Добавить новость
ru24.net
World News
Июль
2024
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Blockchain v útlumu? Po roce a půl česká krypto firma v obratu dohání svou matku

0

Že je blockchainový byznys v útlumu? Ale kdeže, teprve rok a půl stará česká blockchainová společnost CleevioX, dceřiná firma českého softwarového dravce Cleevio, za nímž stojí Lukáš Stibor z Forbes 30 pod 30, svými obraty původní firmu začíná rychle dohánět.

Nejen o nezvykle rychlém růstu, ale i o aktuálních i mrtvých trendech v kryptu či byznysu domlouvaném přes Telegram hovoříme s Ondřejem Macháčkem, který CleevioX spolu s Lukášem Stiborem založil.

Kdy se vlastně CleevioX přesně objevilo? Nepamatuji se, že bych firmu zaregistroval během pandemického bull marketu a samotné Cleevio se na počátku blockchainem také nezabývalo…

Záleží na tom, jak to počítáte. Pilot vznikl asi před dvěma a půl lety, tedy někdy na konci roku 2021. Myslím, že to byl prosinec. Nebyla to ale hned firma, začínali jsme jako experimentální divize.

Celé to vzniklo z brainstormingu, kam by se ještě mohlo Cleevio rozvíjet. Crypto bylo jedním z nápadů Lukáše Stibora a Miroslava Chmelky, spoluzakladatele Gamee, které vzniklo právě v Cleeviu. Hlavním impulzem bylo právě Gamee, které propojuje mobile gaming a právě blockchain.            

Když padlo rozhodnutí do toho jít, řekli jsme si – fajn, ale pojďme to nejprve opatrně otestovat. Začali jsme tedy nejprve s malým týmem uvnitř Cleevia. Byl jsem to de facto hlavně já a další dva až tři zaměstnanci, které jsem si přibral k sobě.

Začali jsme tedy dělat první interní projekty a testovat, co jsme schopni zvládnout a co by mohlo, nebo naopak nemuselo fungovat. Smyslem bylo také nabrat zkušenosti a prohloubit svoje blockchainové znalosti.

Jak začátky vypadaly v praxi?

V tu dobu ještě relativně jela NFT, takže jsme se hlavně dívali, jakým způsobem funguje NFT marketplace, co tam mají za funkce a co bychom mohli dělat my. Podobně jsme postupovali u tokenového stakingu.

Zaměřili jste se na konkrétní platformy, například na Ethereum nebo třeba BNB Chain?

Ano. Šli jsme tam, kde byla Solidity, takže na EVM blockchainy. (Redakční poznámka: Solidity je programovací jazyk pro implementaci chytrých kontraktů. Jeho autorem je Gavin Wood, který jej původně navrhl pro Ethereum. Zkratka EVM znamená Ethereum Virtual Machine a označuje decentralizovaný virtuální počítač, který spouští a vykonává chytré kontrakty na Ethereu a dalších příbuzných blockchainech.)

Rozhodnutí soustředit se na Solidity padlo i proto, že jsme tam měli backup v rámci Gamee, kde již fungovali v rámci Polygon blockchainu, takže již měli v Solidity nějakým způsobem smart kontrakty napsané. Od tohoto bodu jsme se postupně posouvali dál a začali získávat první klienty.

Nemrzelo vás, když jste se vydali tímhle jedním směrem a on pak nastal boom hlavně Solany?

Nemohli jsme si dovolit tříštit síly. Byznysově jsme rozjížděli sales, marketing, do tohoto bylo potřeba se soustředit na delivery a také jsme se učili za pochodu design. Museli jsme nejprve pořádně pochopit, jak fungují tokenové swapy, decentralizované burzy a tak dál. Bez toho bychom nemohli doporučovat tato řešení klientům.

Takže jsme škálovali na všech těchto vyjmenovaných frontách a cokoli nad to by už bylo moc velké tříštění sil. Výhoda je, že v momentu, kdy již vaše znalostní křivka překročí určitý limit, můžete na platformy, jako je Solana, Polkadot a další, přesedlat poměrně snadno.

V té fázi jsme ale nebyli, takže jsme si řekli, pojďme se intenzivně věnovat EVM, a když tam budeme vedle delivery zároveň dobří v salesu a marketingu, úspěch přijde. Ano, dívali jsme se, jak se mezitím Solana rozjela, ale rozhodnutí nelitujeme. Rozjíždět tam znovu vše, co jsme udělali pro EVM blockchainy, by stálo příliš velké úsilí a mohli bychom tím více pokazit než získat.    

