Kamenický: V parlamente bude potrebné upraviť rozpočet, deficit sa nezmení
Rozpočet na budúci rok schválila vláda bez väčšej diskusie. Otvorené však naďalej ostávajú dve témy, pomoc s cenami energií a peniaze pre zdravotníctvo.
Tie bude potrebné zohľadniť aj pri schvaľovaní rozpočtu v parlamente, nie však na úkor cieleného deficitu 4,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), ktorý musí byť dodržaný. Po utorkovom rokovaní vlády to uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer).
Odmieta špekulácie
"Odmietam akékoľvek špekulácie o tom, či sa tu konsoliduje alebo nekonsoliduje. Konsoliduje sa, je to nevyhnutnosť, ktorú bohužiaľ, musíme robiť, zdedili sme najhorší rozpočet v Európskej únii a musíme sa s týmto vysporiadať," zdôraznil.
Ak by ku konsolidácii nedošlo, verejný dlh Slovenska by v najbližších rokoch vyrástol až na 66 percent HDP. "Dovolím si otvorene povedať, ak by takto prudko narástol dlh, tak by sme sa dostali do situácie, že Slovenská republika by mohla mať problémy s predajom svojich dlhopisov a mohli by sme sa dostať dokonca až do bankrotu," varoval minister.
Avizoval, že o rozpočte by mala Národná rada tradične rokovať na svojej schôdzi na prelome novembra a decembra. "Dovtedy musia prebehnúť všetky legislatívne zmeny, musia sa doriešiť aj veci, čo sa týka zdravotníctva a energopomoci. To sú dve veci, ktoré avizujeme už dlhodobo, že budú musieť byť ešte nejakým spôsobom pretavené aj v rozpočte," priblížil Kamenický.
V týchto oblastiach je podľa neho potrebné dôjsť ku kompromisnej dohode a peniaze sa musia nájsť v rámci rozpočtu. "Nepripúšťam debatu o tom, že by sa mal meniť ten cielený deficit, ktorý je nastavený na rok 2025 na 4,7 percenta, to je pre mňa nemenná veličina. Budeme musieť nájsť rezervy vnútri v tom rozpočte," zdôraznil šéf rezortu financií.
Ďalší konsolidačný balík na stole
Od polovice januára budúceho roka začne podľa neho ministerstvo financií pracovať na ďalšom konsolidačnom balíku. Aj keď už má určité predstavy, čo by v ňom mohlo byť, nechcel ich zatiaľ konkretizovať. Jednou z možností je napríklad úprava dane z hazardu.
"Ako som povedal aj pri poslednej konsolidácii, všetky možnosti sú otvorené... My budeme robiť poctivo tak ako doteraz a budeme hľadať v koalícii zhodu na konsolidácii aj na ďalší rok," doplnil Kamenický.
Deficit verejných financií má v budúcom roku klesnúť na 4,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), v roku 2026 na 3,7 percenta HDP a v roku 2027 na tri percentá HDP. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2025 až 2027, ktorý v utorok schválila vláda. Národnej rade musí predložiť návrh rozpočtu každý rok do 15. októbra, parlament o ňom zvyčajne rozhoduje na poslednej riadnej schôdzi na prelome novembra a decembra.