Kam na víkend? Těchto pět evropských metropolí nadchne i na otočku
Historie, kultura, dobré jídlo – a to vše maximálně hodinu a půl letecky od Prahy. Pokud hledáte destinaci, kam vyrazit na pohodový prodloužený víkend, máme pro vás tipy na pět evropských měst, která byste neměli minout.
Kodaň
Pulzující hlavní město Dánska mísí moderní architekturu a kulturu s královskou historií, udržitelným životem a gastroscénou, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat.
Na Kodani je skvělé, že se dá objevovat v kterémkoli ročním období – pěšky, na kole nebo třeba na elektrickém člunu. V loňském roce ji UNESCO vyhlásilo hlavním městem architektury, čehož si při svých toulkách dánskou metropolí všimnete na každém kroku.
Hlavní roli v novodobém architektonickém vývoji města hrají voda, světlo, zelené plochy a inovativní řešení. Ujít si zároveň nenechte renesanční hrad Rosenborg, ukrývající některé z největších kulturních pokladů Dánska. Mezi hlavní atrakce patří Rytířský sál s korunovačními trůny zdobenými kly narvala a třemi stříbrnými lvy v životní velikosti.
V srdci města vás zaujme okázalý palácový komplex v neobarokním stylu Christiansborg, který dříve sloužil jako královský palác a dnes je sídlem dánského parlamentu, nejvyššího soudu a ministerstva zahraničí. Nejimpozantnější místností v paláci je Velká síň, kde najdete gobelíny bývalé dánské královny Markéty II.
Krásnou vyhlídku si můžete užít z věže Rundetaarn, kterou nechal v sedmnáctém století postavit král Kristián IV. Dánský a původně sloužila jako astronomická pozorovatelna.
Pokud nenavštívíte nábřeží Nyhavn, jako byste v Kodani vůbec nebyli. Ikonické nábřeží s malebnými barevnými domky se táhne od náměstí Kongens Nytorv až ke starému přístavu. Ulice je plná skvělých restaurací, kaváren a barů, a idylickou kulisu dokreslují staré dřevěné lodě.
V několika domech v přístavu Nyhavn žil i dánský spisovatel Hans Christian Andersen. S ním je spojena i jedna z nejznámějších turistických atrakcí v Kodani a symbol města: ikonická socha Malé mořské víly. Sochu městu v roce 1913 věnoval dánský pivovarnický magnát Carl Jacobsen, syn zakladatele pivovaru Carlsberg. Víla z bronzu a žuly sedí ve vodě u mola Langelinie a vydat se k ní můžete i na loďce z přístavu Nyhavn.
Příjemnou procházku zakončenou piknikem si můžete užít i v Kastellet, jedné z nejlépe zachovalých pevností v severní Evropě. Původně obranná pevnost ve tvaru pěticípé hvězdy obklopená vodním příkopem dnes snoubí historii, přírodu a kulturu. Najdete zde původní kasárny, muzeum, ale třeba i větrný mlýn. Procházka areálem vám zabere zhruba dvě hodiny.
Skvělým zážitkem pro celou rodinu bude návštěva největšího severoevropského akvária Den Blå Planet. Zblízka si můžete prohlédnout majestátní žraloky kladivouny, elegantní rejnoky i tajemné chobotnice. Děti se mohou těšit na vodní hřiště.
Nedaleko Dánského národního akvária se rozprostírá největší kodaňská pláž Amager Beach Park, která je v cyklistické vzdálenosti od centra města a snadno se k ní dostanete i metrem. Plážový park nabízí pět kilometrů pláží, sportovní a kulturní vyžití i spoustu skvělých restaurací a kaváren.
Za pěkného počasí se můžete pokochat vyhlídkou na větrné mlýny nebo impozantní most Øresund, spojující Kodaň se švédským Malmö.
Basilej
Tradiční švýcarské město na hranicích Francie a Německa je známé pro svou uměleckou scénu, švýcarskou architekturu a čokoládové dobroty.
Basilej je po Ženevě a Curychu třetím nejlidnatějším městem Švýcarska a jedním z nejkrásnějších, které lze ve Švýcarsku navštívit. Právem je označováno za jedno z největších kulturních center v Evropě v poměru k jeho velikosti.
Ve městě se 170 tisíci obyvateli najdete ohromný počet muzeí – celkem čtyřicet. Než se do některého z nich vydáte, vyrazte se na procházku starým městem, které vás na první pohled zaujme svou architektonickou rozmanitostí. Budovy z patnáctého století se zde střídají s moderní architekturou světové úrovně.
