Moody’s podigao kreditni rejting Hrvatske
Vijeće EU-a za financijske i gospodarske poslove usvojilo je 12. srpnja završne pravne akte, bilježi agencija, poboljšavši nakon analize ocjenu dužničkih papira Hrvatske s 'Ba1' na 'Baa2'.
Rejting 'Baa2' spada u investicijsku kategoriju i označava umjereni kreditni rizik, a 'Ba1' u špekulativnu kategoriju, uz ocjenu o značajnom kreditnom riziku.
Na konačnu odluku o ulasku Hrvatske u eurozonu već je 14. srpnja reagirala agencija Fitch podigavši kreditni rejting Hrvatske na ‘BBB+’ uz stabilne izglede.
"Hrvatska će usvojiti euro kao domaću valutu 1. siječnja 2023. i time eliminirati devizne rizike za vladin javni dug, velikim dijelom denominiran u eurima, i smanjiti rizik po likvidnost državnih financija", ističe Moody's.
Usvajanje eura u prvom će redu svesti udio javnog duga u domaćoj valuti sa sadašnjih više od 70 posto gotovo na nulu, budući da je dug gotovo u cijelosti denominiran u eurima.
"To će pak u velikoj mjeri pozitivno utjecati na Moody'sovu ocjenu Vladine fiskalne snage. Sposobnost hrvatskih institucija da zaključe rigorozan postupak usvajanja u planiranom roku podupire i Moody'sovu ocjenu o snazi hrvatskih institucija i sustava upravljanja", dodaje agencija u priopćenju..
"Hrvatsko gospodarstvo već je u velikoj mjeri integrirano u eurozonu, ali usvajanje eura ipak će imati dodatne pozitivne efekte jer će na srednji i dulji rok smanjiti transakcijske troškove i eliminirati preostale tečajne rizike u transakcijama između Hrvatske i eurozone. To će vjerojatno dodatno potaknuti ekonomsku integraciju i izravna strana ulaganja, podupirući dugoročni potencijal rasta", dodaju.
Usvajanje eura smanjit će i devizne rizike za bankovni sektor i pozitivno utjecati na Moody'sovu ocjenu vladine likvidnosti i vanjskih rizika.
Moody's navodi kako će Hrvatska kao članica eurozone "u budućim krizama moći koristiti potencijalne programe potpore Europske središnje banke (ECB), a članstvo u Europskom mehanizmu stabilnosti "poduprijet će i sposobnost vlade da se financira u slučaju krize".