Добавить новость
ru24.net
World News
Июнь
2024

Bērnu dabisko interesi par tehnoloģijām var un vajag virzīt produktīvā gultnē

0
IR 

Bērniem, kuri dzimuši pēdējā desmitgadē, dabiski ir liela interese par tehnoloģijām un viedierīcēm. Ātra piekļuve informācijai, prasmju attīstība, socializēšanās, radošums un digitālā pratība ir tikai dažas no daudzajām priekšrocībām, ko piedāvā tehnoloģijas. Izmantojot tehnoloģijas kā mācību un izaugsmes instrumentu, mēs – vecāki un pedagogi – varam sagatavot bērnus nākotnei, kurā tehnoloģiju pratība būs ļoti būtiska.

Pirmsskolas un vecāku kopīgais uzdevums ir kombinēt tehnoloģiju izmantošanu ar citām rotaļu un mācību iespējām, lai laiks, kas pavadīts ar viedierīcēm, būtu pēc iespējas jēgpilnāks un vērtīgāks. Tehnoloģijas bērniem ir kā saldumi – ja aizliegsim pilnībā, varam veicināt pārlieku lielu un neveselīgu interesi par tām, taču, integrējot mācību procesā, sekmēsim jēgpilnu un radošu to pielietošanu, kā arī motivāciju mācīties un apgūt jaunas lietas.

No projektora līdz mūzikas ierīcēm un fotoaparātam

Reizēm, dzirdot par tehnoloģiju izmantošanu pirmsskolas vecuma posmā, uzreiz iztēlojamies, ka bērni visu dienu pavada ar planšeti rokās, taču patiesībā digitālie rīki un tehnoloģijas nozīmē daudz plašākas iespējas, tas nav tikai viedtālrunis vai planšete. Digitālie rīki ir arī projektors, ar kura palīdzību var kopīgi spēlēt spēles, skatīties video un bildes, tās ir ierīces mūzikas atskaņošanai, kas lieti noder dažādās kustību rotaļās, tās ir ierīces fotografēšanai, lai pastaigu pie dabas padarītu aizraujošāku. Tāpat būtiski ņemt vērā, ka šie ir tikai palīgrīki, lai ikdienas nodarbības padarītu interesantākas un dažādākas.

Radošākas un interaktīvākas aktivitātes  

Kopā ar kolēģiem no citām valstīm esam izveidojuši platformu happykids.lv, kurā ir apkopota dažādas idejas, kā mācību procesā un rotaļās integrēt digitālos rīkus. Protams, tā ir tikai viena no daudzām vietnēm un platformām, ko izmantojam ikdienas darbā, bet jau tagad redzam, ka tā palīdz iedvesmot citus pedagogus. Kā īsti ar nelielu digitālo atbalstu varam padarīt mācības bērniem saistošākas? Iespējas ir daudz un dažādas, piemēram, digitālais rats, kas redzams uz lielā ekrāna, ļauj bērniem ar vienu klikšķi to iegriezt, tādejādi izvēloties uzdevumu, kas jāveic, vai dziesmu, pie kuras jāizpilda kustību rotaļa, vai kurš dabas materiāls ir jāatrod mežā. Ja nodarbībās mācāmies par ceļošanu, ar projekta un ekrāna palīdzību, varam uzreiz kopīgi apskatīt attēlus vai video no dažādām pasaules valstīm. Varam doties virtuālā muzeju tūrē vai pat iedomātā ceļojumā ar lidmašīnu. savukārt, ja nodarbībās runājam par teātra un kino apmeklējumiem, varam izveidot un noskanēt biļetes ar QR kodiem, kas palīdz iejusties koncerta atmosfērā un radošā veidā saprast, kā jāuzvedas šādās vietās. Ar digitālām ierīcēm varam padarīt aizraujošākus arī pārgājienus, sekojot līdzi kartei un pa ceļam meklējot konkrētus objektus. Digitālie rīki palīdz padarīt nodarbības radošākas un interaktīvas, taču tas neizslēdz tradicionālo mācību metožu izmantošanu, fiziskās aktivitātes, socializēšanos vai grupu darbu. Tieši pretēji – izmantojot visu iepriekš minēto, dažādās metodes tikai papildina viena otru, jo ar tehnoloģiju palīdzību bērni var ieraudzīt un padziļināti izzināt jaunus procesus, piemēram, dabā.

