Rusi stratili veľkú časť európskeho trhu. Koláč, čo sa delí v Moskve, je čoraz menší, vraví expert (rozhovor)
Vojna na Ukrajine trvá už vyše dvoch rokov. Nie je žiadnym tajomstvom, že Moskva vojnu financuje aj vďaka predajom ropy a plynu. Nie sú európske štáty stále príliš závislé od ruských energií?
Európska únia si dala v marci roku 2022 za cieľ zbaviť sa ruských energií do piatich rokov. Pre veľkú časť Únie je už táto úloha hotová alebo ju dokončuje. Naopak, niektoré krajiny Európy si stále myslia, že s Ruskom sa dá obchodovať a rokovať. Pre nás je na prvom mieste využiť zostávajúce sankcie a naplniť ich. V prvom rade sa zbaviť ruskej ropy a produktov z nej. To je pre všetkých základná úloha, lebo ropa tvorí väčšinu príjmov ruského štátu.
Na ruskú ropu dovážanú po mori sú uplatňované sankcie a komodita je stropovaná na úroveň 60 dolárov za barel. Funguje toto opatrenie?
Ruské ministerstvo financií vždy v januári zverejňuje priemernú cenu ropy za uplynulý rok. Podľa ruských čísel sa od 5. decembra 2022 cenový strop pri ruskej rope v zásade drží. Musíme si však priznať, že Západ je primárne úspešný vďaka tichej spolupráci s Indiou a Čínou, čo sú krajiny odoberajúce štyri pätiny ruskej ropy. Sme oveľa úspešnejší, ako sa možno na Slovensku píše.
Keď vypukla vojna na Ukrajine, niektoré hlasy hovorili, že by sme sa mali okamžite odstrihnúť od ruských energií. Únia si nakoniec dala za cieľ zbaviť sa ich do piatich rokov. Ako ste sa vtedy pozerali na okamžité odstrihnutie od ruských energií?
Je správne mať sankcie proti Rusku, ale dôležité je, aby sme sa sami príliš ekonomicky nepoškodili. Prechodové obdobie je preto úmyselne na päť rokov. Tak sme sa dohodli v roku 2022 a to aj rob...
Zostáva vám 85% na dočítanie.