V Spojených arabských emirátoch odsúdili desiatky disidentov na doživotie, tvrdia aktivisti
Desiatky disidentov boli dnes v Spojených arabských emirátoch v hromadnom procese odsúdené na doživotie. Uviedla to agentúra AP s odvolaním sa na aktivistov obhajujúcich ľudské práva.
Štátna agentúra WAM neskôr uviedla, že odsúdených bolo 43 ľudí za prevádzkovanie skupiny napojenej na Moslimské bratstvo, ktorá mala za cieľ páchať v krajine útoky.
Doživotné tresty
Mimovládna organizácia Human Rights Watch uviedla, že najmenej 40 z viac ako 80 obžalovaných dostalo doživotný trest. Podľa agentúry WAM išlo o 43 ľudí, jedenásť ďalších osôb dostalo nižšie tresty a šesť spoločností bolo odsúdených za pranie špinavých peňazí na podporu teroristickej organizácie.
Odsúdení boli podľa agentúry členmi Výboru pre spravodlivosť a dôstojnosť, miestne odnože Moslimského bratstva, jedného z najstarších a najvplyvnejších islamistických hnutí v arabskom svete, ktoré Spojené arabské emiráty v roku 2014 zaradili na zoznam teroristických organizácií, uviedla WAM.
"Pracovali na vyvolaní a zopakovaní násilných udalostí v krajine, podobných tým, ku ktorým došlo v iných arabských štátoch," vrátane protestov a stretov s bezpečnostnými silami, uviedla agentúra s odvolaním sa na súd bez toho, aby spresnila ich plány.
Spojenie s násilnosťami
Podľa agentúry však súd nepredložil žiadne konkrétne dôkazy, ktoré by odsúdených spájali s násilnostami alebo s Moslimským bratstvom. Rozsudok, proti ktorému je možné sa odvolať na federálny najvyšší súd Spojených arabských emirátov, vyvolal okamžitú kritiku v zahraničí.
"Tieto neprimerane dlhé tresty sú výsmechom spravodlivosti a ďalším klincom do rakvy rodiacej sa občianskej spoločnosti v Spojených arabských emirátoch," uviedla výskumná pracovníčka HRW Joey Sheaová, ktorá sa zameriava na Spojené arabské emiráty.
"Spojené arabské emiráty pretiahli desiatky svojich najoddanejších obrancov ľudských práv a členov občianskej spoločnosti nestúlaným nespravodlivým súdnym procesom plným porušovania riadneho procesu a obvinení z mučenia," dodala Sheaová.
Centrum pre obhajobu práv Emirates Detainees Advocacy Center, ktoré vedie občan Spojených arabských emirátov žijúci v exile v Istanbule, uviedlo, že odsúdení boli za svoje zapojenie do skupiny odsúdení už v roku 2013, čo vyvoláva obavy, že Spojené arabské emiráty súdia ľudí dvakrát za rovnaký trestný čin. Verdikty kritizovala tiež mimovládna organizácia Amnesty International.