Veľká koralová bariéra čelí najvyšším teplotám oceánu za 400 rokov, varujú vedci
Teplota oceánu pri Veľkej koralovej bariére dosiahla v poslednom desaťročí najvyššiu hodnotu za posledných 400 rokov. Informovala o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na štúdiu austrálskych vedcov, podľa ktorých útes pravdepodobne neprežije, ak sa nepodarí zastaviť otepľovanie planéty.
Veľká koralová bariéra, najväčší ekosystém koralových útesov na svete a jeden z biologicky najrozmanitejších, postihlo medzi rokmi 2016 a 2024 masové bielenie koralov. To nastáva, keď sa koraly v dôsledku otepľovania morskej vody začnú zbavovať farebných rias, ktoré im dopravujú výživné látky.
Vysoká teplota
Začiatkom tohto roka leteckí prieskumníci objavili bielenie koralov pri viac ako 300 útesoch v systéme pri severovýchodnom pobreží Austrálie v plytkých oblastiach, ktoré pokrývajú dve tretiny útesu, informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír.
Vedci z Melbournskej univerzity a ďalších vysokých škôl dokázali nedávne teploty oceánu porovnať s historickými dátami pomocou vzoriek koralov z Koralovho mora a rekonštruovať údaje o teplote hladiny z rokov 1618 až 1995. Tieto údaje spojili s informáciami o teplote morskej hladiny od roku 1900 do roku 2024.
Odborníci zistili, že pred rokom 1900 boli teploty prevažne stabilné a od roku 1960 do roku 2024 trvalo rástli od januára do marca. A počas piatich rokov blednutia koralov v poslednom desaťročí - v rokoch 2016, 2017, 2020, 2022 a 2024 - boli teploty v januári a marci výrazne vyššie ako kedykoľvek v období od roku 1618, uviedli vedci.
Pomocou modelov prisúdili rýchlosť otepľovania po roku 1900 klimatickým zmenám spôsobeným človekom. Jediným ďalším rokom, ktorý bol takmer rovnako teplý ako roky masového bielenia v poslednom desaťročí, bol rok 2004.
Útesu hrozí nebezpečenstvo
"Útes je v nebezpečenstve, a ak sa neodkloníme od súčasného kurzu, naša generácia bude pravdepodobne svedkom zániku jedného z týchto veľkých prírodných divov," povedal hlavný autor štúdie Benjamin Henley. "Ak si dáte všetky dôkazy dokopy, biológia koralov a ekológia útesov nám hovoria, že extrémnym teplotám čelí príliš často na to, aby sa tieto koraly mohli účinne prispôsobiť a vyvíjať," dodal.
Útesy sú po celom svete kľúčové pre produkciu morských plodov a tiež pre cestovný ruch. Vedci dlho varujú, že ďalší úbytok možno pravdepodobne očakávať kvôli budúcemu otepľovaniu.
Svet sa blíži k hranici 1,5 stupňa Celzia teplotného nárastu oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou. Signatári parížskej klimatickej dohody sa v roku 2015 okrem iného zaviazali prijať také opatrenia, ktoré povedú k tomu, aby sa planéta neoteplila viac ako práve o poldruhého stupňa Celzia.
Aj v prípade, že sa podarí udržať globálne otepľovanie pod touto hranicou, ktorú Zem podľa vedcov takmer určite prekročí, môže byť ohrozených 70 až 90 percent koralov na celom svete, uviedli autori štúdie.
V dôsledku toho by sa v budúcnosti na koralových útesoch pravdepodobne znížila druhová rozmanitosť koralov - čo sa podľa nich už teraz deje s tým, ako sa oceány otepľujú.