Apple navodno uklanja podcaste nezavisnih ruskih medija
Novinska kuća Mediazona objavila je 14. novembra da nove epizode onlajn radio stanice Ekho Moskvy i istraživačke kuće The Insider više nisu dostupne u Rusiji. Izgleda da je pogođen i podcast ruskog servisa BBC-a.
Starije epizode objavljene prije više od sedmicu dana bile su dostupne, izvijestila je Mediazona, a korisnici van Rusije i dalje su mogli da pristupe svim epizodama.
Po objavljivanju informacije nije bilo komentara iz Appla, koji je takođe uklonio ili blokirao pristup nekim VPN-ovima i nekim aplikacijama unutar Rusije. Aplikacija Current Time na Radiju Slobodna Evropa (RSE) bila je među uklonjenima, što je Apple učinio na zahtjev ruskog medijskog regulatora, Roskomnadzora.
Posljednjih godina ruske vlasti su ubrzale napore da strože reguliraju i kontrolišu sadržaj na internetu na ruskom jeziku, neformalno poznat kao RuNet. Sajtovi kao što su X ili Facebook su u prošlosti bili ugušeni ili usporeni u, kako stručnjaci kažu, testovima od strane regulatora za filtriranje sadržaja ili preusmjeravanje ruskih korisnika.
Platforma za video emitovanje YouTube u vlasništvu Googla, koju regulatori uglavnom nisu dotakli, doživjela je veliko usporavanje početkom ovog ljeta.
Neki zvaničnici su krivili zastarjelu opremu unutar Rusije, opremu koju Google nije mogao održavati zbog zapadnih sankcija.
Ali drugi su rekli da je "degradacija" bila namjerna, s ciljem usporavanja platforme i frustriranja gledalaca, u pokušaju da ih gurnu prema domaćim ruskim alternativama koje su strože kontrolirane.
Internet monitori su 14. novembra izvijestili da se YouTube unutar Rusije vratio na normalne brzine i da je u potpunosti dostupan u cijeloj zemlji.
Nije odmah bilo jasno zašto, ali Karen Šahnazarov, istaknuti režiser koji vodi najpoznatiji ruski filmski studio, rekao je u emisiji na državnoj televiziji da je pokrenuo pitanje brzine YouTuba tokom ranijeg sastanka sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
"Putin me je saslušao i rekao: 'Doći ću do srži stvari', naveo je Šahnazarov.
Drugi napori regulatora da kontrolišu RuNet uključuju instaliranje sofisticiranog hardvera za nadgledanje, "pritiskanje" velikih internet kompanija dok se ne prodaju i naređivanje globalnim tehnološkim divovima da osiguraju da njihovi serveri budu dostupni regulatorima.