Máris csökkennek a kínai gyártású autókra kivetett vámok
Az Európai Bizottság csökkentette számos Kínában gyártott és Európába exportált elektromos autóra, köztük a Tesla, a Volkswagen-csoport, a BMW, a BYD, a Volvo-Geely és a SAIC MG Motor modelljeire kivetett kiegészítő vámokat.
Az augusztus 20-án közzétett határozattervezetben a bizottság 9 százalékra csökkentette az amerikai Tesla sanghaji gyárából Európába exportált Tesla Model 3 szedánokra kivetett extra vámot – júliusban az EB még azt jelezte, hogy 20,8%-os vámot fog alkalmazni a Tesla importjára.
A legnagyobb Európába irányuló kínai exportőrökre kivetett vámokat is csökkentették. Ezek közé tartozik a BYD, ahol a plusz vám 17 százalékra csökkent, a Geely, ahol 19 százalékra csökkent a kiegészítő vám és az Európában az MG modellekről ismert SAIC, ahol 36,3 százalékra mérsékelték a plusz terhet. Az új vámtételek valamivel alacsonyabbak a korábban bejelentettnél, a maximális tarifa az eredeti tervezetben 38,1%-os volt.
A BMW közölte, hogy az elektromos Minit gyártó kínai vegyesvállalata mostantól alacsonyabb, 21,3 százalékos vámra jogosult – korábban a Minit is a 38,1%-os kategóriába sorolták.
A VW-csoport által gyártott Cupra Tavascan szintén alacsonyabb, 21,3%-os vámkategóriába kerül. Az elektromos SUV-t a kínai Hefeiben gyártja a Volkswagen Anhui vegyesvállalat a VW-csoport Seat üzletága számára.
Az indoklás szerint a döntést a tavaly októberben elindított, folyamatban lévő szubvencióellenes vizsgálat keretében hozták. A bizottság július elején jelentette be, hogy ideiglenes jelleggel 38,1 százalékig terjedő kiegyenlítő vámot vet ki a Kínából származó, kizárólag akkumulátorról üzemelő elektromos járművek (BEV) behozatalára.
Az intézkedés célja az olcsónak tartott, kínai állami támogatással gyártott elektromos járművek EU-ba irányuló dömpingjének megakadályozása. Az ideiglenes vámok legfeljebb négy hónapig érvényesek, ezen időtartamon belül – vagyis október elejéig – az uniós tagállamok szavazásával döntést kell hozni a végleges vámokról. Megállapodás esetén a vámok ötéves időtartamra véglegessé válnak.
A brüsszeli bizottság kedden azt is bejelentette, hogy az EU folytatja a tárgyalásokat a kínai hatóságokkal, és nyitottnak mondta magát olyan megoldásra is, amelynek révén a kiegyenlítő vámok elkerülhetők lesznek. A testület jelezte: egyelőre az ideiglenes vámokból érkező bevételt is félreteszik, hogy szükség esetén rendelkezésre álljon.
Forrás: ANE / MTI