 Byl to oproti předchozí zkušenosti z Cleevia kulturní šok?

V obchodní a marketingové části byznysu určitě. Až za chodu jsme totiž zjišťovali, že nabírat klienty anonymně přes Telegram (instant messenger a sociální síť založená v roce 2013 ruskými bratry Durovými, má zhruba 900 milionů uživatelů – poznámka redakce), je hodně jiná zkušenost, než na jakou jsme byli zvyklí z klasického zakázkového softwarového vývoje. 

Navíc jsme zjišťovali, že tu anonymitu se nám podaří odkrýt třeba až na pokročilejších jednáních, vy jste ale museli energii vynaložit hned, ti lidé zkrátka byli hodně opatrní.  

A jak vám to zpočátku fungovalo byznysově, byl to okamžitý zásah, nebo spíš trnitá cesta?

Pravda je taková, že zpočátku to byla spíš cesta pokus-omyl. Zkoušeli jsme hodně cest a ty, které se ukázaly jako slepé, zase rychle zavírali.

Museli jsme například hodně experimentovat v rámci marketingu a sales strategií. Zkoušeli jsme výkonnostní marketing, různé lead generátory a tak dále.

Kolik jste v tom na začátku utopili peněz, než se vám povedlo trend otočit?

Myslím, že to byl asi milion a půl, takže jsme zase tolik neriskovali. Návratnost byla v řádu měsíců, v tom jsme měli vlastně docela štěstí.

 Bylo to hodně dáno načasováním. V tu dobu totiž byl na jedné straně velký nedostatek Solidity a obecně blockchain developerů a platily se jim obrovské peníze. Obzvláště, pokud šlo o projekty, kde bylo třeba, aby měl programátor nějakou „prověrku“ a nemohl to být náhodný anonym z Ruska.

My jsme měli tu výhodu, že jsme mohli stavět na našich interních lidech z web 2.0 vývoje, kteří si chtěli zkusit zase něco trochu jiného, více punkového. Takže tento problém u nás odpadl. To byla naše konkurenční výhoda.

Jak vypadala vaše růstová křivka?

Jak už jsem zmínil, překlopení do zisku se dostavilo poměrně rychle.  Za první rok jsme měli obrat dvacet milionů korun, druhý rok 25 milionů korun a letos jsme zatím na milionu dolarů, tedy prakticky na číslech za celý loňský rok. Projekce je zatím na dva až 2,5 milionu dolarů na konci roku. Klasické Cleevio pak někam mezi čtyřmi až pěti miliony.

Jsme tak za rok a půl ostrého provozu na zhruba polovině obratu normálního Cleevia, které dělá tradiční zakázkový vývoj pro firmy a korporace a má za sebou jedenáctiletou historii. Na druhé straně jsme mohli od začátku využívat jeho zázemí – od marketingu až po HR, takže to šlo všechno mnohem rychleji. A vyšlapali nám dost cestičku v některých dalších věcech a procesech.

Myslím, že ta čísla mohla být ze začátku i ještě o něco lepší, ale velkou roli sehrálo to, že nás nikdo neznal a my jsme si potřebovali nejprve v oboru udělat trochu jméno. Marketing byl pro nás ze začátku náročný, nyní už to ale jede trochu samo. Vrací se nám investice do referencí a začal fungovat síťový efekt, což je v kryptu mimořádně důležitá záležitost.  

Kolik procent toho, na čem děláte, jsou vaše původní projekty?

Na začátku bylo poměr naše projekty vs. zakázkový vývoj zhruba dvacet na osmdesát, tedy zakázkový vývoj dělal osmdesát procent byznysu. Dělali jsme přitom hlavně menší věci, ze začátku často i bez marže. Cílem bylo získat zkušenosti a reference. Dnes již děláme ze 100 procent zakázkový vývoj. 

 Často zmiňujete marketingovou část byznysu, na kolik vás dnes vychází?

Dnes tvoří nějakých patnáct až dvacet procent obratu.

Blockchainový vývoj je specifický tím, že  tam poměrně důležitou nákladovou položku tvoří také bezpečnost a audity smart kontraktů, jak jste vyřešili tento problém? A už vámi doručený kód někdo hacknul?

Jeden útok jsme zažili, ale nešlo o útok přímo na smart kontrakt, ale spíše o pokus o přetížení dané platformy. Vyřešilo se to nakonec přidáním dalších serverů. Standardně se to řeší tak, že v okamžiku, kdy je chytrý kontrakt před odevzdáním, tak si klient zvolí nějakou auditorskou společnost, která kód prověří. Dnes je dokonce čím dál běžnější praxí, že kód neprověřuje jedna auditorská firma, ale spíš dvě.

