Postępy w Warszawie. Podpisali „Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym”
Rada Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie podpisu pod Europejską Kartą Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Warszawa jest szóstym miastem w Polsce, które ją zaakceptowało. Okazuje się więc, że Trzaskowski et consortes nie jest więc znów wcale taki „wyrywny”.
„Warszawa konsekwentnie realizuje program walki z dyskryminacją i wyrównywania szans, program wspierania w rozwoju i zapewnienia bezpieczeństwa, a także równego dostępu kobiet do opieki zdrowotnej i edukacji. Realizacja zapisów Europejskiej Karty Równości to potwierdzenie kierunku, który zapisaliśmy w programie ‚Warszawa dla kobiet'” – komentowała ten fakt Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.
Karta wymyślona jeszcze w 2006 roku,adresowana jest do władz lokalnych i regionalnych Europy. Do tej pory podpisało ją niecałe 2000 podmiotów z 36 państw.
Zawiera sześć zasad: równość kobiet i mężczyzn w poszanowaniu podstawowych praw; kwestie różnorodnej dyskryminacji opartej na uprzedzeniach rasowych, niepełnosprawności, orientacji seksualnej, religii i sytuacji społeczno-ekonomicznej; zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w procesie podejmowania decyzji w demokratycznym społeczeństwie; wykluczanie stereotypów dotyczących płci, itp.
Władze lokalne i samorządowe przy podejmowaniu jakiejkolwiek decyzji mają się kierować potrzebami obu płci. Nie wiadomo dlaczego tylko „obu”, ale pewnie z czasem listę płci poszerzą….
„Już od dawna priorytetowo traktujemy sprawy równości płci. Duża część zobowiązań została już przez nasze miasto wdrożona lub jest zapisana w innych dokumentach, jak na przykład współpraca z organizacjami pozarządowymi, powołanie Warszawskiej Rady Kobiet czy rozwiązania związane z opieką nad dziećmi, by rodzice mogli godzić ją z pracą” – mówiła na sesji miasta Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, pełnomocniczka prezydenta Warszawy do spraw kobiet.
Podpisanie Karty nie wiąże się ze skutkami finansowymi dla urzędu miasta. Nakłada natomiast obowiązek wypracowania w ciągu maksymalnie dwóch lat „Równościowego Planu Działania”, a następnie jego wdrożenie.
W Polsce owo zarzewie „postępu” w 2010 roku poniosła Nysa. W 2020 przyjęła Kartę rada Poznania, ale wojewoda unieważnił taką uchwałę Rady Miasta. Poza tym w Kartę bawi się jeszcze Kraków (podpisana w listopadzie 2020 roku w Międzynarodowy Dzień Tolerancji), a także np. Świdnica.
Rada Warszawy przegłosowała przyjęcie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. pic.twitter.com/iBAPXDqd3q
— Dorota Łoboda (@DorotaLoboda) April 15, 2021
Źródło: PAP
Artykuł Postępy w Warszawie. Podpisali „Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym” pochodzi z serwisu NCZAS.COM.