Šéfka liberálov v europarlamente upozornila na odvolanie Šimečku, Metsolová chce reagovať
Francúzska europoslankyňa a predsedníčka liberálnej politickej frakcie Obnovme Európu Valerie Hayerová v stredu počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu upozornila na situáciu na Slovensku spojenú s odvolaním Michala Šimečku (Progresívne Slovensko) z postu podpredsedu Národnej rady. Informuje o tom spravodajca TASR.
Hayerová si u predsedníčky europarlamentu Roberty Metsolovej vyžiadala možnosť vystúpiť s prejavom pred sériou stredajších hlasovaní.
Podkopanie demokracie
"Režim Roberta Fica (Smer-SD) opäť raz podkopal demokratické piliere Slovenskej republiky. Líder opozície, môj bývalý kolega Michal Šimečka, bývalý podpredseda Európskeho parlamentu, bol včera odvolaný z postu podpredsedu slovenského parlamentu," uviedla Hayerová v pléne.
Vyhlásila, že za odvolaním Šimečku stoja poslanci Smeru a SNS. Ide podľa jej slov o ďalší vážny pokus destabilizovať opozíciu a jej lídrov na Slovensku.
"Nikdy predtým nebol predstaviteľ opozície odvolaný z verejnej funkcie. A toto sa deje v čase, keď Smer už napadol médiá, protikorupčné inštitúcie, kultúrny sektor a občianske združenia, ktoré prejavujú nespokojnosť s vládnymi praktikami," povedala Hayerová.
Falošné obvinenie
Šéfka skupiny RE pokračovala, že Šimečka a členovia jeho rodiny boli falošne obvinení členmi vlády, a zdôraznila, že toto nemôže ďalej pokračovať.
"Naša frakcia je rozhodnutá podporovať demokraciu na Slovensku. Vyzývam všetkých demokratov v europarlamente, aby sa zobudili. A pýtam sa aj vás, pani predsedníčka, aké kroky má Európsky parlament uskutočniť?" obrátila sa na Metsolovú v závere svojho prejavu.
Metsolová odpovedala, že v utorok osobne hovorila so Šimečkom a prisľúbila mu, že sa na túto záležitosť bude pýtať aj ona osobne.
Na Hayerovej vystúpenie zareagoval poľský europoslanec Patryk Jaki zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov. Upozornil plénum, že súčasná poľská vláda, ktorej súčasťou sú aj liberáli patriaci do rodiny RE, urobila to isté v Poľsku, kde opozičná konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS), hoci je najväčším parlamentným subjektom, nemá vo vedení Sejmu nikoho.