Obzvláště okouzlují je čtvrť St. Alban, známá jako basilejské „malé Benátky“. Nabízí bludiště kanálů, úzkých uliček, starobylých domů a mlýnů.
Při toulkách starým městem se zaměřte na Rathaus, kde sídlí vláda kantonu a její parlament. Budova vás na první pohled zaujme svou červenou fasádou, charakteristickou věží a freskami.
Ujít vaší pozornosti by neměla ani brána Spalentor, která je nejvíc dochovaná ze tří městských bran, jež tvořily městské opevnění. Brána v gotickém stylu pochází z roku 1400.
Nejznámější památkou v Basileji je katedrála Münster se svými červenými pískovcovými stěnami, barevnými střešními taškami a dvojitými věžemi. Dříve sloužila jako biskupský kostel.
Nedaleko katedrály se můžete projít přes nejstarší most na Rýnu. Most Mittlere Brücke byl postavený v roce 1226 a sloužil jako hlavní cesta pro mezinárodní obchod. Z historického centra Basileje vás most zavede do čtvrti Kleinbasel.
Město leží na trojmezí s Francií a Německem. Takzvané Dreiländereck leží uprostřed řeky Rýn. Na pevnině zhruba sto padesát metrů od tohoto trojmezí najdete pomník.
Jedničkou na basilejské muzejní scéně je muzeum výtvarného umění Kunstmuseum. Z muzeí by vaší pozornosti nemělo ujít Přírodovědné muzeum, které je jedním z největších a nejstarších muzeí svého druhu ve Švýcarsku a v nabídce má téměř osm milionů exponátů.
Historické muzeum v Basileji je jedním z největších a nejdůležitějších muzeí svého druhu ve Švýcarsku a seznámí vás s historií i současností města. Rozkládá se v třech budovách v centru města a mimo jiné i v bývalém františkánském kostele Barfüsserkirche.
Gastronomická scéna v Basileji má rozhodně co nabídnout. Pokud budete chtít zakousnout něco malého, využijte rušné potravinové trhy nabízejících místní lahůdky a čerstvé produkty.
Na oběd nebo večeři pak určitě zajdete do některé z michelinských restaurací. Vyhlášená je například Cheval Blanc by Peter Knogl nebo Brasserie Les Trois Rois se třemi michelinskými hvězdami a fantastickým výhledem na Rýn.
Z Basileje se velmi snadno dá podniknout výlet i do okolních měst. Jedním z nejčastějších cílů je francouzské město Colmar, kam se vlakem dostanete za necelou hodinu.
Lyon
Skvělou destinací pro gurmány a milovníky historie a umění je historické město ve středovýchodní Francii Lyon.
Jednou z nejkrásnějších památek, kterou musíte vidět, je La Basilique Notre Dame de Fourvière na vrcholu kopce Fourvière, kam se dostanete lanovkou. Exteriér nádherné baziliky z devatenáctého století připomíná pevnost, interiér je ovšem krásně zdobený složitými mozaikami a vitrážemi.
Pokud se nebojíte výšek, vydejte se na prohlídku střechy s průvodcem. Úžasný panoramatický výhled na město si ovšem užijete i bez prohlídky střechy.
Z kopce Fourviére vás na první pohled zaujme vyhlídka na Cathédrale Saint-Jean-Baptiste, řeku Saônu i náměstí Place Bellecour s městem Lyon v pozadí. Na zpáteční cestě si místo lanovky dopřejte klidnou procházku přes Park des Hauteurs.
Jedním z nejvýznamnějších lyonských náměstí je Place des Terreaux, ohraničené lyonskou radnicí ze sedmnáctého století na východní straně a Muzeem výtvarného umění na jižní. Náměstí vévodí Bartholdiho fontána od slavného sochaře Frédérica Augusta Bartholdiho, autora Sochy svobody.
Umělecké duše by se určitě měly vydat do lyonského muzea výtvarného umění Musée des Beaux-Arts. Sídlí v bývalém opatství ze sedmnáctého století a je po Louvru největším muzeem výtvarného umění ve Francii. Najdete zde rozsáhlé sbírky evropských obrazů, starožitností a soch.
Jedním ze skrytých drahokamů Lyonu jsou traboules – kryté průchody, vedoucí z ulice skrz budovy na vnitřní nádvoří.
