OSN po dvoch dňoch obnovila prepravu humanitárnej pomoci z móla pri pobreží Gazy
Úrady OSN obnovili prepravu humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, ktoré sa na toto vojnou sužované územie dostáva po mori cez mólo, ktoré pri jeho pobreží vybudovali Spojené štáty.
Dodávky pomoci z móla boli na dva dni prerušené po tom, ako niekoľko kamiónov zadržali skupiny hladných Palestínčanov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorkyňu Svetového potravinového programu.
Humanitárna kríza
Dodávky pomoci začali na mólo priplávať minulý piatok. Izrael čelí silnejúcemu medzinárodnému tlaku, aby púšťal viac humanitárnej pomoci na toto izolované územie, kde bojuje s palestínskym hnutím Hamas v odvete za jeho októbrový teroristický útok a kde podľa OSN hrozí vypuknutie hladomoru.
OSN koordinuje distribúciu pomoci dopravovanej cez americký plávajúci dok, hoci trvá na tom, že dodávky po súši sú "najschodnejším, najúčinnejším a najvhodnejším" spôsobom, ako bojovať s humanitárnou krízou v tejto pobrežnej enkláve s 2,3 milióna obyvateľov.
OSN tvrdí, že na pokrytie potrieb strádajúcich obyvateľov treba do Pásma Gazy vypravovať najmenej 500 kamiónov s humanitárnou pomocou denne. V piatok dorazilo do skladu WFP v Dajr Balahu v Pásme Gazy desať nákladných áut s potravinovou pomocou, ktorú z móla odviezli dodávatelia OSN.
Ťažko prístupná oblasť
V sobotu sa však do skladu dostalo len päť kamiónov po tom, čo náklad z ďalších 11 vozidiel počas cesty cez ťažko prístupnú oblasť rozobrali Palestínčania.
OSN potom prepravu pomoci na dva dni prerušila, aby vybrala novú trasu. Hovorkyňa WFP Shaza Moghrabyová dnes uviedla, že dodávky boli obnovené v utorok, keď do skladu dorazilo 17 kamiónov, v stredu to potom podľa nej bolo 27 kamiónov.
"Ak je mi známe, všetok tovar bol skontrolovaný a neboli hlásené žiadne incidenty," uviedla Moghrabyová s tým, že časť pomoci má distribuovať WFP, zvyšok ďalšej humanitárnej skupiny pôsobiacej v Gaze.
Stavba a prevádzka plávajúceho doku majú podľa odhadov vyjsť na 320 miliónov dolárov a do operácie sa zapojila asi tisícka príslušníkov ozbrojených síl USA. Americký prezident Joe Biden dal jasne najavo, že žiadny americký vojak nevkročí na pevninu Pásma Gazy.
Nemenovaný americký predstaviteľ dnes agentúre Reuters povedal, že z doku bolo doteraz do prekladového priestoru premiestnených asi 800 ton humanitárnej pomoci. Americká vládna agentúra pre humanitárnu pomoc USAID uviedla, že ďalej do Pásma Gazy bolo k utorku dopravených najmenej 307 ton pomoci. Na mólo pomoc pripláva po námornej trase z Cypru, kde ju najprv skontrolujú izraelské úrady.