Putin ponúkol KĽDR postihnutých záplavami pomoc, Kim to nateraz odmietol
Ruský prezident Vladimir Putin ponúkol humanitárnu pomoc Severnej Kórei, ktorú postihli záplavy. Informovali o tom dnes agentúry AP a Reuters, podľa ktorých severokórejský diktátor Kim Čong-un zatiaľ s poďakovaním odmietol.
Kim pomoc nateraz odmietol
AP súčasnú ponuku Putinovej humanitárnej pomoci označila za ďalšie znamenie rozširovania vzťahov medzi oboma krajinami. Pomoc KĽDR ponúkla aj susedná Južná Kórea, na jej ponuku Pchjongjang oficiálne nereagoval.
Severozápad izolovanej komunistickej Severnej Kórey postihli podľa štátnej agentúry KCNA v posledných dňoch silné dažde, čo spôsobilo povodne. Voda zaplavila viac ako štyritisíc domov, polia a množstvo verejných budov, cesty i železnicu. Či si prírodný živel vyžiadal nejaké obete na životoch, nie je známe.
Šéf Kremľa vyjadril severokórejskému lídrovi "hlboké sympatie a podporu" a tiež ochotu poskytnúť okamžitú pomoc, uviedla KCNA.
Prijali opatrenia
Ruská agentúra TASS prišla s podobnou správou, Putin podľa nej Kimovi v odkaze oznámil: "Vždy sa môžete spoľahnúť na našu pomoc a podporu". Vládca KĽDR poďakoval za ponuku, ale povedal, že jeho vláda prijala opatrenia na obnovu, a o pomoc požiada, ak to bude potrebné.
Južná Kórea, s ktorou je KĽDR oficiálne stále vo vojnovom stave, keďže vojnu v 50. rokoch minulého storočia ukončilo len prímerie, ponúkla Pchjongjangu pomoc tiež. Soul uviedol, že je pripravený rokovať o pomoci so severokórejským Červeným krížom. KCNA túto ponuku podľa agentúr nespomenula, ale vydala vyhlásenie severokórejského ministerstva zahraničia kritizujúce nedávne spoločné vojenské cvičenie Južnej Kórey a Spojených štátov.
Medzi Pchjongjangom a Soulom panuje nevraživosť, ktorá sa v poslednom čase ešte viac vyostrila. Naopak s Moskvou sa severokórejská diktatúra zbližuje.
Rusko od KĽDR okrem iného získalo podľa niektorých zdrojov vojenské vybavenie pre svoju agresiu voči Ukrajine. Lídri krajín sa v nedávnej minulosti navštívili a pri Putinovej ceste do KĽDR v júni podpísali dohodu o strategickom partnerstve, ktorá podľa nich stanovuje, že obe krajiny vynaložia všetky dostupné vojenské prostriedky na pomoc partnerovi v prípade vojny.