Rusko opätovne zvažuje zákaz vývozu benzínu. Potrebuje zabezpečiť cenovú stabilitu
Ruský Federálny protimonopolný úrad plánuje opätovne zaviesť zákaz vývozu benzínu, pričom urobiť by tak mohol od budúceho mesiaca. Opätovný zákaz exportu by mal Rusku pomôcť pokryť potreby domáceho trhu v období žatvy a zabezpečiť cenovú stabilitu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Rusko v tomto roku už k zákazu exportu benzínu pristúpilo. Urobilo tak od 1. marca, pričom zákaz mal pôvodne platiť na šesť mesiacov.
Moskva ho zaviedla s výnimkou krajín patriacich do Ruskom vedenej ekonomickej únie a niektorých štátov, s ktorými má Rusko uzatvorené priame medzivládne dohody o dodávkach palív. K takým patrí napríklad Mongolsko.
Zákaz exportu benzínu, stanovený od marca na šesť mesiacov, zaviedla Moskva preto, aby zabránila nedostatku palív na domácom trhu a rastu cien po sérii ukrajinských útokov na ruské ropné rafinérie a technických výpadkoch.
V máji však Rusko platnosť zákazu pozastavilo s tým, že zásoby palív vzrástli na dostatočnú úroveň. Pozastavenie zákazu stanovila Moskva najskôr do konca júna, následne ho predĺžila do konca júla.
Protimonopolný úrad však v týchto dňoch oznámil, že podporuje opätovný zákaz exportu benzínu s platnosťou od 1. augusta. Vláda by o tom mala rozhodnúť do konca mesiaca.
"Obmedzenia pri vývoze benzínu pomôžu nasýtiť domáci trh v období zvýšeného dopytu, ako je obdobie žatvy a plánovanej údržby rafinérií. Zároveň zabezpečí cenovú stabilitu a dostupnosť paliva pre všetky kategórie spotrebiteľov," uviedol k plánovanému zákazu ruský protimonopolný úrad.