Prozkoumání traboules je jednou z nejromantičtějších věcí, které v Lyonu můžete dělat. Veřejnosti přístupných je jich zde celkem čtyřicet a jsou označeny zvláštní značkou. Mnohé z nich najdete ve Starém Lyonu, stejně jako v oblasti Croix-Rousse.
Lyon je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO díky zachovalosti své historie až do antických dob. Otisku, daného Lyonu starými Římany, se ve městě opravdu nevyhnete. Jednou z nejlepších památek dávných dob jsou zachovalé ruiny starověkého římského amfiteátru a odeonu.
Amfiteátr je přitom dodnes využívaný pro koncerty a festivaly. Pokud chcete prozkoumat další římské památky, vydejte se do lyonské oblasti Croix-Rousse. Najdete zde Amphithéâtre des Trois Gaules neboli Amfiteátr tří Galů. Určitě si také nenechte ujít muzeum Lugdunum, zaměřené na historii galsko-římské kultury v Lyonu.
Jedinečnou atrakcí jsou neuvěřitelné nástěnné malby trompe-l’oeil, pokrývající boky celých vícepatrových budov. Najdete je rozeseté po celém městě a jsou natolik realistické, že můžete mít problém je odlišit od skutečných budov a lidí. Typickým příkladem je malba Mur des Canuts nebo Fresque des Lyonnais.
Po celodenní prohlídce města pěšky si můžete odpočinout při plavbě po řece Saône.
Nedílnou součásti výletu do Francie je ochutnávka zdejší gastronomie. Město se může pochlubit dvaceti restauracemi oceněnými michelinskou hvězdou a má i vlastní řadu místních restaurací označovaných jako bouchon.
Jedná se obvykle o menší rodinné restaurace specializující se na tradiční místní jídla připravovaná z místních čerstvých surovin. Jedním z nejlepších lyonských slaných pokrmů jsou quenelles de brochet, rybí knedlíky v lahodné smetanové omáčce s mořskými plody. Ze sladkého určitě ochutnejte Coussin de Lyon.
Lyon je mimochodem skvělým výchozím bodem pro jednodenní výlety do tamních vinařství.
Lucemburk
Hlavní město Lucemburska je okouzlující kombinací starověkého a moderního, místního a globálního, jednoduchosti a luxusu. Není divu, že si Lucemburk mnoho světových společností vybralo jako sídlo svých kanceláří.
Staré město Lucemburku je perfektním místem k toulkám mezi úzkými křivolakými uličkami a historickými budovami. Při procházce si zde vychutnáte nádherný výhled na kamenné mosty přes řeku i bývalou pevnost původních lucemburských městských hradeb.
Povinnou zastávkou by měl být Casemates du Bock, sedmnáctikilometrový tunel, vytesaný do skály Španěly v roce 1644. Během druhé světové války sloužil jako úkryt pro více než 35 tisíc obyvatel a skládá se z působivých průchodů různých úrovní a skalních schodišť.
Další zastávku si udělejte ve Velkovévodském paláci. Velkolepé architektonické dílo bylo postaveno v šestnáctém století během vlámské renesance. Je oficiálním sídlem velkovévody a královské rodiny a má zajímavě nakombinovaný interiér.
Na první pohled vás zaujme souhra mezi romantickým a středověkým gotickým stylem s moderními světelnými návrhy německého průmyslového designéra Ingo Maurera.
Pokud se chcete dozvědět víc o historii Lucemburku, určitě zavítejte do městského muzea Lëtzebuerg, které sídlí ve skupině čtyř zrekonstruovaných domů ze sedmnáctého století.
Moderní ráz města si můžete vychutnat ve čtvrti Kirchberg, která je domovem velkolepých struktur společností, jako je Evropská investiční banka či Lucemburská obchodní komora. Na náhorní plošině Kirchbergu sídlí také Evropský soudní dvůr.
Z moderní architektury si určitě nenechte ujít koncertní sál lucemburské filharmonie. Unikátní stavbu s koncertním sálem, kterou sám autor přirovnává ke krabici bot, navrhl v roce 2005 pro město Lucemburk architekt Christian de Portzamparc. Budova je obklopená 827 sloupy a využívá řadu sofistikovaných nápadů pro zkvalitnění akustiky.
Výjimečné dílo současné architektury hostí skvělé dirigenty, sólisty a orchestry z celého světa.
