Je silná čínska armáda iba klam? Si "likviduje" generálov, desí ho rozsiahla korupcia podobná v Rusku
Je čínska armáda naozaj taká silná, ako sa prezentuje? Túto otázku si kladie celý svet, no najmä Taiwan, Spojené štáty či krajiny zapojené do sporov v Juhočínskom mori.
Kým na oko sa Peking prezentuje silnými vyjadreniami a nekompromisnou zahraničnou politikou, za ktorou stojí silná armáda svetového kalibra, nemusí to byť tak úplne pravda.
Video: Prečo je čínska armáda hrozivý tiger iba na papieri?Drahé vybavenie priťahuje korupciu
V svetových armádach končia miliardy eur, dolárov, rubľov či juanov. Najmä za drahé vojenské vybavenie. Toto je priam lákadlom pre korupciu, ktorú sa snažia potlačiť všetky štáty.
Naposledy sa otriasla mocenská štruktúra ruskej armády, ktorej čelní predstavitelia skončili v úzadí alebo na súde. Generálporučík Vadim Šamarin bol zadržiavaný vo vyšetrovacej väzbe pre obvinenia z prijímania úplatkov vo veľkom rozsahu počas vojny na Ukrajine.
Samotný minister obrany Sergej Šojgu o svoju pozíciu prišiel a dostal viacmenej reprezentatívnu funkciu ako tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie. Nahradil ho ekonóm Andrej Belousov.
Čína víta zahraničnú spoluprácu so vzorkami z Mesiaca, má však výhrady k USA
Medzi zatknutými sú námestník ministra obrany Timur Ivanov, zástupca vedúceho personálu ministerstva obrany generálporučík Jurij Kuznecov a generálmajor Ivan Popov, bývalý veliteľ 58. ruskej armády. Niektorým z nich hrozí podľa Deutsche Welle až 15 rokov za mrežami v spojení s korupciou.
A toto je len vrchol ľadovca, v ruskej armáde sa o korupcii všeobecne vie a podľa svedkov si vojaci dokonca museli sami nakúpiť výbavu predtým, ako išli na frontovú líniu na Ukrajinu.
O Rusku sa to traduje už dlho, ale Číne sa darilo pred svetom vyzerať pripravene a organizovane. Až nedávne škandály odhalili pozlátko, ktoré Si ťin-pching veľmi rád ukazuje.
Za zatvorenými dverami
Čína po mesiacoch špekulácií totiž prezradila, čo sa stalo s dvoma ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.