Šta stoji u dokumentima Srbije i firme iz Kine o rekonstrukciji stanice u Novom Sadu?
Dokumet koji se tiče rekonstrukcije stanične zgrade u Novom Sadu nalazi se na sajtu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Rekonstrukcija stanične zgrade u Novom Sadu bila je deo kapitalnog projekta izgradnje brze pruge od Novog Sada do Subotice.
Projekat su izradili srpski ogranak kompanije China Railway Design Corporation i saobraćajni institut CIP iz Srbije.
U projektu se navodi da će na staničnim zgradama Novi Sad, Bačka Topola i Subotica biti izvršene programske i strukturne intervencije kao i energetske sanacije objekata.
Projektom je na staničnom objektu u Novom Sadu planirana izgradnja novih peronskih nadstrešnica dok se u glavnoj svesci, u delu koji se odnosi na projekat hidrotehničkih instalacija, navodi i da su planirani radovi na dogradnji i adaptaciji nadstrešnice u staničnom kompleksu.
Više detalja o tome o kojoj nadstrešnici je reč i šta predviđena adaptacija podrazumeva nije navedeno.
U dokumentu koji je izrađen 2021. konstatuje se i da je stanična zgrada u dobrom stanju.
Kada je reč o radovima na samom objektu projekat je predvideo niz intervencija – sanaciju podova, zidova, krovnog pokrivača, uvođenje liftova i rekonstrukciju toaleta.
Šta je navedeno o nastrešici?
Od većih intervencija navodi se da će u holu zgrade biti izgrađena nova galerija kojoj će se pristupati preko novog čeličnog stepeništa.
O radovima na nadstrešnici koja se srušila u petak 1. novembra, ubivši 14 ljudi, u dostupnim dokumentima nema nikakvih detalja.
Navodi se samo da je planirana energetska sanacija objekta koja predviđa "zamenu fasadne bravarije, dodavanje termoizolacije na krovovima i na pojedinim delovima fasade".
"Predviđeni radovi ne ugrožavaju stabilnost postojećeg objekta, kao ni autentičan izgled objekta" navodi se u projektu koji je odobrila Reviziona komisija Ministarstva građevinarstva u oktobru 2021.
Ko su potpisnici projekta?
Prema podacima iz glavne sveske projekta, deo koji se odnosi na rekonstrukciju stanične zgrade u Novom Sadu projektovao je CIP a glavni projektant je bila diplomirani inženjer Branislava Lazović.
Čitav projekat izgradnje pruge Novi Sad-Subotica je kao glavni projektant potpisala diplomirani građevinski inženjer dr Ljiljana Milić Marković.
Novinari RSE pokušali su da stupe u kontakt sa pomenutim inžinjerima preko dostupnih kontakata, međutim one se nisu javile do objavljivanja teksta.
Šta još piše u građevinskoj dozvoli?
Građevinska dozvola za izvođenje radova izdata je 26.oktobra 2021. godine, pokazuje javno dostupna pretraga Centralne evidencije za izdavanje građevinskih dozvola (CEOP).
Tom dozvolom obuhvaćeni su radovi na izgradnji brze pruge od Novog Sada do Subotice kao i radovi na rekonstrukciji stanične zgrade u Novom Sadu, ali i nizu objekata na predmetnoj železničkoj trasi - u Kisaču, Rumenki, Vrbasu, Malom Iđošu, Bačkoj Topoli, Subotici…
Kako se u dozvoli navodi procenjena vrednost svih tih radova je oko 850 miliona evra (gotovo 100 milijardi dinara).
Građevinska dozvola je izmenjena u decembru 2022. ali samo u delu koji se odnosi na izvođenje radova na nadvožnjacima duž pruge.
Ugovor sa kineskom firmom nedostupan
Izvođenje radova na čitavom projektu, uključujući i rekonstrukciju stanične zgrade u Novom Sadu, povereno je kineskom konzorcijumu CRIC&CCCC, koji čine kompanije China Railway International Co. Ltd i China Communications Construction Company Ltd.
Ugovor koji su za ovaj posao potpisale srpske vlasti sa kineskim partnerima nije javno dostupan.
Ministarstvo saobraćaja je u januaru 2024. odbilo zahtev novinara novosadskog portala 021 pod izgovorom da kineski partneri ne žele da objave detalje ugovora.
U građevinskoj dozvoli se navodi da se investitor, tj. "Infrastruktura Železnice Srbije" A.D. obavezuje da obezbedi stručni nadzor u toku izvođenja radova.
Ko je angažovan na poslovima nadzora?
Stručni nadzor nad izvođenjem radova na rekonstrukciji i modernizaciji železničke pruge Novi Sad-Subotica-državna granica, projekta u okviru kog je rađena i rekonstrukcija Železničke stanice u Novom Sadu dodeljen je grupi ponuđača koju čini šest firmi.
Posao je dodeljen u postupku javne nabavke 19. januara 2021. godine, a ukupna vrednost radova iznosila je 4,4 milijarde dinara, odnosno oko 37 miliona evra.
