Ranní výběr: Rozhodne dnešek o tom, kdo bude pánem Bílého domu?
Dobré ráno. Vykročili jste do dne, během nějž se v historii příliš pozoruhodného nestalo. Letos tomu může být jinak – Američané dost možná budou znát svou novou hlavu států. Nebo taky ne…
Ameriko, tak jak? Vypjatá prezidentská kampaň včera konečně vyvrcholila volebním dnem. Kontinuálně sledujeme hlavní novinky, které s americkými volbami a jejich výsledkem souvisejí. Sledujte je s námi, ať jste v obraze.
Koho chce byznys? Ať už v Oválné pracovně usedne demokratka, nebo republikán, ovlivní to celou řadu podnikatelských odvětví. Koho by spíše uvítali automobiloví magnáti, koho energetičtí giganti a proč oceláře netěší ani jeden z nich?
Ekonom Trump? Pokud přijde řeč na hospodářské výsledky země, historicky nejbohatší muž, který kdy stál v čele Spojených států, by je řešil efektivněji. Alespoň si to myslí většina jeho spoluobčanů. Faktem však je, že americký prezident má na stav ekonomiky menší přímý vliv, než by se mohlo zdát.
Co na to akcie? Trhy teď trpí. Nemožnost predikovat vývoj voleb jim nepomáhá. A je pravděpodobné, že nestabilitu na nich způsobí i konečné výsledky. Bez ohledu na to, kdo bude vítězem. „To je konzistentní trend prezidentských voleb od roku 1928,“ tvrdí výzkumníci.
Komu to nevadí? Jaredu Kushnerovi. Brzy totiž bude dolarovým miliardářem. A je úplně jedno, kdo se stane příštím prezidentem USA. Byť vítězství Kushnerova tchána by jeho majetek na deseticifernou sumu vyhnalo patrně dříve.
Co když to nedopadne? Pořád můžete opustit zemi a vydat se do světa. Tuhle variantu čtenářům připomínají kolegové z amerického Forbesu a rovnou radí, co vše je třeba pro začátek nového života v cizí zemi udělat. Zmiňují přitom i Česko.
Tip Forbesu: Zkuste strojově zabalit něco, co lepí. Nejspíš to nebude žádná sláva. CEO valašskomeziříčské firmy Weomax Machinery o tom ví své. Třeba proto, že se snaží postavit linku na balené mango, které ve firmě Grizly patří mezi nejpopulárnější zboží. Proč je to taková věda?
Co v Česku dělat? Třeba vyrábět čipy. Ve firmě ze své domoviny. Americký výrobce Onsemi na našem území proinvestuje stěží uvěřitelných šestačtyřicet miliard korun. Čím to? Prostě čipy vyrábět umíme, říká ve Forbes Byznys podcastu šéf společnosti Aleš Cáb.
Co tady jíst? Třeba kuřata. Smažená. Z Louisiany. Fastfoodový řetězec Popeyes, který k nám vstoupil loni, chystá do roku 2033 otevřít v republice na šest desítek poboček. Češi prý rychlým jídlem stále nejsou nasycení. Tak snad zase nebudou stát v zimě fronty.
Co dál? Třeba poznávat světové umění. Alfonse Muchu, jehož muzeum se zkraje příštího roku přesune do zrekonstruovaného paláce Savarin v centru Prahy. Expozici odkazující na dílo secesního malíře navrhne další česká velikánka – architektka Eva Jiřičná.
Zkrátka pro spoustu Američanů může dnešek být Best Day Ever. Mimochodem ze stejnojmenného alba pochází i tenhle song. Náhoda?
Robert a Ondřej, Forbes