Živnostenský zväz víta niektoré vládne opatrenia v rámci konsolidácie
Živnostníci združení v Slovenskom živnostenskom zväze (SŽZ) vítajú niektoré opatrenia v prospech malých firiem predstavených vládou v utorok v rámci konsolidačného balíčka.
Z pohľadu malých podnikov a živnostníkov sa podľa zväzu nepotvrdili obavy zo zhoršenia podmienok podnikania, pretože sa medzi konsolidačnými opatreniami nenachádzajú nijaké úpravy súvisiace s režimom paušálnych výdavkov alebo nárastom daňovo-odvodového zaťaženia.
"Pozitívne hodnotíme navýšenie úrovne zdaniteľných príjmov pre malé podniky a živnostníkov na stotisíc eur, ktoré získavajú status mikrodaňovníka. Zároveň sa pre obchodné spoločnosti so statusom mikrodaňovníka zníži sadzba dane z príjmov zo súčasných 15 percent na desať percent," zdôraznil v reakcii živnostenský zväz.
Finančné zaťaženie pre malé podniky
SŽZ podčiarkol, že v súvislosti so zavedením dane z finančných transakcií je potrebné počkať na detaily, ktoré definujú podmienky jej výpočtu a výberu.
Pre malé podniky bude táto novinka s istotou predstavovať dodatočné finančné zaťaženie a vzhľadom na napätú nákladovú situáciu sú oprávnené obavy, že budú nútení prenášať tento druh dane do cien svojich výrobkov a služieb.
V rôznej miere prispeje podľa zväzu v jednotlivých malých podnikoch k finančnému zaťaženiu nárast dane z motorových vozidiel a zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty.
Zväz víta obozretný prístup vlády
Slovenský živnostenský zväz víta obozretný prístup vlády pri príprave konsolidačných opatrení, ktoré zohľadňujú charakter podnikateľského prostredia na Slovensku, kde malé a stredné firmy vrátane živnostníkov tvoria 99 percent všetkých podnikateľských subjektov a zamestnávajú tri štvrtiny pracovnej sily.
Mínusom vo výške 45 miliónov eur pre štátnu kasu v rámci konsolidácie bude podľa ministra financií Ladislava Kamenického (Smer) podpora malého podnikania, a to zníženie dane z príjmu právnických osôb s ročnými príjmami do stotisíc eur, pre pokles sadzby z 15 percent na desať percent.
"U živnostníkov sa zachová daň z príjmu na úrovni 15 percent, hranica zdaniteľných príjmov sa však zvýši ročne zo 60-tisíc na stotisíc eur. To zníži príjmy rozpočtu o štyri milióny eur. Zrážková daň z dividend sa zníži z desať percent na sedem percent, s dopadom na rozpočet v hodnote päť miliónov eur," dodal 17. septembra Kamenický.
Slovenský živnostenský zväz vznikol v roku 1992 ako združenie živnostenských spoločenstiev a profesijných cechov. Je spoluzakladateľom Slovak Business Agency (SBA) spolu s ministerstvom hospodárstva a Združením podnikateľov Slovenska.