Následně dostaneme zprávu o auditu a kód podle ní upravíme a zbavíme odhalených zranitelností. A zdá se, že je to dostatečná praxe. Co si vzpomínám, tak se nám ještě nestalo, že by některý z našich kódů byl hacknutý.  

Co se týče nákladů na audit, ty si většinou hradí klient sám. Průměrná cena za audit se pohybuje v desítkách tisících dolarů. Záleží pochopitelně na složitosti kódu a renomé společnosti. Ty jednodušší budou stát od deseti do třiceti tisíc dolarů.

Jednu věc bych zde ale ještě rád zmínil. Pokud už je profesionálně udělaný kód smart kontraktu úspěšně napaden, je to zpravidla proto, že nevyvíjíte pro statické prostředí. Máte nějaký kód, který dobře fungoval v původní podobě sítě, jenže pak se komunita rozhodne pro nějaké vylepšení a udělá fork a problém je na stole.

Vy třeba dostanete zakázku na smart kontrakt, uděláte jej a proběhne audit, který neodhalí žádnou zranitelnost. Za půl roku ale proběhne na blockchainu několik změn a vy dáte ten stejný kód k auditu znovu a najednou tam už zranitelnosti jsou.  

Na začátku rozhovoru jste zmínil domlouvání byznysu přes Telegram. Telegram má dnes vlastní nezávislou blockchainovou platformu TON (Telegram Open Network). Spolupracujete s nimi?

TON je pro nás celkově velmi zajímavý, protože vidíme, jak v posledních měsících velmi rychle získává popularitu mezi uživateli. To je pro nás známka toho, že má velký potenciál dalšího růstu.

Na TON jsem zatím dělali na zakázku několik menších aplikací. Jsou to jednak boti pro trading kryptoměn, jeden se jmenuje například Bananagun, a dále pak nějaké gamifikační aplikace, kterým se říká clicker apps. Typickým příkladem z kategorie clicker apps jsou zase klikací hry jako Notcoin nebo Hamster Kombat, které mají miliony uživatelů a krom toho opět také spousty botů.

Pokud jde o na začátku zmíněné trading boty, ty si můžete představit jako klasickou decentralizovanou burzu běžící přímo v Telegramu, kde si vytvoříte krypto peněženku a díky propojení Telegramu s různými blockchainy můžete směňovat tokeny a kryptoměny za jiné, kopírovat obchodní strategii nějaké jiné krypto peněženky, nebo třeba token takzvaně snipovat. (Snipování je obchodní strategie, která se snaží získat nově představený token nebo kryptoměnu těsně potom, co je veřejně nabídnuta na trh – poznámka redakce.)

Zní to možná až moc ideálně a taky to má i svou stinnou stránku. První riziko spočívá v tom, že takový trading bot zná vaši seedovou frázi, má tedy v praxi přístup k vašim kryptoměnám přímo.

Druhé riziko spočívá v tom, že zakladatelé těchto aplikací mají přehled o vašich obchodech a zadávaných příkazech, takže toho mohou teoreticky zneužívat. Příkladem je situace, kdy se rozhodnete snipovat nějaký token, a protože vědí, co chcete dělat, mohou se pokusit vás na chainu předběhnout a prodat vám jej pak dráž.

 Kolik zaměstnáváte lidí?

 Čistě ve Web3 sekci dělá okolo čtyřiceti lidí.

Vnímáte v kryptu nějaký rodící se trend? Případně, co už je dnes naopak podle vás passé?

Jedním z nich je to již zmíněné prosazování se Telegramu, ten největší nárůst je ale opravdu současná záležitost stará zhruba poslední měsíc a půl. Jak po trading botech, tak po clicker apps je dnes výrazná poptávka. Naopak do pozadí se přesouvají tradiční DeFi protokoly (protokoly decentralizovaných financí) a DEXy (decentralizované burzy), tedy tradiční segment, který trendoval ještě tak rok a půl nazpátek.

Pokud jde o retail, ten dnes zajímají hlavně meme coiny, protože doufají, že na nich bleskově zbohatnou a je jim jedno, že tam chybí jakákoli utilita.

Je to dané určitou deziluzí z toho, že krypto navzdory některým slibům nezměnilo svět tradičních financí přes noc a ti lidé nechtějí čekat. Raději tak vrazí peníze do něčeho, co je od začátku navržené k tomu, aby na tom část uživatelů rychle zbohatla a pak to stejně rychle upadlo v zapomnění.