Když už budete ve čtvrti Kirchberg, můžete se zastavit v Muzeu moderního umění velkoknížete Jana. Muzeum známé pod zkratkou MUDAM navrhl čínsko-americký architekt leoh Ming Pei, který je autorem Pyramidy v Louvru. Budova kvůli svému vzhledu vyvolala mnoho kontroverzí a dnes je domovem děl od stovky umělců, včetně Andyho Warhola, Bruce Naumana nebo Juliana Schnabela.
Jednou z nejpůsobivějších lucemburských budov je obchodní dům Galeries Lafayette, nacházející se v centru na konci ulic Grand Rue a Rue Aldringen. Nejnovější lucemburský „obchoďák“ nabízí také zahradu se střešní restaurací a barem. A když už jsme u gastronomie, za luxusním zážitkem se určitě vydejte do vyhlášených restaurací Esplanàde, Le Temple nebo Kunz.
Kousek za městem se pak nachází další skvost: zámek Château de Vianden, postavený mezi jedenáctým a čtrnáctým stoletím, patří mezi největší zbývající feudální sídla gotického období v Evropě. Nejpůsobivějšími částmi zámku jsou kaple a velký a malý palác.
Florencie
Prosluněná metropole italského Toskánska leží na řece Arno a je rájem pro všechny milovníky nejen renesančního umění.
Prvním místem, kam byste se měli vydat, je katedrála Santa Maria del Fiore neboli Duomo ležící v samém srdci města. Duomo byl postaven v patnáctém století a ve své době byl největším kostelem světa (dnes je třetím největším v Evropě).
Pokud zvládnete 463 schodů, určitě vystoupejte na vrchol kopule – je nejvyšším bodem Florencie a výhled na terakotové střechy a městské kaskádovité budovy je k nezaplacení.
Ačkoli veškerou popularitu na sebe strhává Duomo, zastavte se i v Medicejské kapli (Cappelle Medicee), sloužící jako mauzoleum rodu Medicejů. Michelangelo Buonarroti ji v zadní části kostela San Lorenzo nechal vybudovat pro své mecenáše a je považována za jeho vrcholné dílo.
Další významnou sakrální stavbou je bazilika Svatého kříže ze třináctého století, která je místem posledního odpočinku mnoha florentských velikánů. Věčný mír zde našli například zmíněný Michelangelo, politik a filozof Machiavelli, skladatel Rossini nebo astronom Galileo Galilei, kterému je ve Florencii věnováno i hravé Museo Galileo.
Palazzo Vecchio na náměstí Piazza Signoria je pak další zastávkou, kterou si nesmíte nechat ujít. Je plný nádherných uměleckých děl a místností plných fresek a můžete si v něm prohlédnout i Danteho posmrtnou masku, a dokonce prozkoumat tajné chodby.
Když se vydáte do věže, cestou nahoru si můžete prohlédnout vězeňské cely, kde byl před svou popravou držen slavný mnich Savonarola. Na chvíli se zastavte i na samotném náměstí Piazza della Signoria, kterému dominuje Neptunova kašna.
Nedaleko náměstí se nachází i slavný Ponte Vecchio neboli Starý most. Stavba je unikátní díky takzvané Vasariově chodbě, vedoucí nad zlatnickými krámky. Přes most se snadno dostanete až k paláci Pitti, který vás pohostí nejen ve své galerii a královských apartmánech, ale hlavně v nádherných zahradách Boboli – nejkrásnějších ve Florencii.
Milovníci a milovnice renesančního umění se musí zastavit v Galerii Uffizi, která je domovem fantastických děl od Botticelliho, včetně Zrození Venuše. Kdo pak nenavštíví Gallerii dell’Accademia, jako by ve Florencii ani nebyl. Je domovem slavného Michelangelova Davida, kterého umělec před pěti sty lety vytesal z jediného bloku mramoru.
Kdo milujete vyhlídky, vydejte se na Piazzale Michelangelo, odkud si lze hlavní město Toskánska prohlédnout z ptačí perspektivy. Najdete tam mimo jiné kopii Davida i další repliky věhlasného sochaře. Na nedalekém kopci se pak nachází románská bazilika di San Miniato al Monte.
Až vás přepadne hlad, vydejte se do restaurace Osteria dell’Angolo, která je otevřená od roku 1580 a můžete v ní ochutnat tradiční florentská jídla. Nezapomenutelným gastronomickým zážitkem bude i oběd či večeře v Antico Ristoro di Cambi, kde si pod fascinujícími klenutými stropy můžete vychutnat pořádný steak a vynikající místní víno.