Kina: Nema zastoja u pregovorima sa EU o investicionom ugovoru
Naime, nemački magazin "WirtschaftsWoche" je objavio u sredu da su razgovori zapeli pri samom kraju jer je Peking ispostavio dodatne zahteve za investicije u nuklearnu energiju.
"Koliko sam razumeo, razgovori teku glatko", rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin na konferenciji za novinare.
""Vest da su razgovori u škripcu zbog dodatnih zahteva Kine o nuklearnoj energiji je lažna", dodao je Vang.
On nije negirao niti potvrdio da je Peking predočio nove zahteve u ovoj oblasti.
Pitanje nuklearne energije je kontroverzno među članicama EU jer bi investicije u toj oblasti mogle da stave veoma osetljivu infrastrukturu pod kinesku kontrolu.
"Kina želi da investira u evropska nuklearna postrojenja i koristi svoju tehnologiju u toj oblasti," objavio je "WirtschaftsWoche" pozivajući se na izvore iz EU.
Kina je predočila evropskim partnerima da smatra svoju tehnologiju naprednijom, navodi nemački magazin.
Nekoliko članica EU već je odustalo od upotrebe nuklearne energije ili namerava da to učini u narednom periodu.
Brisel i Peking nameravaju da postignu sporazum o investicijama do kraja ove godine koji bi omogućio evropskim kompanijama širi pristup kineskom tržištu, navode nemački i evropski zvaničnici.
Prema predlogu pomenutog ugovora većina evropskih kompanija bi imala ravnopravan tretman kao domaće, što je potencijalno veliki iskorak u poboljšanju odnosa EU i Kine koji su dodatno opterećeni nakon izbijanja pandemije korona virusa i obračuna vlasti u Pekingu sa disidentima u bivšoj britanskoj koloniji Hong Kong.
Međutim, ovaj sporazum može da zakomplikuje transatlantske odnose u trenutku kada administracija novoizabranog predsednika SAD Džoa Bajdena (Joe Biden) treba da preuzme dužnost.
Džejk Salivan (Jake Sullivan), koji će biti Bajdenov savetnik za nacionalnu bezbednost, napisao je na Tviteru početkom ove sedmice da bi Vašington pozdravio prethodne konsultacije sa evropskim partnerima o "našoj zajedničkoj zabrinutosti zbog kineske ekonomske prakse".
Peking strahuje da će biti izolovan od Zapad jer SAD pojačavaju trgovinski rat sa njim, a Brisel je preduzeo korake u cilju pomnijeg nadzora kineskih investicija u strateške evropske sektore.
Postoje i druge prepreke za postizanje sporazuma o investicijama, kao što su održivi razvoj i ljudska prava, poput prisilnog rada u Kini, kako navode zapadne diplomate.
Van odlučno je odbacio tvrdnje o prisilnom radu u njegovoj zemlji.
"Reći da postoji takozvani prisilni rad u Sinđijangu znači izmišljati laži. To podsticanje glasina je za prezir i treba ga osuditi," istakao je Vang.