Týden na Ukrajině: Ropný utrum pro Maďarsko se Slovenskem a raketové napětí
Ukrajina odstřihla Maďarsko a Slovensko od tranzitu ruské ropy, což vyvolalo v nejvyšších kruzích obou poškozených zemí vlnu nevole. Naproti tomu ukrajinskou vládu může těšit uvolnění první výplaty, kterou zaslala Evropská unie z výnosů ze zmražených ruských aktiv. Co přinesl další týden ukrajinského konfliktu?
Ukrajinský dronový útok. Ruská protivzdušná obrana podle Moskvy zničila v noci na pondělí pětasedmdesát bezpilotních letounů vyslaných z Ukrajiny. Více než polovina se jich pohybovala na jihozápadě v Rostovské oblasti. Podle agentury Interfax jeden z dronů způsobil požár v ropné rafinerii v Tuapse v Krasnodarském kraji. K útoku na rafinerii v Tuapse se podle serveru Ukrajinska pravda přihlásila ukrajinská vojenská rozvědka HUR.
Ropný utrum. Maďarsko a Slovensko přestaly dostávat ropu od ruské společnosti Lukoil přes Ukrajinu, protože Kyjev si tuto firmu v červnu přidal na svůj sankční seznam. Tím teď zdůvodňuje, proč nemůže tranzit ropy od této firmy umožnit. Ukrajina podle maďarského premiéra Gergelyho Gulyáse jeho zemi a Slovensko vydírá za mírový postoj těchto zemí, které ve válce mezi Ukrajinou a Ruskem prosazují příměří. To je podle něj od Ukrajinců nespravedlivé a Kyjev tím porušuje dohody s Evropskou unií.
Zmražená podpora. Evropská unie v rámci podpory Ukrajiny uvolnila první výplatu peněz z výnosů plynoucích ze zmrazených ruských aktiv. Ukrajina tak získá 1,5 miliardy eur (zhruba 38 miliard korun) na posílení vojenských kapacit a obnovu země.
Mluvčí Kremlu reagoval prohlášením, že Moskva pečlivě zváží, jak na převod reagovat. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal poděkoval Evropské unii za „neochvějnou podporu a tento významný příspěvek k ukrajinské obraně a obnově.“
Putinovy výhružky. Rusko rozmístí střely na dosah Západu, pokud Spojené státy umístí své zbraně v Německu. Na přehlídce ruského námořnictva v Petrohradu to v neděli podle agentury TASS řekl ruský prezident Vladimir Putin. Reagoval na souhlas německého kabinetu s tím, že USA v Německu od roku 2026 dočasně rozmístí střely s dlouhým doletem a hypersonické rakety.
„Přijmeme zrcadlová opatření k rozmístění s ohledem na akce Spojených států, jejich satelitů v Evropě a v dalších regionech světa,“ uvedl a zároveň varoval Spojené státy, že riskují rozpoutání raketové krize ve stylu studené války.