Čtěte jako Forbes! Tohle jsou redakční tipy na nejlepší letní knihy
„Knihy jsou určeny lidem, kteří si přejí být někde jinde,“ měl prohlásit Mark Twain. Zda to opravdu řekl, či jde jen o hojně kopírovaný citát, asi nezjistíme. Každopádně ale přinášíme tipy na knihy, které se vám budou hodit ve chvílích, kdy jinde – třeba u moře nebo u řeky – opravdu budete. Tohle je rozmanitý letní seznam tipů od redakce Forbesu.
Michal Bernáth, redaktor Forbesu
Jack Turner: Spice: The History of a Temptation
Od vydání to bude příští rok dvacet let, a přesto se k tomuto kořenitému eposu párkrát v roce vracím. Málokdo totiž ví, jak moc koření promluvilo do historie lidstva, že kvůli němu hořela města, umírali lidé a budovaly se nové říše.
To všechno kvůli něčemu, co si za pár korun koupíte v nejbližší sámošce v uličce číslo jedenáct. I přes to, že třeba hřebíček nebo muškátový ořech byly na váhu dražší než zlato.
Koření hnalo třeba Kryštofa Kolumba doslova přes půl světa, a když objevil na karibských ostrovech chilli papričky, hnaly ho zase ty směrem k latríně. Co se vám ale při čtení nejspíše bude honit hlavou, je otázka, co je takovým kořením dneška?
Miroslav Němý, redaktor Forbesu
Narine Abgarjanová: Tři jablka spadlá z nebe
Sto roků samoty je jedna z nejlepších knih dějin, hraje si svoji ligu. Kopírovat ji nemá smysl, ale inspirovat se jí a zasadit variaci na Macondo na Kavkaz, to je jiná.
„V pátek krátce po poledni, když se slunce ladně přehouplo přes zenit a spořádaně se vydalo k západnímu okraji údolí, se Anatolie Sevjancova přichytala na smrt…“ Jak márquezovsky zní takový úvod do děje!
Arménka Abgarjanová na základě této věty, která mimochodem stejně jako první písmena Sto roků samoty hned mluví o smrti, vystaví překrásnou knihu o životě, lásce, bolesti, krutosti, radosti i naději.
Ať už tomu chceme říkat magický realismus, nebo jakkoli jinak, jde především o ukázku toho, jakou sílu i v dnešní zpovykané a písmeny zahlcené době může mít literatura. Opuštěná horská vesnice Maran se díky tomu stává svého druhu Macondem 21. století.
Rodrigo Fresán: Argentina! Argentina!
V jedné ze scén tohoto díla se adept na spisovatele srazí na ulici s Jorgem Luisem Borgesem, ale ještě zvláštnější a nečekanější je, že tuto prvotinu jiného Argentince Fresána prodávají Levné knihy za surreálných devět korun; i sám Borges by jistě nad takovým detailem poťouchle zajásal. Tím spíš, že je to skvělá kniha.
Žánrově zdánlivě kolísá mezi povídkou a novelou, některé postavy se objevují znovu, jiné zasvítí a zmizí, aby se na konci vše uzavřelo do nečekaně kompaktního celku.
Vším prostupuje duch těch nejlepších Fresánových krajanů: Borgese, Julia Cortázara či Ernesta Sabata – anebo Chilana Roberta Bolaňa, velkého Fresánova podporovatele.
Ohledně děje stačí rychlá douška, že vychází z reálií Argentiny sedmdesátých a osmdesátých let dvacátého století a míchá v sobě diktaturu, válku o Falklandy i fotbal. Číst je naopak třeba pomalu a usrkávat slovo po slovu jako nejlepší maté.
Anna Nosková, šéfka Forbes Life
Evy Poumpouras: Becoming Bulletproof
Odolnost je sval, nepohodlí nutnost pro lepší život. Evy Poumpouras vypadá jako hollywoodská celebrita, ale byla speciální agentkou a vyšetřovatelkou.
Starala se o bezpečnost několika amerických prezidentů i první dámy Michelle Obama. Pak šla do důchodu, vystudovala žurnalistiku na Kolumbijské univerzitě a v 46 letech porodila první dítě.
Proč číst její knihu? Působí jako instantní motivace, proč se přestat považovat za oběť, ať už vás v životě potkaly různé těžkosti. Poumpouras jako druhá generace řeckých emigrantů v Americe strádala v dětství finančně, ve výcviku agentů tajných služeb byla jedinou ženou, kterou ostatní diskriminovali, a zázrakem přežila pád mrakodrapů z 11. září.
Až knihu dočtete, pochopíte a budete si zpívat hit od Michala Davida: Nonstop. Protože díky vyprávění Evy Poumpouras se vším, co přijde, budete mít chuť se rvát.
Irena Cápová, zástupkyně šéfredaktora Forbesu
Krystyna Wanatowiczová: Miloš Havel, český filmový magnát
Spoluvytvářel atmosféru i hospodářský zázrak první republiky. Byl úspěšným velkoprůmyslníkem s obrovským podnikatelským talentem, byl lobbistou stýkajícím se s politiky i veřejně činnými osobnostmi a byl i obdivovaným idolem, který oslňoval extravagantním stylem života, schopností riskovat i odvahou vyjednávat.
