Ledový byznys. Které hokejové kluby mají nejvyšší hodnotu?
U ledu se dějí žhavé věci. Průměrná hodnota týmů z nejlepší ligy světa – kanadskoamerické NHL – vyrostla o 32 procent. Pittsburgh Penguins se budou prodávat za 900 milionů dolarů a New York Rangers jako vůbec první hokejový klub dějin prolomili ve své valuaci metu dvou miliard.
Ještě loni v prosinci, kdy pandemie koronaviru zkrátila sezonu NHL z tradičních 82 duelů na pouhých 56, jsme ve Forbesu odhadli průměrnou hodnotu účastníka soutěže na 653 milionů dolarů, což meziročně znamenalo pokles o dva procentní body. Vzhledem k tehdejšímu dění žádné velké překvapení, problémů bylo mnoho.
Covid sice nezmizel, avšak hokej míří opačným směrem. Průměrná valuace dnes 32 klubů (od této sezony přibyli Seattle Kraken) činí 865 milionů dolarů, což znamená v úvodu zmíněný skok téměř o třetinu. Jde pak o nejvyšší meziroční nárůst od roku 2013, kdy liga podepsala velký kontrakt s kanadskými televizemi – tehdy NHL poskočila dokonce o padesát procent.
Abychom pochopili, co je jinak, stačí pohled na aktivity Fenway Sports Group, která hodlá koupit tým z Pittsburghu a už k tomu dostala svolení Rady guvernérů, tělesa sdružujícího šéfy všech klubů ligy.
Odhadovaných 900 milionů dolarů by znamenalo nový rekord ve valuaci: dosud se pracovalo s multiplem okolo čtyř. Proto Tom Fendon koupil v roce 2018 Carolina Hurricanes za 420 milionů dolarů (3,9násobek obratu) a Scott Malkin a Jon Ledecky si o dva roky dříve pořídili New York Islanders za 485 milionů dolarů (4,2násobek obratu). V případě Arizona Coyotes, fungujících na vlažnějším hokejovém trhu, byl multipl jen tři.
Zato u Penguins se dostáváme na 4,5násobek očekávaného obratu pro stávající sezonu 2021–2022, a to bez play-off. Tom Werner, šéf a spoluzakladatel Fenway Sports Group, za hlavní lákadla označil právě tradiční značku, vizi, jak ještě navýšit příjmy, a k tomu možnosti realitního rozvoje okolí pittsburské PPG Paints Areny.
Ano, prodeje se obvykle týkají hlavně klubů, které zrovna řeší finanční potíže. Ale i jedna z nejslavnějších značek, kanadská hokejová ikona Toronto Maple Leafs, měla v roce 2012 při prodeji multipl jen 4,4. Podle bankéřů oslovených Forbesem se pro jeho navýšení nabízí několik důvodů.
Prvním jsou sedmileté smlouvy s vysílateli ESPN a Turner pro USA, které začaly platit od startu nového ročníku a soutěži přinesou 625 milionů dolarů ročně; dosud od NBC za televizní přenosy a od ESPN za streaming inkasovala jen 300 milionů dolarů ročně. Dalším pak jsou haly, kde se vydělává na prémiových místech, reklamách a koncesích pro prodejce.
Pittsburgh ve své PPG Paints Areně působí deset let, Edmonton Oilers pokřtili zbrusu novou Rogers Place v roce 2016, Islanders se do nového domova stěhují letos a nováček ze Seattlu do svojí Climate Plegde Areny investoval přes miliardu dolarů.
Kraken navíc NHL zaplatili vstupní poplatek ve výši 650 milionů dolarů. Přesto je tým premiérově valuován na 875 milionů dolarů, hlavně kvůli velkému zájmu o permanentky. Tím pádem Seattle hned vyskočil na třinácté místo.
U jiných arén stačí, že jsou průběžně rekonstruovány – jako Fargo Center, kde působí Philadelphia Flyers. Tato hala prochází proměnou za přibližně 300 milionů dolarů a hodnota Flyers vzrostla dokonce o padesát procent, aktuálně na 1,2 miliardy dolarů.
