Z Gazy previezli do Egypta prvých chorých a zranených od 7. mája, išlo o 68 detí
Z Pásma Gazy bolo dnes evakuovaných 68 chorých a zranených detí v sprievode príbuzných, ide o prvý prevoz chorých či zranených z tohto palestínskeho územia od 7. mája, keď izraelská armáda obsadila palestínsku stranu priechodu Rafáh na hranici pásma s Egyptom. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na izraelské úrady.
Dnešná evakuácia sa uskutočnila cez prechod Kerom Šalom na juhu Pásma Gazy na hranici s Izraelom, odkiaľ pacienti smerovali do Egypta. Agentúra AFP uviedla s odvolaním sa na zdroj z nemocnice v egyptskom pobrežnom meste Aríš, vzdialenom asi 45 kilometrov od Rafáhu, že evakuovaných bolo 21 detí trpiacich rakovinou.
Tisíce pacientov
Katarská televízia Al-Džazíra citovala riaditeľa nemocníc v Pásme Gazy Muhammada Zakúta, ktorý novinárom v Násirovej nemocnici v meste Chán Júnis povedal, že evakuácia 21 detí sa uskutočnila v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou a tromi americkými charitatívnymi organizáciami.
Dnešnú evakuáciu označil Zapokut len za "kvapku v mori". Podľa neho potrebuje liečbu v cudzine viac ako 25-tisíc pacientov z Gazy, vrátane 980 detí. Z toho štvrtina potrebuje liečbu urgentne. Cesta cez Kerom Šalom je navyše podľa neho komplikovaná a nemôže byť alternatívou k prechodu Rafáh.
Cez prechod Rafáh sa do Pásma Gazy od vlaňajšieho októbra dostávala najväčšia časť humanitárnej pomoci, hoci tá bola podľa úradov OSN stále nedostatočná. Opačným smerom cez Rafáh boli tiež prevážaní zranení a chorí, od začiatku vojny ním bolo prevezených z Gazy takmer 5000 pacientov, povedal dnes podľa AFP Zapokut.
Rozsiahla ofenzíva
Prechod Rafah je uzavretý od 7. mája, keď ho z palestínskej strany obsadila izraelská armáda deň po tom, ako začala rozsiahlu pozemnú operáciu v tejto oblasti. Odvtedy sa Egypt a Izrael navzájom obviňujú z neochoty Rafáh znovu otvoriť.
Egyptské úrady odmietajú na otvorení prechodu spolupracovať s izraelskou stranou a preferujú spoluprácu s medzinárodnými a palestínskymi úradmi. Podľa niektorých analytikov sa Káhira nechce stať "komplicom" Izraela v jeho vojenskej operácii.
Palestínsky Červený polmesiac dnes tiež podľa AFP oznámil, že pre nedostatok paliva musel zastaviť prevádzku tretiny svojich sanitiek. V Pásme Gazy funguje čiastočne len niekoľko nemocníc, majú ale nedostatok liekov aj zdravotníckeho materiálu, takže zranenia často zomierajú aj na infekcie len preto, že zdravotníci nemajú ani dosť hygienických rukavíc, rúšok či mydla.
Vojnu v Gaze začalo vlani 7. októbra palestínske hnutie Hamas útokom na Izrael, pri ktorom palestínski ozbrojenci zabili na 1200 ľudí a asi 250 osôb uniesli do Gazy ako rukojemníkov.
Zhruba polovicu z nich prepustili, ostatných ďalej zadržiavajú a nie je jasné, koľko z nich je ešte nažive. Pri izraelskej ofenzíve zomrelo najmenej 37 765 Palestínčanov, uviedli dnes úrady v Gaze ovládané Hamásom, a ďalších 86 400 Palestínčanov utrpelo zranenia. Väčšina obetí sú civilisti, podľa izraelskej armády zomrelo od októbra v Gaze tiež vyše 14-tisíc bojovníkov Hamasu, ktorý Izrael, Európska únia a USA považujú za teroristickú organizáciu.