Veicina iztēli un radošumu

Varētu rasties arī jautājums, kāpēc gan iepriekš minēto ratu nevarētu izgatavot no kartona vai meklēt pasaules valstis, piemēram, ar globusa palīdzību. Protams, var darīt arī tā, taču jāņem vērā, ka mūsdienās digitalizācija ir ienākusi teju ikvienā mūsu dzīves jomā un, integrējot digitālos rīkus jau pirmsskolā, mēs ne tikai padarām mācību procesu interesantāku, bet arī palīdzam bērniem pilnveidot dzīvē noderīgas prasmes. Kā pedagogs ar desmit gadu pieredzi vēlos uzsvērt, ka atslēga ir balanss – starp digitālo un tradicionālo, liekot uzsvaru uz daudzveidīgu mācību procesu. Nevienam nav noslēpums, ka pirmsskolas vecuma bērniem ātri zūd interese un motivācija, ja mācību process ir vienveidīgs. Digitālie rīki nereti kalpo kā ideju banka, lai vienu un to pašu jautājumu varētu apgūt dažādos veidos – noskatoties video, saliekot kopā attēlu galeriju, klausoties mūziku u.tml. Ar digitālo instrumentu palīdzību varam izveidot orientēšanās spēli un doties dabā, meklēt noteiktas vietas vai lietas, fotografēt tās, vākt dažādus dabas materiālus un veidot kolāžas. Iespējas ir neizsmeļamas. Pats svarīgākais – pieiet tehnoloģiju izmantošanai radoši.

Sekmē lasītprasmes un rakstītprasmes pilnveidi

Pašlaik plaši tiek diskutēts par to, ka bērniem nepieciešams attīstīt lasītprasmi un rakstītprasmi – digitālie rīki var palīdzēt arī šajā jomā. Piemēram, uz ekrāna tiek radīta “maģiskā lāde”, kurā noslēpts kāds pārsteigums. Attēls palīdz bērniem iztēloties šo lādi un sekmē vēlmi to atvērt, taču, lai atvērtu lādi, jāiegūst vairāku burtu vai ciparu kods. Katru koda elementu iegūst, izpildot kādu uzdevumu – jāuzraksta savs vārds, jāizpilda kāda fiziskā aktivitāte, jāizlasa kāds teikums u.tml. Darbošanās ar viedierīci ir minimāla – tikai koda ierakstīšana, taču tas palīdz saglabāt interesi un motivē paveikt visus uzdevumus.

Virzīt dabisko interesi produktīvā gultnē

Digitālie rīki pirmsskolā ir arī veids, kā bērnu dabisko interese par viedierīcēm un citām tehnoloģijām, virzīt jēgpilnā gultnē. Ja bērni, kuri dzimuši tehnoloģiju laikmetā, tik ļoti interesējas par dažādiem digitālajiem rīkiem, kāpēc gan to nelikt lietā, lai sekmētu interesi par mācībām? Aizliedzot digitālos rīkus un viedierīces pilnībā būtu līdzīgi, kā absolūti izslēgt saldumus no bērna ēdienkartes – tas var tikai vairot pastiprinātu un neveselīgu interesi. Aizliegtais auglis ir saldākais. Ja ikdienā bērnam neļaujam ēst saldumus, varam nonākt situācijā, kad kādā pasākumā vai ciemos, kur bērnam būs pieeja saldumiem, viņš tos pārēdīsies. Līdzīgi arī ar tehnoloģijām – ja liegsim tās pavisam, kādā brīdī bērns var kļūt pārņemts ar tām.

Pedagogu un vecāku parauga nozīme

Lai bērnu interese par tehnoloģijām virzītu jēgpilnā gultnē un saglabātu veselīgu balansu starp ekrānu laiku un citām aktivitātēm, būtiska ir ne tikai pirmsskolas, bet arī vecāku loma un piemērs. Ja mēs visi samazināsim savu ekrānu laiku un pievērsīsimies arī citām aktivitātēm, piemēram, galda spēlēm, pastaigām svaigā gaisā u.c., arī bērniem tas kalpos kā pozitīvs paraugs. Ja bērns uzdod kādu jautājumu, uz kuru mums, pieaugušajiem, nav atbildes, varam ņemt talkā tehnoloģijas, lai kopīgi atrastu atbildi un izveidotu nelielu pētniecisko projektu – tā bērns iegūs ne tikai jaunas zināšanas, bet arī vērtīgu laiku, kas pavadīts kopā ar vecākiem.

 

Autore ir pirmsskolas CreaKids filiāles vadītāja

The post Bērnu dabisko interesi par tehnoloģijām var un vajag virzīt produktīvā gultnē appeared first on IR.lv.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Дело возбудили после смертельного нападения на пожилую пару в Новой Москве

Предполагаемого убийцу мужчины в Новой Москве задержали полицейские

Финальная в сезоне «Гонка Героев» в Москве. Партнер – ENERGY

“Кирилл Вечер & Tassy”–музыкальный дуэт из Владимирской области.


