Medu má byť viac, ceny zamrzli. Včelári však varujú: prichádza agresívny tvor z Ázie
Uplynulý rok bol pre našich včelárov náročný, hovorili o jednej z najťažších sezón za posledných 20 rokov. Príčinou bolo horúce a suché počasie, pre ktoré sa podľa odhadov scvrkla celková produkcia slovenského medu na štvrtinu. Svoje o tom vie aj Michaela Bieliková. S partnerom sa venujú biomedu, no vlani z neho pre nepriaznivé podmienky nemohli vôbec odobrať na predaj, o čom píšu na svojej webovej stránke.
„Bola to bieda,“ reaguje pre HN ďalší včelár Slavomír Šikuda, ktorý sa tomuto remeslu venuje osem rokov. „Aktuálne to zatiaľ vyzerá nádejne, som optimistický. Veľmi to však závisí od toho, ako sa vyvíja počasie. Môže prísť sucho, chlad, ale i búrky. Nedá sa tak ešte naisto hovoriť o úspešnej sezóne, pokým med nestočíte,“ dodáva.
Pozitívne vyhliadky po katastrofe, počas ktorej sme prišli približne o 15 percent včelstiev, potvrdzuje aj Pavel Fiľo, predseda Slovenského zväzu včelárov. Organizácia združuje viac ako 16-tisíc chovateľov tohto druhu hmyzu. „Tí, ktorí vydržali, zodpovedne k tomu pristupovali v kritickom roku a nezanevreli na včelárstvo, tým sa to vracia. Dočkali sa dobrého začiatku sezóny s ovocnými stromami, repkou, ale aj s agátom,“ vysvetľuje.
Pomohlo dočasné ochladenie
Zostáva vám 73% na dočítanie.