Добавить новость
ru24.net
World News
Июль
2024

Kráľ európskej kávy bije na poplach. A oprávnene

0

Giuseppe Lavazza, predseda predstavenstva slávneho talianskeho výrobcu kávy, využil popularitu tenisového turnaja vo Wimbledone, aby upozornil na jedno doteraz nenápadné nariadenie Európskej únie. Stojí za povšimnutie, pretože je to typická ukážka legislatívy EÚ.

Nariadenie o odlesňovaní by malo vstúpiť do platnosti koncom tohto roka, spozornieť by mali aj farmári či obchodníci, pretože okrem kávy sa vzťahuje aj na hovädzí dobytok, kakao, palmový olej, sóju a drevo. Prečo práve na tieto komodity? Podľa štúdie, o ktorú sa nariadenie opiera, spomedzi ôsmich komodít analyzovaných v rámci danej výskumnej štúdie sedem predstavuje najväčší podiel na odlesňovaní spôsobenom Úniou: palma olejná (34 percent), sója (32,8), drevo (8,6), kakao (7,5), káva (7), hovädzí dobytok (5) a kaučuk (3,4).

Slovensko kleslo v rebríčku konkurencieschopnosti, spomedzi krajín V4 je najnižšie

Preto cieľom nariadenia je zabrániť firmám dovážať také tovary a suroviny, ktoré prispievajú k odlesňovaniu, prípadne k degradácii lesov. Firmy majú dostať novú povinnosť posudzovať riziko, či príslušné výrobky určené na umiestnenie na trh alebo na vývoz sú nevyhovujúce. Len v texte nariadenia sa nachádza 14 kritérií posudzovania tohto rizika vrátane existencie náležite odôvodnených tvrdení pôvodného obyvateľstva o odlesňovaní. Firmy sú ďalej povinné viesť a uchovávať záznamy, zriadiť a aktualizovať systémy náležitej starostlivosti, podávať správy a mať k dispozícii vyhlásenie o takzvanej náležitej starostlivosti.

A čo nemôže chýbať? No predsa sankcie a pokuty za neplnenie týchto povinností. A nie je to čítanie pre slabé povahy. Spodná hranica pokuty je štyri percentá ročného obratu firmy v EÚ. Medzi ďalšie sankcie a pokuty sa dostali napríklad konfiškácia výrobkov firmy alebo obchodníka, konfiškácia príjmov z transakcie s príslušnými výrobkami či dočasné vylúčenie až na obdobie 12 mesiacov z verejného obstarávania a z prístupu k verejným zákazkám, grantom a koncesiám.

Obrovské zvýšenie byrokratickej záťaže pre farmárov z chudobnejších krajín a obchodníkov z EÚ podľa Lavazzu povedie k rastu cien kávy v Európe a tisíckam farmárov zničí biznis. Ani preto nevylučuje otvorenie nových pražiarní mimo EÚ: „Možno v Británii, ak Briti nezavedú podobné pravidlá. Ďalšou možnosťou sú Spojené štáty alebo Čína.“

Nová Európska komisia a Európsky parlament by si mali vyhrnúť rukávy a toto nariadenie expresne a exemplárne zrušiť. A s ním desiatky a stovky ďalších, ktoré väčšinou majú bohumilý cieľ, ale zároveň tragicky nedomyslené spôsoby na ich dosiahnutie.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
US Open

Джокович не дал Алькарасу собрать карьерный Большой шлем в 2025-м






Сотрудник банка похитил около 180 млн рублей из ячейки в Москве

«На пользу государства»: Сирия аннулировала контракт с Россией о порте Тартус

Звёзды сериала "Постучись в мою дверь" появятся на больших киноэкранах России

Андрей Фролов откликнется на «Зов русалки»