«Норникель» активизирует работу Центра палладиевых технологий

Erdem Resort 2025

Муж Анастасии Заворотнюк внезапно заявил о болезни Татьяны Навки

Волгужев Кирилл Владимирович ( псевдоним Кирилл Вечер)


Lewis Hamilton reveals F1 retirement plan as he admits ‘I don’t know how much longer I can go’ ahead of Ferrari move

Trump blasts Harris on inflation

WATCH: JD Vance voices stunning quote likening Kamala to infamous American criminal

Women's T20 WC may be shifted out to UAE; Bangladesh still keen to host


Представители СЛД «Узловая» филиала «Московский» компании «ЛокоТех-Сервис» поощрены наградами Дорпрофжела

Трассу М-8 Холмогоры планируют расширить до четырех полос в Вологодской области

Портативный ТСД корпоративного класса Saotron RT-T70

БезМозговВодитель играл в «шашки» за рулём и убил 9-летнюю девочку


Мега Пиксели: 4096 Призывов 2.1

Epic Shooter 2 1.1.1

Найди это – игры со спрятанным 3.26.0

Boba Tasty Drink Recipe 1.2.4


Депутат Гасан Османов подарил родной школе спортивный инвентарь


Дело возбудили после смертельного нападения на пожилую пару в Новой Москве

Слушатели Радио Romantika посетят концерт Нюши на корабле

Финальная в сезоне «Гонка Героев» в Москве. Партнер – ENERGY

Более 50 студентов и школьников старших классов этим летом были трудоустроены на Уссурийский ЛРЗ




Дело возбудили после смертельного нападения на пожилую пару в Новой Москве

SCMP: заказавший клининг японец нашел труп пропавшей 10 лет назад матери

Заполярные спортсмены завоевали медали этапа Кубка России по скайраннингу

Нижегородское «Торпедо» одержало победу над московским «Спартаком» в предсезонном матче


Татнефть отчиталась о росте чистой прибыли и сокращении капзатрат в первом полугодии

В Дмитрове появилась новая активность для долголетов

Актер фильма «Дневной поезд» Юрий Дубов умер на 76-м году жизни

Студенты Подмосковья стали призерами турнира «Afghanistan Badminton Championship»


Павлюченкова снялась с турнира WTA в Мексике из‑за травмы

Синнер: В матче с Тиафо все может пойти в любом направлении

Двумя сетами завершился финал Соболенко — Пегула в Цинциннати

Путинцева получила мегабонус после исторического финала


MUSIC BOX TIME при поддержке Like FM

Заполярные спортсмены завоевали медали этапа Кубка России по скайраннингу

«Друг хороший, но переговорщик сложный» // Дмитрий Дризе — о трудностях в российско-китайских отношениях

Неделя кино ждет гостей форума-фестиваля «Москва 2030» с 23 по 28 августа


Музыкальные новости

В Москве после рейда десяткам получившим гражданство России мигрантам выдали повестки в военкомат — «Коммерсантъ»

Рэпер Баста назвал себя скуфом

Сайт дистрибьюции музыки. Площадки дистрибьюции музыки.

Юрий Башмет выступит вместе с Государственным симфоническим оркестром «Новая Россия» и артистами Большого театра в Воткинске



Врачи из Люберец помогли 51-летней россиянке родить первенца

Финальная в сезоне «Гонка Героев» в Москве. Партнер – ENERGY

Романтичный и талантливый певец Кирилл Вечер

Представители СЛД «Узловая» филиала «Московский» компании «ЛокоТех-Сервис» поощрены наградами Дорпрофжела


Выставка трофейной техники стран НАТО «Сила V правде — гордость и победа» прибудет в Югру

На заводах АО "Желдорреммаш" внедряется система ТРМ

Певица Натали Андрес презентовала свой новый сингл "Bottom Line"

В Туле водители автобуса и троллейбуса получили благодарность президента Владимира Путина


В СПЕЦПОДРАЗДЕЛЕНИЯХ СТОЛИЧНОГО ГЛАВКА РОСГВАРДИИ ПРОШЕЛ ОЧЕРЕДНОЙ СМОТР СПЕЦИАЛЬНОЙ ТЕХНИКИ

РОСГВАРДЕЕЦ ИЗ МОСКВЫ ПОМОГ СЕМЬЕ ВЫТАЩИТЬ ЗАСТРЯВШИЙ НА БЕЗДОРОЖЬЕ АВТОМОБИЛЬ

Финальная в сезоне «Гонка Героев» в Москве. Партнер – ENERGY

Финальная в сезоне «Гонка Героев» в Москве. Партнер – ENERGY


Премьер Госсовета КНР Ли Цян приехал в Москву для встречи с Путиным

Россия и Азербайджан будут совместно строить нефтеналивные танкеры класса «река-море»

