Nový variant choroby mpox sa prvýkrát preniesol medzi ľuďmi v Európe, hlási WHO
Nový variant choroby mpox sa prvýkrát preniesol medzi ľuďmi v Európe, konkrétne v Británii, potvrdila dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Obaja nakazení variantom clade Ib zdieľajú domácnosť s pacientom, ktorému bol mpox predtým známy ako opičie kiahne potvrdený po návrate z Afriky. Je to prvý zdokumentovaný prípad prenosu mimo Afriky, uviedla agentúra AFP.
"Celkové riziko pre obyvateľstvo Spojeného kráľovstva a regiónu zostáva nízke, ale miestny prenos mpox clade Ib by mal prinútiť zdravotnícke orgány, aby posilnili svoje opatrenia v oblasti dohľadu a pripravili sa na rýchle vysledovanie kontaktov u podozrivých a potvrdených prípadov," uviedol vo vyhlásení Hans Kluge, regionálny riaditeľ WHO pre Európu.
Prvý prípad nového variantu mpox sa v Británii objavil pred necelým týždňom. Obaja novo nakazení sa liečia v britských nemocniciach.
Prvýkrát mimo Afriku zistili lekári výskyt nového variantu choroby mpox označovanej ako clade Ib v polovici augusta vo Švédsku. Infekcie spôsobené inou odnožou vírusu, clade IIb, boli od mája 2022 zistené v mnohých krajinách vrátane Nemecka. Podľa WHO sa predpokladá, že clade Ib je nákazlivejšia a nebezpečnejšia ako predchádzajúce varianty mpox, ktoré boli zaznamenané aj v Nemecku a Česku. Odborníci na verejné zdravie však varujú, že o tomto variante je stále príliš málo spoľahlivých údajov, než aby bolo možné získať istotu.
V auguste Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila najvyšší stupeň varovania kvôli novému variantu vírusového ochorenia mpox v Afrike.
S chorobou mpox sa v súčasnosti stretáva 18 afrických krajín, najviac mŕtvych hlási Kongo. Najnovšie prípady sú hlásené zo Zambie a Zimbabwe.
Mpox je vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša zo zvierat na človeka, ale aj tesným fyzickým kontaktom s osobou nakazenou vírusom. Choroba sa prejavuje najmä vyrážkou s pľuzgierikmi, pacienti tiež trpia horúčkami, prípadne pociťujú celkové vyčerpanie. Úmrtia sú v krajinách s robustným zdravotníckym systémom relatívne vzácne.