Kolik stojí početí? Dítě z umělého oplodnění může znamenat novodobý luxus
Šest let trvala cesta Dominiky Trčkové a jejího manžela Filipa, než se dočkali vytouženého syna. Pomohl jí k tomu celý tým odborníků, s nimiž s odstupem času natočila úspěšnou podcastovou sérii Plodné hovory. Ta se zabývá tématem, které v Česku řeší prakticky každý pátý pár.
Před mateřskou dovolenou pracovala Dominika Trčková jako manažerka projektu Laskavec, za nímž stojí miliardář Karel Janeček. S manželem se roky snažili o dítě, a když čekali na šestý pokus umělého oplodnění, řekla si: „Jestli se nám narodí zdravé dítě, vrátím to světu. I kdyby to mělo pomoct jedné jediné ženě.“
Zákrok skutečně vyšel a Dominika s manželem teď vychovávají tříletého Kristiána. Na svoje předsevzetí nezapomněla a ke svým čtyřicetinám požádala rodinu o netradiční dárek – příspěvek na natáčení podcastu.
V současné době už mají Plodné hovory za sebou první dvanáctidílnou řadu. Téma neplodnosti, s níž se v Česku potýká přibližně pětina párů, posluchače výrazně oslovilo. Na Instagramu se kolem podcastu utvořila komunita téměř osmi tisíc lidí, kteří sdílejí své příběhy, a projekt se po půl roce vysílání v soutěži Podcast roku dostal do Top 10 v kategorii Životní styl a zdraví. Autorka nyní chystá další řadu a také chce pomáhat mužům a ženám s edukací v této oblasti.
Do podcastu si jako hosty zvete odborníky, kteří vám pomohli s početím. O jaké lidi jde?
O dítě jsme se pět let snažili přirozeně, potom jsme rok docházeli na kliniku reprodukční medicíny. Šla jsem tam s naivním názorem, že tady mi pomůžou. Po pěti neúspěšných pokusech jsem si uvědomila, že je potřeba změnit přístup, dostat tělo i mysl do nejlepší možné formy.
Spolupracovala jsem s lékařkou na psychosomatiku, gynekologickou fyzioterapeutkou, výživářkou, psychoterapeutkou, osobní lektorkou jógy, mentální koučkou. Půl roku jsem jela kolečko s těmito lidmi a připadala si jako vrcholový sportovec, který se připravuje na důležitý zápas.
Co byl ten nejdůležitější faktor, který vás dovedl k úspěchu, tedy k početí?
Řekla bych, že právě to, že jsem se na ten šestý pokus dobře připravila. Cítila jsem se dobře ve svém těle, doplnila chybějící živiny, nepadaly mi vlasy, nebyla mi zima, srovnala jsem se po duševní stránce. Říkala jsem si, že to kolečko s odborníky nedělám pro miminko, ale pro sebe. Změna nastavení mysli určitě pomohla také.
Máte představu, na kolik vás všechna sezení s odborníky, ale i doplatky za asistovanou reprodukci vyšly?
Pojišťovny v Česku přispívají ženám do čtyřiceti let na čtyři cykly IVF (způsob mimotělního oplodnění, kdy je vajíčko ve zkumavce oplodněno spermií partnera, pozn. red.). Pacientky si doplácí léky, procedury a doplňkové služby podle svého zdravotního stavu a podle toho, jaký typ léčby jim lékař zvolí. Doplatky jsou obvykle v řádech tisíců až desetitisíců. I svých posluchaček jsem se zeptala, kolik je cesta IVF kompletně stála.
Přišly desítky odpovědí a příběhů. Celkové částky se pohybují od třiceti tisíc do asi půl milionu korun, některé respondentky absolvovaly během několika let i dvacet cyklů IVF. Pokud je tedy potřeba více cyklů, náklady se šplhají do statisíců korun. Každá žena potřebuje jinou péči a medikaci, ale platí, že pokud to nejde přirozeně, pak je možnost mít dítě velký luxus. V našem případě jsme nemuseli přistoupit k hormonální stimulaci, ale využívali jsme mého přirozeného cyklu, takže se pohybujeme spíše na spodní hranici tohoto spektra.
