Politici AfD na tajnej schôdzke debatovali o prevrate, píšu nemecké médiá
Politici brandenburskej pobočky strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) na tajnom stretnutí debatovali o zmene režimu v Nemecku a pravicovej revolúcii. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom dnes informoval berlínsky ľavicový denník Die Tageszeitung (taz), ktorý spolupracoval s projektom Recherche-Nord. Jeden z účastníkov stretnutia to však poprel.
V Brandenbursku sa v nedeľu uskutočnia krajinské voľby a AfD, ktorú miestna kontrarozviedka eviduje ako podozrivú z krajne pravicových aktivít, podľa prieskumov vyhrá. Podľa magazínu Der Spiegel sa už v pozvánke na podujatie, ktorá sa konala v sobotu na tajnom mieste, píše o prevrate.
Obrat v systéme hodnôt
"Táto revolúcia, v zmysle prevratu, obratu v existujúcom systéme hodnôt, nastane," stojí podľa médií v pozvánke. Seminár organizoval think-tank Metapol, ktorý podľa odborníkov združuje pravicovo extrémistické a neonacistické skupiny a strany.
Stretnutia sa podľa taz zúčastnil okrem iného Erik Ahrens, ktorý je považovaný za jedného zo strojcov úspechu AfD na TikToku. Veľká aktivita strany na sociálnych sieťach, ktorá je zameraná na mladých, je podľa analytikov jedným z príčin úspechu AfD vo voľbách v Sasku a Duríne 1. septembra. Ahrens okrem iného údajne uviedol, že treba "bojovať o prežitie vlastnej rasy", a písal o "rase ako spoločenstve určenom na rozmnožovanie".
Tento rok v januári vyvolali v Nemecku škandál informácie o podobnej schôdzke, ktoré priniesla investigatívna skupina Correctiv.
Zástupcovia AfD a ďalších krajne pravicových združení, ale aj členovia opozičnej Kresťanskodemokratickej strany (CDU), podľa nej vlani v novembri tajne rokovali v Postupime o takzvanej remigrácii, teda o tom, ako z Nemecka deportovať milióny ľudí prisťahovaleckého pôvodu.
Po zverejnení informácií o stretnutí sa v Nemecku konalo mnoho veľkých demonštrácií proti krajnej pravici.
"Žiadni neonacisti ani rasisti"
Podľa taz sa víkendovej schôdzky zúčastnil tiež brandenburský politik Tim Krause, ktorý bol aj na vlaňajšej postupimskej schôdzke. Krause kandiduje v nedeľňajších voľbách do brandenburského krajinského snemu. Svoju účasť na akcii potvrdil, odmietol ale, že by išlo o plány na prevrat. Išlo podľa neho o "duchovno-morálny obrad, v žiadnom prípade o násilnú zmenu existujúceho politického systému". Schôdzky sa podľa neho nezúčastnili žiadni neonacisti ani rasisti.
Podľa aktuálneho prieskumu agentúry Insa by v nedeľňajších krajinských voľbách v Brandenbursku mala AfD získať 28 percent hlasov. Sociálna demokracia (SPD), ktorá spolkovej krajine okolo Berlína vládne od roku 1990, by skončila na druhom mieste s 25 percentami hlasov.
Konzervatívna CDU by mala obdržať 16 percent a nová ľavicová strana Spojenectvo Sahry Wagenknechtovej (BSW) 14 percent hlasov. Zelení, postkomunistická Ľavica a liberálna Slobodná demokratická strana (FDP) by mohli zostať pred bránami krajinského parlamentu.