Je myšlienka to najdôležitejšie v inováciách?
Pozorujem, že nie málo podnikateľov, mentorov a startupových guru šíri tézu, že všetko stojí na nápade. No je to naozaj tak? Spoluzakladateľ PayPalu Peter Thiel tvrdí, že „mnoho ľudí má dobré nápady. Rozdiel je v tom, kto ich dokáže realizovať“.
V Silicon Valley to znie prirodzene – tam sa úspechy počítajú na stovky a financie takmer pretekajú. Ale čo Slovensko a Česko, kde je často náročné získať akýkoľvek väčší kapitál? Štatistiky hovoria jasne – len jeden zo sto startupov v strednej Európe prejde zo štartovacej fázy do stabilného podnikania. Nie je to nedostatok dobrých nápadov, len krutá realita obmedzených zdrojov.
České giganty Alza či Avast sú príkladom, že dobrá realizácia a vízia dokážu poraziť najlepšie nápady, ktoré nemajú podporu. Alza začínala ako malá predajňa a Avast ako projekt študentov.
Dnes tieto firmy dominujú nielen na domácich trhoch, ale aj v zahraničí. Myšlienka nestačila – ony boli ochotné investovať čas a energiu do rozvoja, získali správnych ľudí a prešli trhmi, na ktorých to iné už vzdali.
Štúdia z Harvard Business Review tvrdí, že až 56 percent úspechu nových projektov tvorí kvalitný tím. Na našich trhoch sa však často bojuje nielen o financie, ale aj o talenty. Slovenskí investori a podnikatelia potvrdzujú, že kapitál a nápad sú dôležité, ale to, čo rozhoduje, je tím. Tím, ktorý dokáže prekonať prekážky, je to, čo tvorí úspech.“
Kiwi je toho živým dôkazom. Spoločnosť vyvinula inovatívny algoritmus na hľadanie lacných leteniek, za skutočným úspechom však bola schopnosť prilákať investorov a zostaviť špičkový tím. Dnes patrí Kiwi medzi najväčších globálnych hráčov v oblasti cestovania, pričom až 80 percent príjmov pochádza zo zahraničia. Ak by si táto firma myslela, že stačí nápad, skončila by ešte na začiatku.
Na Slovensku sa často hovorí o tom, že chýbajú inovačné firmy. ESET ukazuje, že inovácie nemusia vždy znamenať revolúciu, ale ide o neustále zlepšovanie a prispôsobovanie sa aktuálnym potrebám.
Je teda myšlienka naozaj to najdôležitejšie? Skúsme si odpovedať úprimne: „Nie.“ Ak chceme dosiahnuť úspech, nemôžeme sa uspokojiť s tým, že máme nápad. Potrebujeme premyslenú realizáciu, ochotu investovať čas a zdroje a schopnosť prispôsobiť sa dynamike trhu, ktorý má svoje špecifické potreby a výzvy.
Je čas prestať veriť na zázračné nápady a začať robiť tvrdú prácu – tá je to, čo rozhoduje.
Autor je špecialistom na inovácie a riadenie zmien