Přistřihnout křídla. Obavy o zdraví se propisují do trhu s energetickými nápoji
Když nestačí kofein v kávě, řada z nás volí „energeťák“. Tlak na výkon a produktivitu udělal z energetických drinků segment, v němž rostou tržby rychleji než na zbytku trhu s nealkoholickými nápoji. Zatím mu vládnou zavedené značky, ale zákazníci obracejí pozornost ke zdravějším alternativám.
Kdybyste na jaře 2020 nakoupili akcie společnosti Celsius Holdings za deset tisíc dolarů, letos na jaře by měla vaše investice hodnotu přes půl milionu. Tržby amerického výrobce energetických nápojů rostly v posledních letech exponenciálním tempem. Povedlo se mu především skloubit rostoucí zájem Američanů o zdravý životní styl s jejich obří spotřebou energetických nápojů, v níž se jim žádná jiná země nevyrovná.
Složení drinků, které má podle tvrzení výrobce napomáhat metabolismu a spalování tuků, udělalo z Celsius Holdings v kombinaci s marketingem zaměřeným téměř výhradně na sportovce za pár let významnou konkurenci pro zavedené hráče typu Red Bullu a Monsteru. Loni dosáhla jejich „zdravější varianta“ tržeb 1,32 miliardy dolarů a čistého zisku 226,8 milionu.
Po prezentaci kvartálních výsledků z prvních tří měsíců letošního roku se cena akcií společnosti Celsius na chvíli vrátila k historickému maximu z března, ale následoval sešup, který pokračuje prakticky dodnes. Obchodování v pondělí 29. června uzavřely na 46,88 dolaru za kus, což je ve srovnání s květnem poloviční cena.
Už čísla za první kvartál 2024 totiž ukázala, že tempo růstu výrazně zpomalilo. Celsius vykázal meziroční nárůst tržeb o třicet sedm procent, zatímco před rokem to bylo devadesát pět. Zpomalování posléze potvrdily i výzkumy monitorující spotřebitelské trendy, například z agentury Nielsen, a analýzy cenových výhledů akcií Celsius Holdings vystřízlivěly.
Například Robert Moskow z investiční banky TD Cowen snížil svou cílovou cenu z pětaosmdesáti na šedesát osm dolarů a odůvodnil to přehnaným optimismem investorů v době, kdy si spotřebitelé víc hlídají, kolik utrácejí. Připomněl také nedávné neuspokojivé kvartální výsledky majitele Pepsi, kde jediný růst tržeb zařídilo zdražování, zatímco objem prodejů se nepohnul.
Společnost Pepsico je rovněž významným hráčem na trhu s plechovkami plnými kofeinu. Drží významný podíl v Celsius Holdings (8,5 procenta) a vlastní značku energetických nápojů Rockstar, kterou si pořídila v roce 2020 za 3,85 miliardy dolarů. Na americkém trhu má Rockstar třetí nejvyšší podíl, hned po Red Bullu a Monsteru.
Tahle dvě jména jinak segmentu léta vládnou. Zejména v Red Bullu se škála aktivit rozrostla daleko za hranici pouhé výroby nápojů – rakouská firma si postupně pořídila tým formule 1, několik fotbalových klubů nebo vlastní mediální společnost. Red Bull ostatně se svým vlajkovým produktem v roce 1987 trh s energetickými nápoji založil a doposud zůstává soukromou společností, která o sobě zveřejňuje minimum finančních dat.
Podle posledních vybraných čísel, publikovaných na oficiálních stránkách, přesáhly loňské tržby poprvé v historii hranici deseti miliard eur. Firma rovněž uvedla, že prodala přes dvanáct miliard plechovek, o 4,8 procenta více než v roce 2022. V předchozích letech rostla dvouciferným tempem. Její největší konkurent, americká Monster Beverage Corporation, loni utržila 7,14 miliardy dolarů s čistým ziskem 1,63 miliardy.
Zavedení výrobci stále hrají prim, ale jejich alternativy v posledních letech rostou mnohem rychleji. „Spotřebitelé jsou stále náročnější a volí zdravější možnosti, jako jsou přírodní nápoje či nápoje bez cukru. Regulační orgány stále více prověřují hladiny kofeinu a marketingové praktiky, zejména vůči nezletilým,“ stojí v červencové zprávě výzkumné společnosti Mordor Intelligence.
Podle londýnské společnosti pro výzkum trhu Mintel nabral trend na obrátkách už v roce 2021 během pandemie. Rok nato trh energetických nápojů táhla opět spíše komunita hráčů a hráček a zdraví a přírodní suroviny se do popředí vrátily loni. „Zatímco tradiční energetické nápoje stále vedou žebříčky spotřeby, šetrnější možnosti rostly mezi lednem 2023 a lednem 2024 nejvíce,“ uvádí analýza.
„Na trhu se postupně objevují menší specializované značky pro specifické spotřebitelské segmenty, jako jsou například energetické nápoje organické, přírodní a s nízkým obsahem cukru,“ doplňuje výzkum z Nielsenu.
Zdravějším alternativám nahrává i současná veřejná debata o zdravotních rizicích spojených s konzumací energetických nápojů. Začátkem června ji rozproudila studie amerického centra Mayo Clinic, která je označila za potenciální spouštěč náhlé zástavy srdce.
Otázky však víří i kolem alternativ: poslední výraznější sešup akcií Celsius Holdings následoval po článku o rizicích energetických drinků, označujícím klinické studie společnosti za zavádějící.
Podle dřívějších odhadů by měl globální trh s energetickými nápoji letos dosáhnout 67,64 miliardy dolarů a v příštích letech růst tempem 7,5 procenta za rok. Oproti tomu velikost širšího trhu s nealkoholickými nápoji se má letos dostat téměř na 597 miliard dolarů a v příštích letech růst tempem 5,3 procenta za rok.