Добавить новость
ru24.net
World News
Июль
2024

Polska będzie liderem cyfryzacji, jeśli urzędnicy nie będą przeszkadzać przedsiębiorcom 

0

Z Dariuszem Płatkiem, prezesem Zarządu SABER, rozmawia Katarzyna Mazur

Operatorzy telekomunikacyjni od dłuższego czasu dążą do zwiększenia gęstości istniejącej sieci w Polsce. CPPC wyznaczyło 152 obszary inwestycyjne w ramach Funduszu Europejskiego na rzecz Cyfrowego Rozwoju oraz 250 obszarów w ramach KPO. Z czego wynikają przeszkody dla firm z tego sektora?

Największą przeszkodą są sprawy formalno-prawne. Nie rozpoznano do końca kwestii związanych z „białymi plamami”. Nie zapewniono wszystkim operatorom równego traktowania w przedmiocie startu w FERC-u i w KPO. Problem polega na czasie realizacji w KPO, czyli dwa lata, w FERC-u jest dłużej, czyli trzy lata. Natomiast kwestie policzalne, które były realizowane przez CPPC w zakresie obszarów, są dość skomplikowane, trudne jeśli chodzi o dostęp do samych obszarów. Mówimy tutaj o mapach, o możliwości projektowania i już o samej realizacji. To na gminach spoczywa główny ciężar udostępnienia dokumentów oraz wydania poszczególnych pozwoleń. I niestety jest różnie w zależności od obszaru.

Co to znaczy?

Na przykład na Mazurach czy na Podlasiu jest problem z budową infrastruktury na masztach. Sugerowane są rozwiązania pod ziemią, mówimy o pracach związanych z kopaniem i przeszkodami, które wcześniej nie zostały zdiagnozowane: przekopy, tunele, betonowe ograniczenia. To nie tylko uniemożliwia realizację projektu w wyznaczonym terminie, ale oznacza też większe koszty. Dodatkowo wzrosły koszty samej pracy, zespołów roboczych, jak i prac budowlanych. Te trudności pojawiły się na początku tego roku, co poskutkowało odstąpieniem dużych operatorów od już podpisanych umów. Wszyscy czekali na 6 czerwca, czyli na rozpoczęcie KPO 3, czy C 111, który dawał większe możliwości w zakresie dofinansowania: z 80 na 90 proc.

W jakim miejscu tej mapy dość skomplikowanych procesów i przeszkód do pokonania jest w tej chwili Pana firma?

Wygraliśmy w sądzie 20 z 39 obszarów, czyli wniosków składanych w FERC-u, z czego na początku stycznia CPPC dla 12 przyznało nam możliwość podpisania umowy i wezwało nas do złożenia dokumentów. I my to zrobiliśmy. W dalszym procesie wygraliśmy 8 obszarów, co w sumie dało nam ich 20. Niestety wtedy CPPC odstąpiło od zgłoszonej chęci podpisania umowy i zerwało z nami rozmowy. Pod koniec stycznia tego roku CPPC zakwestionowało zawarte wcześniej uzgodnienia i umowy dotyczące wygranych obszarów. Złożyliśmy więc protest, a następnie wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o naruszenie procedury administracyjnej, jak i wewnętrznego regulaminu, w tym ustawy wdrożeniowej. W tym roku w kwietniu otrzymaliśmy jednoznaczne wyroki sądowe WSA. Sąd uznał, że CPPC naruszyło procedurę administracyjną, nieuczciwie przeprowadziło postępowania weryfikacyjne, a dokumenty, które złożyli na nasze ręce w postaci odmowy podpisania umów, były rażąco nierzetelne. Sąd wezwał CPPC do zawarcia z nami 12 umów, a następnie do prawidłowego przeprowadzenia oceny merytorycznej naszych wniosków w przedmiocie 8. obszarów. Czekamy na zastosowanie się CPPC do wyroku, wiemy, że może ono odwołać się od wyroku, ale mamy też nadzieję, że tak się nie stanie. To byłoby absurdalne i szkodliwe – dla nas i dla Skarbu Państwa. 

W jaki sposób ta sytuacja wpływa na bieżącą działalność spółki i jakie są plany dotyczące jej rozwoju?

Cała ta sytuacja była ogromnym zaskoczeniem, ale nie sparaliżowała naszej działalności. Jako pierwsi zaczęliśmy rozmowy o tak zwanej realizacji radiowej, czyli o instalacji światłowodowej dociągniętej do słupów i przesyłaniu sygnału radiem o wysokiej częstotliwości, tak żeby pokryć białe plamy. Mimo iż EU przekazuje Polsce środki finansowe na infrastrukturę krytyczną i na pokrycie białych plam, nasze organy utrudniają realizację procedur. A ja publicznie mówię, że żadnemu urzędnikowi, który dokonuje bezprawnego działania w przedmiocie administracyjnym, w przedmiocie rzetelności postępowania, nie odpuszczę. W przypadku CPPC, nie wykluczamy walki o nasze prawa przed instytucjami unijnymi, takimi jak Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych – OLAF.

Artykuł Polska będzie liderem cyfryzacji, jeśli urzędnicy nie będą przeszkadzać przedsiębiorcom  pochodzi z serwisu GF24.pl.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Елена Рыбакина

«Я не делала этого последние пять или шесть лет». Елена Рыбакина удивила откровенным признанием






«Сильно похудела». Умерла известная актриса

Метеоролог Позднякова предупредила, что на Крещение будет аномальная погода

Байден заявил, что не намеревался дать Трампу санкциями рычаг воздействия на РФ

Умер хоккеист и бизнесмен Алексей Зайцев