Премьер Госсовета КНР: Россия и Китай достигли эталона международных отношений

Премьер Госсовета КНР прибыл в Москву, где встретится с Путиным и Мишустиным


Почти 4 тысячи заболевших COVID-19 выявили в столице за неделю



Москвичку арестовали за фотографии шариков с фамилией Навальный на Красной площади

Верховный суд не перенес рассмотрение дела адвокатов Навального в Москву

Верховный суд отказался перенести в Москву из Петушков рассмотрение дела адвокатов Навального

Верховный суд отказался вернуть дело адвокатов Навального на рассмотрение в Москву


Врачи из Люберец помогли 51-летней россиянке родить первенца

Главный врач клиники микрохирургии глаза АйМед Элина Санторо: где лучше сидеть в классе детям с плохим зрением

Врач рассказала, кому стоит есть яблоки с предельной осторожностью

«Яд для организма»: почему почти 90 процентов армянских коньяков в России — опасная подделка


Зеленского хотят выставить сумасшедшим: Депутат Рады намекнул на переворот в Киеве

Bloomberg: Моди согласился передавать послания между Путиным и Зеленским

Авантюра Зеленского под Курском не останется безнаказанной: У Путина есть три варианта возмездия

Удары по Киеву сочли бессмысленными из-за подземных бункеров Зеленского и его приспешников


Спортсмен из Росгвардии завоевал золото на чемпионате России по легкой атлетике в Екатеринбурге

Финальная в сезоне «Гонка Героев» в Москве. Партнер – ENERGY

Спортсмены из Росгвардии стали призерами международных и всероссийских соревнований

Анастас Панченко, гонщик команды Ленгазспецстрой, завоевал Кубок России по аквабайку


Лукашенко: Минск и Будапешт развивают взаимовыгодное равноправное сотрудничество

Лукашенко принял спикера парламента Пакистана во Дворце независимости



Собянин: Услуги по развитию карьеры востребованы у участников СВО и их близких

Собянин: Москва выделила почти 30 гектаров земли для строительства соцобъектов

Собянин: участникам СВО и их родным помогают в развитии карьеры

Собянин: В пойме реки Котловки создается спорткластер и зона отдыха


В Бутырском районе Москвы появится новый образовательный кластер

Первая масштабная частная конференция по экосистеме Telegram, Ton и mini app в России T-LAB CONF

Названы регионы — лидеры по продажам электромобилей в РФ

Москва и Подмосковье лидируют по продажам электромобилей в России


«Друг хороший, но переговорщик сложный» // Дмитрий Дризе — о трудностях в российско-китайских отношениях

Заполярные спортсмены завоевали медали этапа Кубка России по скайраннингу

Студенты Подмосковья стали призерами турнира «Afghanistan Badminton Championship»

Андрей Державин поздравит Ухту с юбилеем


Спортсмены из Архангельской области завоевали медали Международного турнира по гребле на байдарках и каноэ

Парк аттракционов “Потешный двор” один день в августе будет работать до полуночи

В Архангельске к уборке общественного пляжа привлекли осуждённых

Легкоатлет Александр Яремчук готовится к Паралимпийским играм – 2024


Выставка- персоналия «Вдыхающему душу в творения свои», к 75-летию со дня рождения Е. А. Веремеенко, крымского писателя, поэта, журналиста, краеведа.

Строительство трассы Симферополь — Евпатория — Мирный завершилось в Крыму

Выставка-знакомство с книгами для молодежи "Молодежь и книга: перспективы и выбор ХХI века"

Выставка-гордость «Курская дуга: символ мужества и героизма»


В Дмитрове появилась новая активность для долголетов

Актер фильма «Дневной поезд» Юрий Дубов умер на 76-м году жизни

Заполярные спортсмены завоевали медали этапа Кубка России по скайраннингу

Андрей Державин поздравит Ухту с юбилеем












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Юлия Путинцева

Путинцева получила мегабонус после исторического финала






«Друг хороший, но переговорщик сложный» // Дмитрий Дризе — о трудностях в российско-китайских отношениях

Неделя кино ждет гостей форума-фестиваля «Москва 2030» с 23 по 28 августа

MUSIC BOX TIME при поддержке Like FM

SimpleWine запустил вокальный проект с Тосей Чайкиной и Яной Блиндер