Uměl vydělat velké peníze – a uměl si je také užít. Vybudoval Barrandovské ateliéry, v jeho společnosti Lucernafilm vznikly dodnes slavné filmy jako Kristian, Dívka v modrém, Eva tropí hlouposti nebo Hotel Modrá hvězda. Pokud někoho lze označit za skutečného filmového magnáta, byl to Miloš Havel. Po válce ho však čekalo zatracení a konec života v takřka úplném zapomnění.
Deset let stará kniha novinářky Krystyny Wanatowiczové vychází z nikdy nepublikovaných informací z rodinného archivu Havlových a německého Bundesarchivu, z dokumentů StB i ze vzpomínek pamětníků a předkládá nesmírně barvitou koláž jednoho neuvěřitelného životního příběhu.
Milošův synovec, bratr někdejšího českého a československého prezidenta Ivan Havel v předmluvě knihu charakterizoval těmito slovy: „Vznikla kniha, která je současně dokumentem, historickou monografií a strhujícím životopisným románem. Dokumentární spolehlivost je ohromná věc, ale to, co na nás z knihy dýchne, je věc závažnější.“
„Dozvídáme se něco o kvalitách i záludnostech české a možná obecně lidské povahy, a to v dobách dobrých i zlých. Dozvídáme se o umění podnikatelském, které si dnes často pleteme s šikovností šejdířů, dozvídáme se o rozdílu mezi pravou důvěrou a ošidnou důvěřivostí. Dozvídáme se o iluzích nadšenců a kličkách prospěchářů…“
Silvie Friedmannová, redaktorka Forbesu
Fatma Aydemirová: Džinové
Když má oblíbená autorka Viktorie Hanišová o knize napsala, že Džinové jsou nejlepší román, který kdy přeložila, zbystřila jsem. Zajímalo mě, kdo je německá spisovatelka s kurdsko-tureckými kořeny Fatma Aydemirová i proč román vyvolává takové nadšení, potvrzované prvními příčkami mezi knižními bestsellery napříč Evropou.
Když Hüseyn šťastně odemyká nový byt v Istanbulu, v němž plánuje žít, netuší, že v něm stráví jen pár hodin. Džinové jsou však románem s mnoha vypravěči, které spojuje pokrevní pouto i mnohá trápení. Rodiče a děti. Léta v Německu, kam proudily tisíce Turků za lepším životem. Tradice versus modernita. Jestli máte chuť na velký román, tady je.
Dagmar Mai, editorka sociálních sítí Forbesu
Anthony Bourdain: Důvěrnosti z kuchyně
Pokud jste stihli zhlédnout seriálový fenomén Medvěd, pak je načase přesunout pozornost k nadčasovým klasikám, jako je kniha Důvěrnosti z kuchyně od Anthonyho Bourdaina, legendárního šéfkuchaře, cestovatele a vypravěče, který navždy změnil způsob, jakým vnímáme jídlo a kulturu.
Americký bestseller je směsí memoárů a ostrých postřehů z kulinářského světa, která odhaluje syrovou a nezkreslenou realitu ze zákulisí prestižní kuchyně, kde se odehrává nekompromisní boj o dokonalost. A děje se tak na pomezí absolutního řádu a chaosu.
Bourdainův styl, kombinující upřímnost a ostrý humor, zaručuje nejen poutavé čtení, ale i vhled do dynamického světa gastronomie, ze kterého si odnesete pár praktických rad k vaření i do života. Autor se přitom nebojí odhalit jeho temné stránky, zároveň však s láskou a respektem vzdává hold všem, kteří se na kulinářském řemeslu podílejí.
Pro milovníky dobrého jídla a velkých příběhů je kniha nepostradatelným společníkem při dlouhých letních večerech.
Petra Šimůnková, redaktorka Forbes Life
Marek Torčík: Rozložíš paměť
Ne nadarmo se románový debut spisovatele, publicisty a básníka Marka Torčíka přirovnává ke knihám laureátky Nobelovy ceny Annie Ernaux. Zatímco ona vás ale vyveze na výlet po vzpomínkách na svůj život ve Francii, mladý český spisovatel vás svým vyprávěním přenese do moravského Přerova.
Jak se vyrůstá v prostředí, kde vládne šikana, alkohol a odpor k jinakosti? A kolik vám osud může naložit, když tohle všechno sledujete z pozice dospívajícího queer kluka? Kniha Marka Torčíka letos zaslouženě získala cenu Luxor Litera za prózu, její autor si také před nedávnem odnesl Cenu Jiřího Ortena pro mladé tvůrce do třiceti let.
Olga Tokarczuk: Empusion
Až vám bude v létě vedro, sáhněte po poslední knize oceňované polské spisovatelky a držitelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczuk. V Empusion vás přenese do roku 1913 v lázních Görbersdorf. Je tu sychravo, lezavo a ve vzduchu je cítit pomalu se blížící zima.