A jak se na blockchain proměnil pohled firem?

Klasické společnosti z Web2 světa? Ty zde naopak více začínají vidět nějakou přidanou hodnotu. Ta může být třeba v datech.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Москва слезам не верит: в ТПП РФ подержали инициативу по защите прав предпринимателей

Певец Дмитрий Камский готовит к релизу новый сингл "Песня Земли"

Бренд экологичной одежды первым в мире сообщил о нападении анти-эко-активисток

19 июля: какой сегодня праздник, что было в этот день


На «Атомайз» состоялась первая в России цифровая секьюритизация портфеля кредитов

Стиль бохо для жаркого лета: примеры ярких образов

Заинтересовавший Владимира Путина хит семьи Рыбачевых презентовали на радиостанциях «Газпром-Медиа»

Потеря слуха и её последствия: как справиться с проблемой


Faculty of International Journalism and Mass Communications Eurasian International University is conducting an additional intake of applicants!

Biden's anger bleeds through as party weighs his future

Exclusive - Sayantani Ghosh expresses happiness as sets of her show Dahej Daasi shifted close to her home; says 'I've been manifesting this for quite some time now'

Suspect arrested for ‘threatening to kill Trump and his VP pick JD Vance’ in Florida days after assassination attempt


Военные следователи провели рейд по бывшим мигрантам в Керчи

Google отказалась от ИИ-функции поиска в сервисе Фото из-за технических проблем

Дигорское ущелье

Нарколог рассказал о связи алкоголя и слабоумия


Conscript is an old school survival horror game where the horror is just that you're in World War 1

According to BioWare, Dragon Age: The Veilguard is the first entry in the series where "the combat's actually fun" and where characters are "intentionally" the focus of the storytelling, which seems pretty unfair on the first three games

Интервью AppTime с компанией Innova: релиз Gran Saga в России, внутриигровая оплата и «Масленица» в корейской MMO

D&D's new 2024 Player's Handbook will have 10 species to choose from including goliaths, and drow will be closer to their Baldur's Gate 3 version


Фотомагазин PYN: ваш надійний партнер у світлі та фотографії


В регионах Центральной России продолжаются мероприятия в рамках ведомственной акции «Каникулы с Росгвардией»

Бизнесмен вакцинировался от суда // Дело об особо крупной растрате рассмотрят в заочном режиме

Адвокат Горшков: арест блогера Била не остановит его от новых пранков

«Спартак» проиграл в первом матче РПЛ под руководством тренера Станковича




Второй класс пожарной опасности спрогнозировали в Подмосковье до 24 июля

«Бутерброды с килькой»: невестка Ширвиндта о том, как он отметил бы свое 90-летие

Владислав Овчинский: жители дома на Радужной улице начали переезд в новостройку по программе реновации

Певец Дмитрий Камский готовит к релизу новый сингл "Песня Земли"


Журналиста The Wall Street Journal Эвана Гершковича приговорили к 16 годам лишения свободы

Аюрведа, древние храмы и голливудские звезды: уникальный ретрит в Индии, где найдется все

СК: задержан наркозависимый, подозреваемый в поджоге квартиры его мамы в Москве

Генпрокурор РФ Игорь Краснов прибыл в Пхеньян


Экс-теннисист Ольховский: победа Медведева над Синнером была неожиданной

Медведев в матче против Синнера на Уимблдоне проявил характер, заявил Ольховский

Уроженка Самарской области выступит на Олимпиаде в Париже

Теннисистка Мария Шарапова снялась без макияжа и укладки


В столице растет производство ювелирных изделий и бижутерии

Москвича заподозрили в поджоге квартиры с матерью и бабушкой внутри

Медведчук считает, что Рада стала подобием Рейхстага в нацистской Германии

Певец SHAMAN считает, что Байден снялся с президентской гонки из-за него


Музыкальные новости

«Остапа понесло!»: Певец Лоза рассказал, почему не закрывает комментарии в соцсетях

Московский джазовый оркестр Игоря Бутмана выступит в Твери на площади у ДС «Юбилейный» в рамках юбилейного гастрольного тура

Shaman объяснил, почему выступил у посольства США в Москве

Продвижение Музыки. Раскрутка Музыки. Продвижение Песни. Раскрутка Песни.



