Добавить новость
ru24.net
World News
Октябрь
2024

Pred voľbami do europarlamentu sa objavili dezinformácie. Ich priebeh však nenarušili, vraví Jourová

0

Európske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií (EDMO) zachytilo mnohé dezinformácie spojené s júnovými voľbami do Európskeho parlamentu, nedošlo však k veľkým zásahom "zvonku", ktoré by mohli ohroziť ich priebeh. Uviedla to v utorok podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu.

Jourová pred eurovoľbami navštívila 12 členských štátov EÚ (ďalšie dve misie boli online) a USA. Zdôraznila, že jej cieľom bolo podporiť snahy o ochranu volieb pred manipuláciami, zasahovaním zo zahraničia a dezinformáciami, vrátane tých šírených za pomoci umelej inteligencie. Čo sa týka zahraničného zasahovania, jej správa hovorí iba o šírení dezinformácií a kyberútokoch, nepokrýva špionáž či skryté financovanie politických aktérov, médií a influencerov.

Rozsiahla analýza, vypracovaná na základe údajov EDMO, Spoločného výskumného centra a overovateľov faktov, uvádza, že dezinformačné aktivity súvisiace s EÚ boli najintenzívnejšie v máji. Podľa Jourovej sa v jednotlivých krajinách líšili, ale nespôsobili žiaden veľký incident schopný narušiť voľby.

Veľký brat Orbán sa pozerá. Ako úrad na ochranu suverenity zovrel Maďarsko, dokáže sledovať každého

"Toto riziko však nezmizlo, aj preto úsilie v boji proti dezinformáciám musí narastať a štáty musia byť dobre pripravené na všetky volebné procesy," povedala Jourová novinárom.

Od členských krajín žiada "celospoločenský prístup", ktorý má zahŕňať odhaľovanie falošných naratívov, účinné presadzovanie práva v digitálnom priestore a podporu silných nezávislých médií.

Podľa predloženej analýzy digitálne platformy nereagovali na 45 percent z 1321 online príspevkov, ktoré sieť Elections24Check označila za dezinformácie - Meta/Facebook reagovala na 80 percent nahlásených príspevkov, TikTok na 40 percent, sieť X na 30 percent a YouTube na 25 percent.

V súlade s požiadavkami Kódexu správania pre digitálne platformy na Slovensku od 7. mája do 23. júna Facebook zrušil vyše 9430 príspevkov (200-tisíc overovaných) a Instagram vyše 7600 (9000). V prvej polovici roku 2024 spoločnosť Google zrušila 148 kanálov na Slovensku a TikTok stiahol 979 videí.

Komisárka upozornila na nárast vplyvu digitálnych platforiem počas kampane. Najviac dezinformácií bolo na TikToku a YouTube, ktoré podľa nej mohli ovplyvniť najmä prvovoličov a mladých voličov, a to aj prostredníctvom influencerov.

Europarlament prijal uznesenia o porušovaní ľudských práv v Turecku, Číne a Iraku, poslanci sú znepokojení

Systém rýchleho varovania zriadený medzi inštitúciami EÚ a členskými štátmi na sledovanie dezinformácií pred eurovoľbami zasahoval 12 ráz - šesťkrát pri platforme Meta, trikrát na YouTube a trikrát na TikToku.

Jourová pripomenula, že integritu eurovolieb a iných volebných procesov v členských krajinách ohrozovali podvodné informácie, spochybňovanie pravosti a výsledkov volieb, vyrábanie umelých naratívov o skorumpovanosti politikov a falošné naratívy o vojne na Ukrajine a na Blízkom východe. Na Slovensku to podľa nej boli napríklad falošné správy šírené pred prezidentskými voľbami o podpore kandidátov pre vojnu a mier.

Pôvodné obavy eurokomisie, že technológie umelej inteligencie "vo veľkej miere" ovplyvnia voličov, sa podľa Jourovej nenaplnili. Najviac prípadov tohto typu ovplyvňovania bolo podľa nej zistených u francúzskej strany Národné zhromaždenie a v talianskej Lige.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Казанская теннисистка Полина Кудерметова уступила Арине Соболенко в финале WTA в Брисбене






Двух безработных арестовали по делу о теракте в Подмосковье

О мокром снеге на трассе М-4 «Дон» предупредили водителей

В Кирове впервые проходит фестиваль зимних уличных театров

Консультация юриста в Сургуте по уголовным