Jaké další poznatky vás během natáčení podcastu ohledně neplodnosti překvapily?
Velmi zvláštní je například to, že se příspěvky na léčbu neplodnosti v Česku vztahují jen na rodné číslo ženy. Může se stát, že se pár v průběhu snahy o miminko rozejde, žena si vyčerpá všechny čtyři pokusy hrazené pojišťovnou, zůstane bez dítěte i bez partnera. Zatímco muž může jinde začít nanovo.
V zahraničí to řeší spravedlivěji?
V jiných zemích to funguje tak, že pokud je špatný spermiogram, účtuje se pojišťovně muže, a tam, kde je příčina na straně ženy, se to účtuje pojišťovně ženy, nebo to jde padesát na padesát. Podle údajů Nadačního fondu ProPlodnost je realita v Česku taková, že problémy bývají ve čtyřiceti procentech způsobené na straně ženy, ve čtyřiceti procentech na straně muže a ve dvaceti je problém na straně obou partnerů. Muži mají dnes v průměru o padesát procent méně spermií než jejich otcové. Ale za neplodnost platí pouze ženy.
S jakými předsudky se bezdětné ženy, ze zkušeností vašich posluchaček, setkávají?
Veřejnost často poukazuje na to, že ženy těhotenství odkládají. Ano, lékaři se shodují, že nejlepší je mít dítě do třiceti let, to už nikdo nerozporuje. Ale ženy pro to mnohdy nemají vhodné podmínky, rozhodně neplatí, že by to byly jen kariéristky, které by chtěly procestovat svět. Často prostě nemají potomka s kým počít, nechtějí si ho pořídit s kýmkoli, aby pak řešily tahanice o děti, nemají finanční zázemí nebo řeší zdravotní komplikace. Neplodnost se týká i mladých žen. Nemluví se o mužích, kteří často ani ve třiceti nejsou připravení založit rodinu, nebo ji vůbec nechtějí. Díky podcastu jsem se setkala se všemi těmito případy a přeji si, aby jejich hlas byl slyšet.
O čem bude chystaná druhá série podcastu?
Můj příběh je vyčerpaný. V nových dvanácti dílech se budou střídat další odborníci na neplodnost, ale i konkrétní ženy se svými příběhy. Sdílet se budou těžká témata jako potraty, problémy s udržením těhotenství, mužská neplodnost, ale také šťastné konce.
Financovat ho budete opět ze svého?
Momentálně jsem ve fázi hledání partnerů pro jednotlivé díly. Chci si udržet nezávislost a nespojovat se s jednou značkou, i když by to bylo o dost jednodušší. Chci také dostat podcast i k lidem z offline světa.
Co si pod tím představit?
Už jsem se spojila například s laboratořemi Synlab, kam jsem celou dobu snahy o početí i během těhotenství chodila na odběry, takže to má pro mě rovněž symbolický význam. Společně vyhlašujeme listopad jako Plodný měsíc, tedy měsíc osvěty v oblasti neplodnosti, usnadnění cesty k miminku, poskytnutí informací. Krevní testy, na které mě tehdy poslala moje výživářka, ve mně vyvolaly obrovský aha efekt. Zjistila jsem, že mám velký deficit železa, vitaminu D, B12, mikronutrientů… Jak může tělo začít tvořit nový život, když nemá dost živin pro sebe?
Poradkyně mi na základě toho nasadila vhodné doplňky a já jsem zaznamenala velké zlepšení. Spolu se Synlabem chystáme balíček zaměřený právě na ženské zdraví, kde si zájemkyně budou moci nechat změřit mikronutrienty. Důležité je, aby potom ženy výsledky konzultovaly s odborníkem a neinterpretovaly je samy. Každá laboratoř má jiné meze, hladiny různých látek spolu souvisejí. Ráda bych také uspořádala event zaměřený na neplodnost. Plánů do budoucna mám tedy spoustu.