Jak tohle všechno zapůsobí na mladého Mieczyslawa Wojnicze, studenta ze Lvova, který do místního sanatoria přijel v naději, že novátorské metody a čistý vzduch zastaví průběh jeho nemoci, tuberkulózy?
A jsou temné magické příběhy, které mezi pacienty kolují, založené na pravdě? Olga Tokarczuk mistrně buduje napětí a drží čtenáře u knihy až do poslední věty.
Zdravko Krstanov, šéfredaktor Forbes.cz
Neil Postman: Ubavit se k smrti
Pokud jste, byť třeba jen letmo, zahlédli debatu amerických prezidentských kandidátů, dost pravděpodobně vám hlavou problesklo, jak je možné, že souboj o nejmocnějšího muže planety vypadá tak, jak vypadá.
Jak k tomu došlo? Tím spíš v zemi otců zakladatelů? Odpovědi nabízí brilantní Postmanova kniha, po jejímž přečtení vše uvidíte v jasných obrysech. Je to podobné, jako byste setřeli zamlžené okno. Nebo možná spíš zrcadlo.
Lukáš Grygar, editor Forbes.cz
Michael Mechanic: Jackpot
Pokud čtete Forbes, nejspíš vás tak jako nás zajímají peníze: kdo jich má hodně, jak s nimi nakládá, jak o svém jmění uvažuje. Kniha zkušeného novináře se zajímá o superbohaté a autor vyráží přímo za nimi, aby se dozvěděl, jak se jim v pohádkovém bohatství žije.
Nejde přitom o pouhou reportáž ze světa luxusu, ale sondu do vesmíru peněz a moci, který je zbytku lidstva čím dál vzdálenější. Jestli vás fascinoval seriál Succession (česky Boj o moc), Jackpot je k němu komplementární četbou.
Pavla Francová, redaktorka Forbesu
Tim Voors: Nesamota
Skvělé a nové čtení, když vás to táhne někam hodně daleko, ale teď zrovna to fakt nejde. Tim Voors vás vezme s sebou na nejvzdálenější možný trek, v knížce totiž popisuje svoje putování na tři tisíce kilometrů dlouhé stezce Te Araroa Trail napříč Novým Zélandem.
Jasně, krásné fotky, kresby a autentické i divoké zážitky z nádherné divočiny jsou to, co zaujme na první dobrou. Tahle knížka ale nabízí i otevřený pohled na to, jaké to je na dlouho zmizet ze svého běžného života a od rodiny, i co náročná cesta může člověku naopak dát.
Navíc nizozemský rodák Tim Voors umí i lehce a čtivě psát, což se o podobných knihách nedá říct vždy. Jestli na cestu, tak s Nesamotou.
Kateřina Petroušková, šéfka sociálních sítí Forbesu
Jean-Michel Guenassia: Klub nenapravitelných optimistů
Už je to pár let, co jsem tuto knihu četla, ale dodnes si pamatuju, jak mě ovlivnila a jak se mnou nebyla řeč, dokud jsem ji nedočetla do konce.
Líbila se mi nálada umělecko-intelektuální Paříže šedesátých let a také začlenění uprchlíků z východní Evropy do příběhu. Jen malé upozornění: s pěti set stranami je to kniha na delší dovolenou.
Aneta Šaferová, redaktorka Forbesu
Karin Lednická: Šikmý kostel
Pokud jste ještě cenami ověnčený bestseller nečetli, máte skvělou příležitost pustit se do něj teď, protože trilogie už je kompletní a ušetříte si netrpělivé čekání na další díl. Jakmile vás pohltí první stránky knihy, nebudete věřit tomu, že jste o téhle zapomenuté kapitole našich dějin dosud neslyšeli.
Jak se mohlo pětadvacetitisícové město se školami, několika pivovary a zámky ztratit z povrchu zemského? Děj se rozprostírá na ploše téměř sedmdesáti let a popisuje zlatý věk a postupný zánik staré Karviné, z níž zbyl kvůli poddolování v šedesátých letech minulého století jen kostel – kvůli nestabilnímu podloží šikmější než slavná věž v Pise.
Karin Lednická strávila mnoho let rešeršemi, studiem dobových dokumentů i rozhovory s pamětníky, aby na pozadí skutečných událostí rozehrála strhující příběhy svých dokonale vykreslených fiktivních postav, Čechů i Poláků.
Mimochodem, velkorysé množství času mohla autorka svému dílu věnovat i proto, že po dvaadvaceti letech úspěšně prodala své nakladatelství Domino gigantu Albatrosu.
Čtivě popsané osudy Barky, Ludwika, Ženky nebo ztraceného Tomaszka vás pohltí a nevyhnete se nacházení podobností i rozdílností s dnešní dobou a možná i vlastním životem.
A pokud vám to stále bude málo, vydejte se o prázdninách na výlet do Karviné-Doly, kde se do skutečného šikmého kostela můžete vypravit po stopách postav i zapomenutého města. Místo je to skutečně magické.