BiH: Obilježene godišnjice zločina u Ahmićima i Trusini
U napadu koji je počeo u jutro 16. aprila 1993. godine, Enisa Mulić izgubila je ukupno 48 članova uže i šire porodice. Među njima je bila i beba od tri mjeseca.
"Napad je krenuo ujutro u 5:30 sati. Pet-šest vojnika bi opkolilo kuću, a zatim ubacili bombu kroz prozor. Potom su ulazili u kuće, ubijali i palili... To jutro izgubila sam oca, te amidžu i strinu sa troje djece. Jedno dijete je imalo osam, drugo šest godina, a najmlađe tri mjeseca. Ubili su ih u pidžamama, a zatim posuli benzinom i zapalili. Njihova tijela su ugljenisana. Ne znam koliki monstrum treba biti da se pobiju te ptičice. Beba od tri mjesece koja nije znala ni pričati, i to samo zbog imena.", ispričala je Enisa za Radio Slobodna Evropa.
Iz Udruženja "16. april“ upozoravaju da do danas nisu pronađeni posmrtni ostaci svih ubijenih stanovnika Ahmića, te da nisu procesuirani svi odgovorni za ovaj zločin.
"Tragamo za još 25 osoba i nema nikakvih naznaka gdje se nalaze. Tražimo suživot, ali i pronalazak tijela ubijenih i da se ne zaboravi i nikome ne ponovi", kazao je za RSE predsjednik Udruženja Atif Ahmić.
Za zločin u Ahmićima osuđeno je šest osoba, od čega je Haški tribunal (ICTY) izrekao pet presuda, među kojima je i kazna od 25 godina zatvora Dariju Kordiću, koji je oslobođen nakon izdržane dvije trećine kazne. Sud BiH je na deset godina zatvora osudio Paška Ljubičića.
Zbog pandemije korona virusa, godišnjica stradanja u Ahmićima obilježava se u prisustvu manjeg broja ljudi, te, kako navode organizatori, u skladu s preporukama kriznih štabova.
Učesnici obilježavanja sudjeluju u pohodu "Put istine i sjećanja", vjerskom obredu, te polaganju cvijeća na spomen-obilježje.
Poruka iz Trusine: Da se više nikad nikom ne ponove zločini
Istog dana se kod Konjicu, na jugu BiH, u selu Trusini obilježava 28. godišnjica od ubistva petnaest hrvatskih civila i sedam pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO).
Zločin u Trusini dogodio se u jutarnjim satima 16. aprila 1993. godine, a počinili su ga pripadnici jedinice za posebne namjene “Zulfikar” Armije BiH.
Najstarija žrtva imala je 75, a najmlađa 21 godinu.
Polaganjem cvijeća na spomen-obilježje, odata je počast stradalim, ali i poslana poruka, da se više nigdje i nikada ne dogode zločini.
Organizator obilježavanja ove godišnjice je Udruga obitelji poginulih, umrlih i nestalih hrvatskih branitelja, u Domovinskom ratu Konjic.
Predsjednica Udruge, Dragica Tomić, iz Trusine je poslala poruke pomirenja i suživota.
"Za sve nas ovaj dan je veliki, jer odajemo počast i sjećamo se onih koji su poginuli. Bitno je da pokažemo da nismo zaboravili naše žrtve, ali i da uputimo poruku svim budućim generacijama, da se nikad i nigdje ovakvo zlo ne dogodi", ističe Dragica Tomić.
Sud BiH, za zločine u Trusini, pravosnažno je osudio Edina Džeku na 13 godina zatvora i Rasemu Handanović na pet i po godina zatvora.
Na 15 godina osuđen je Nihad Bojadžić, a Nedžad Hodžić i Mensur Memić osuđeni su na 12, odnosno 10 godina zatvora.
Pred Sudom BiH trenutno je u toku postupak protiv Zulfikara Ališpage, komandanta Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” Armije BiH, gdje mu se sudi zbog optužbe da je propustio da preduzme mjere na kažnjavanju potčinjenih pripadnika ARBiH zbog ubistva civila i vojnika HVO.