. Читать дальше...

Се зголемува интересот за трета доза, вчера вакцинирани 4720 луѓе

SlobodnaEvropa.mk 

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472 се ревакцинирани, а 4.720 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 22 октомври вкупно се вакцинирани 801.326 граѓани, ревакцинирани се 769.356 а трета доза примиле 10.386 граѓани, соопшти Министерството за здравство. Бројот на луѓе кои примаат трета доза се зголеми откако властите граѓаните кои се вакцинирани со „Синовак“ и „Синофарм“, да може да примат трета доза Фајзер три месеци по вакцинирањето. Читать дальше...

Виси победата во Кисела Вода и во Пласница во првиот круг од изборите

SlobodnaEvropa.mk 

Во првиот круг од локалните избори одржани на 17 октомври официјално се избрани 32 градоначалници, а не 34 како што покажуваа првичните резултати, соопшти денеска Државната изборна комисија (ДИК) на јавна седница. Официјалните резултати покажуваат дека се избрани 21 градоначалник од редовите на ВМРО-ДМНЕ, девет од СДСМ и два од ДУИ. Првичните, пак, покажуваа дека се избрани 22 од ВМРО-ДПМНЕ, девет од СДСМ три од ДУИ. Во земјава се избираат градоначалници и Совети во 80 општини и Градот Скопје. Во првиот круг... Читать дальше...

Во Сирија убиен еден од водачите на Ал Каеда

SlobodnaEvropa.mk 

Еден од водечките луѓе на Ал Каеда, Абдул Хамид ал Матар е убиен на 22 октомври во напад со американско беспилотно летало во Сирија, изјави портпаролот на Централната команда на САД, Џон Ригзби. Според него убиството на ал-Матар ќе ја наруши способноста на терористичката организација да планира и да изврши глобални напади. „Немаме индиции за цивилни жртви како резултат на нападот со беспилотното летало од типот MQ-4C“, вели Ригзби. Нападот во северозападниот дел на земјата доаѓа два дена... Читать дальше...

Moscow.media

Банки запустят линию кредитов от 3% на электромобили для россиян


Персональные новости
Игорь Маковский

Игорь Маковский: Цифровая трансформация электросетевого комплекса – залог успешного развития Курской областиRussian.city


Частные объявления


Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Павлюченкова упустила путевку в полуфинал московского турнира WTA


Александр Хинштейн: операторы не будут запрашивать паспортные данные при регистрации в мессенджерах

Леонков: уникальная конструкторская школа позволила РФ обойти США в гиперзвуковой гонке

Американские обозреватели Foreign Affairs признали Россию великой державой

Клубы турецкой Суперлиги интересуются Александром Кокориным