Legendární aréna Madison Square Garden pro Rangers, kteří našemu žebříčku vládnou, byla zrenovována před osmi lety. Newyorský tým sice není jedničkou v příjmech, do čela žebříčku ho ale řadí to, že náleží mezi hojně sledované a podporvané kluby Original Six (šest prvních účastníků NHL) a působí na nejatraktivnějším trhu Severní Ameriky.
Dalším pozitivním faktorem pro NHL je i nárůst příjmů od sponzorů. Za předchozí sezonu činil 676 milionů dolarů, za ročník 2017–2018 přitom ještě šlo o 560 milionů dolarů (podle IEG). A toto číslo ještě vzroste, neboť od příští sezony bude poprvé možné prodávat reklamu přímo na dresech.
Ani to ale není vše. Podle insiderů by příjmy spojené s hokejem (prodej vstupenek, merchandising atd.) měly tuto sezonu činit 4,8 miliardy dolarů a příští rok poskočit už na 5,4 miliardy. Pro ročník 2025–2026 se dokonce počítá se šesti miliardami. To by znamenalo nárůst o pětinu za šest let.
Zároveň platí, že multipl 4,5, se kterým je počítáno u prodeje Penguins, bude mít výjimky. Nejhodnotnější kluby – Rangers a Maple Leafs – působí na největších trzích, třetí Montreal zase těží z vášnivé a věrné masy fanoušků a enormního zájmu lokálních médií. U těchto klubů by byl koeficient ještě vyšší.
Naopak u Arizona Coyotes jsme násobili čtyřmi i proto, že tým nemá vlastní arénu a objevují se spekulace o jeho možném prodeji do Houstonu, byť to stávající vlastníci oficiálně odmítli a zamítavě se zatím tváří i vrchní komisař celé ligy Gary Bettman.
Bez ohledu na lokalitu shrnuje jeden z nejmenovaných investorů do NHL situaci následovně: „V případě basketbalové NBA platí, že cena klubu je obrat krát šest až osm. NHL sice nemá takový potenciál k mezinárodnímu růstu jako NBA, i kvůli tomu, že není tak zainteresována v Číně, přesto by byl namístě pětinásobek obratu.“
Lidé si to podle dotyčného příliš neuvědomují, protože se poslední dobou prodávaly hlavně méně hodnotné celky ze dna tabulky. Skokany roku jsou Oilers, hodnotu tradičního kanadského klubu z Edmontonu jsme zdvojnásobili na 1,1 miliardy dolarů. Nyní jsou dle našeho odhadu v horní čtvrtině ve všech podstatných faktorech, včetně výsledků i zájmu médií.
Deset nejvýše valuovaných klubů
- New York Rangers – 2 miliardy dolarů (meziroční nárůst + 21 %, nárůst za pět let + 60 %)
- Toronto Maple Leafs – 1,8 miliardy dolarů (meziroční nárůst +20 %, nárůst za pět let +64 %)
- Montreal Canadiens – 1,6 miliardy dolarů (meziroční nárůst +19 %, nárůst za pět let +43 %)
- Chicago Blackhawks – 1,4 miliardy dolarů (meziroční nárůst + 29 %, nárůst za pět let + 51 %)
- Boston Bruins – 1,3 miliardy dolarů (meziroční nárůst + 30 %, nárůst za pět let + 63 %)
- Philadelphia Flyers – 1,2 miliardy dolarů (meziroční nárůst + 50 %, nárůst za pět let + 67 %)
- Edmonton Oilers – 1,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst + 100 %, nárůst za pět let + 147 %)
- Los Angeles Kings – 1,025 miliardy dolarů (meziroční nárůst + 24 %, nárůst za pět let + 71 %)
- Detroit Red Wings – 990 milionů dolarů (meziroční nárůst + 28 %, nárůst za pět let + 58 %)
- New York Islanders – 950 milionů dolarů (meziroční nárůst + 83 %, nárůst za pět let + 147 %)
Kompletní pořadí najdete na americkém Forbesu.
The post Ledový byznys. Které hokejové kluby mají nejvyšší hodnotu? appeared first on Forbes.