Nosilac posla je "Project biro Utiber" iz Novog Sada, kako se navodi Odlukom o dodeli ugovora iz 2022. godine, a koja je dostupna preko portala javnih nabavki.
Krajnji vlasnik pomenute firme je mađarska firma UTIBER Kft.
Pored nosioca posla, u grupi ponuđača angažovani su - "AG Institut" iz Novog Sada, "SDC Profesional" Beograd, Slaviša Ilić, preduzetnik iz Beograda, "EGIS doo" iz Beograda, kao i dve mađarske firme - "Vikoti KFT" i "Utiber road investments LTD".
Prema dostupnoj dokumentaciji nije jasno koja firma je bila angažovana na kojoj deonici projekta, tačnije nejasno je koja je firma iz grupe ponuđača obavljala nadzor nad rekonstrukcijom zgrade Železničke stanice.
Novinari RSE tražili od srpskog ogranka firme Utiber zatražili su pojašnjenja o tome koja je firma radila nadzor na rekonstrukciji zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, kao i šta je tokom nadzora utvrđeno.
Odogovori nisu dostavljeni do objavljivanja ovog teksta.
Prema podacima sa portala javnih nabavki ugovor je poslednji put izmenjen tokom aprila 2024. godine, kada je vrednost radova uvećana za 3 miliona evra zbog dodatnih radova.
"Ugovoreni su dodatni radovi, koji nisu bili predmet ovog ugovora. Zamena privrednog subjekta sa kojim je zaključen ugovor, dovela bi do značajnih poteškoća i znatnog povećavanja troškova za naručioca", navodi se kao razlog izmene ugovora dostupnom na portalu javnih nabavki.
Šta su rekli zvaničnici o rekonstrukciji nadstrešnice
U obraćanju medijama 1. novembra, ministar građevine, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić je rekao kako nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu nije bila rekonstruisana i da se to može videti iz građevinske dozvole.
"Ovaj deo stanice nije rekonstruisan i to možete da vidite iz građevinske dozvole", naveo je Vesić i dodao da će se u narednim danima utvrditi odgovornost svih onih koji su utvrdili da je nadstrešnica bezbedna i da nije bilo potrebe da se rekonstruiše.
Da nadstrešnica nije bila predmet rekonstrukcije ranije su tokom 1. novembra objasnili iz "Infrastrukture železnice Srbije", državnog preduzeća koje se bavi državnim preduzećem koje upravlja javnom železničkom infrastrukturom.
"U okviru rekonstrukcije rađena je unutrašnjost stanice, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice", navodi se u zvaničnom saopštenju "Infrastrukture železnice Srbije" od 1. novembra i dodaje kako je obnova zgrade Železničke stanice u Novom Sadu deo projekta izgradnje brze pruge Novi Sad- Subotica.
Tokom 1. novembra oglasio se i konzorcijum izvođača radova. Na ovom projektu angažovane su dve kineske kompanije China Railway International Corporation Ltd. China Communication Construction Company Ltd (CCCC).
"Betonska nadstrešnica nije bila predmet radova u okviru rekonstrukcije stanice, u skladu sa odobrenom građevinskom dozvolom", navodi se saopštenjem konzorcijuma koje tokom večeri 1. novembra preneo je RTS.
Podaci o angažovanju konzorcijuma kineskih firmi na izvođenju radova na rekonstrukciji železničke stanice nisu dostupni javnosti. Nema zvanično dostupnih dokumenata koji se odnose na vrednost posla, rokove za završetak radova i ostale uslove izvođenja radova.
Da je u ceo projekat obnove Železničke stanice u Novom Sadu uloženo 65 miliona evra, dok je samo u staničnu zgradu uloženo 16 miliona evra, izjavio je ministar građevine, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić početkom jula 2024. godine, kada je deo zgrade Železničke stanice u Novom Sadu otvoren nakon radova.
"Samo u ovu zgradu jе uloženo ukupno 16 miliona evra. Ona jе renovirana, ima nеkе novе dеlovе, ali jе uz uslovе Zavoda za zaštitu spomеnika sačuvan izglеd stanicе kakav jе imala kada jе napravljеna i po kojеm jе poznata", rekao je Vesić prilikom otvaranja, a kako se navodi u saopštenju ministarstva.
Šta predstoji?
Prema zvaničnim podacima nakon pada betonske nadstrešnice u Novom Sadu život je izgulo četrnaestoro ljudi, povređeno je troje.
Zgrada Železničke stanice datira iz šezdesetih godina prošlog veka, a nakon trogodišnje rekonstrukcije otvorena je u julu 2024. godine.
Zvaničnici u Srbiji, uključujući i predsednika države Aleksandra Vučića najavili su istrage u vezi sa pomenutim događajem. Do sada, niko od nadležnih nije ponudio ostavku.
Nema najava o objavljivanju dokumenta i ugovora u kojima su sadržani svi detalji projekta rekonstrukcije.