Отрытый конкурс красоты и таланта «Одна на миллион»

Бизнесмен вакцинировался от суда // Дело об особо крупной растрате рассмотрят в заочном режиме

В регионах Центральной России продолжаются мероприятия в рамках ведомственной акции «Каникулы с Росгвардией»

Несколько авиарейсов в Томск задерживаются из-за тумана


«Спартак» проиграл в первом матче РПЛ под руководством тренера Станковича

Путин заверил Асада в поддержке РФ властей Сирии в отстаивании суверенитета

Открытие нового театрального сезона в Театре на Таганке

Собянин рассказал о жизни Московского международного дома музыки


Транссибирская магистраль | 12) Биробиджан

Новый утильсбор в России изменит цены на автомобили

Еще один китайский кроссовер планируют собирать в России: что это за модель?

«Надеюсь, еще сыграю в НХЛ с Марченко и Воронковым»


Путин заверил Асада в поддержке РФ властей Сирии в отстаивании суверенитета

Гениальный ход: Путин переиграл НАТО. Йеменцы прибыли в Москву с интересным предложением. США в панике готовят флот и авиацию

Bloomberg: В НАТО увидели новую угрозу в российских ледоколах

Пепе Эскобар: Йемен, опозоривший флот США в Красном море, предложил Путину интересные варианты





«Человек — не хищник»: что такое модная карнивор-диета и можно ли ее соблюдать

Бизнесмен вакцинировался от суда // Дело об особо крупной растрате рассмотрят в заочном режиме

22 июля Всемирный день мозга. Отвечаем на популярные вопросы о когнитивных расстройствах

Еще 2 детских сада и поликлинику построят в ЖК «Бригантина» в Долгопрудном


Усадьбу Зеленских в Киеве снесли несмотря на ее арест, прокуратура начала уголовное производство

Зеленскому придётся провести референдум, грядущие месяцы будут сложными для него, — Кличко

Киевский режим идёт по пути создания всё новых провокаций

Кличко: любой шаг Зеленского чреват политическим суицидом


«Надеюсь, еще сыграю в НХЛ с Марченко и Воронковым»

"Спартак" начал новый сезон РПЛ с поражения

Министр спорта Забайкалья принял участие во Всероссийском семинаре-совещании по вопросу перспектив развития спортивной отрасли в Москве

«Спартак» проиграл в первом матче РПЛ под руководством тренера Станковича


В Белоруссии заявили, что Лукашенко может помиловать некоторых участников протестов

Александр Немец: из Пекина в Москву пришло жесткое указание "Вон из Беларуси!"



Собянин: Началось строительство подъездной дороги к станции Кокошкино МЦД-4

Собянин рассказал о создании пешеходных зон у причалов столицы

Собянин рассказал о работе Московского международного дома музыки

Собянин: 24 объекта культнаследия восстановили инвесторы по городской программе


Новый утильсбор в России изменит цены на автомобили

Транссибирская магистраль | 12) Биробиджан


Атмосфера становится чище: выбросы вредных веществ в воздух снизились до пятилетнего минимума

«Самый холодный день»: синоптик Леус рассказал о погоде в Москве 22 июля

В столице растет производство ювелирных изделий и бижутерии

ОСАГО будущего. Лимиты выплат, усиление контроля, сроки ремонта


Спортсмен из сборной Архангельской области стал победителем масс-старте в Малиновке

АО «Транснефть - Север» обеспечивает надежность производственной инфраструктуры в четырех регионах

Архангельская область в топе регионов по лесовосстановлению

Собянин объявил о начале строительства станции метро "Рублево-Архангельское"


Краеведческое посвящение «Здесь артековская слава начинала свой поход»

Выставка-персоналия «Замечательный русский беллетрист» к 250-летию со дня рождения М.Н.Загоскина, русского писателя и драматурга

В г.Геленджике состоялся Открытый чемпионат Краснодарского края по фланкировке казачьей шашкой, 2024г

Бойцовые собаки чуть не растерзали женщину в Севастополе


Миллион на проект: регион лидирует по числу победителей всероссийского конкурса студенческих стартапов

Каким станет колледж на Ярославской

СК: задержан наркозависимый, подозреваемый в поджоге квартиры его мамы в Москве

Генпрокурор РФ Игорь Краснов прибыл в Пхеньян












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Андрей Ольховский

Экс-теннисист Ольховский: победа Медведева над Синнером была неожиданной






Полицейские задержали разбившего кувалдой бюст Сталина и Ленина в Подмосковье

Пашинян сдал Армению Западу. Трамп добьёт Европу после выборов

СК: задержан наркозависимый, подозреваемый в поджоге квартиры его мамы в Москве

Генпрокурор РФ Игорь Краснов прибыл в Пхеньян