Počelo rušenje Hotela Jugoslavija u Beogradu, u kojem su odsedali i američki predsednici i Elizabeta II
Na njegovom mestu kompanija "Milenijum tim" planira da izgradi stambeno-poslovni kompleks sa luksuznim hotelom.
Teren oko hotela, koji se nalazi u beogradskoj opštini Zemun, ograđen je reklamnim panoima buduće građevine, a kako kažu građani koji žive u okolini, tokom jutra je postavljena i građevinska tabla.
Investitor projekta je kompanija "Danube Riverside", ćerka firme "Milenijum tim".
Kako je u saopštenju naveo "Milenijum tim", u toku je "prva faza pripreme lokacije", koja će trajati četiri meseca.
"Kompleks će imati luksuzni hotel sa 200 soba i dve kule - stambenom i poslovnom, a projekat predviđa i "savremeni pešački koridor" koji će Bulevar Nikole Tesle povezati sa šetalištem uz Dunav", stoji u saopštenju.
Ovaj projekat, kako je navedeno, koštaće oko 500 miliona evra, a planirano je da se završi do 2027. godine.
Prema podacima sa građevinske table, gradski sekretarijat za urbanizam izdao je investitoru rešenje 14. novembra. Nije poznato o kakvom je rešenju reč, a ni iz uprave grada za RSE nisu odgovorili na pitanja o rešenju.
RSE je uvidom u Centralni registar građevinskih dozvola utvrdio da je za ovu parcelu u toku postupak za izdavanje lokacijskih uslova.
Zahtev za izdavanjem lokacijskih uslova investitor je podneo tek pre tri dana, 12. novembra, a postupak je i dalje u toku.
Prostor oko Hotela Jugoslavija ograđen je u septembru mesecu.
Hotel Jugoslavija prodat je u martu jedinom učesniku na licitaciji, kompaniji "MV Investment" koja je u vlasništvu "Milenijum tima", po početnoj ceni nešto većoj od 27 miliona evra.
Kompanija Milenijum tim (Millennium Team) najavila je 22. marta da će uložiti više od 400 miliona evra u objekat beogradskog Hotela Jugoslavija u naredne četiri godine.
Hotel Jugoslavija otvoren je 1969. godine, za vreme tadašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), a za građane Beograda ima ne samo arhitektonsku, nego i emotivnu vrednost.
Zdanje je izgrađeno po projektu zagrebačkog arhitekte Lavoslava Horvata, a važio je za najveći hotel na prostoru SFRJ.
Jedan deo Hotela Jugoslavija stradao je tokom NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije 1999. godine.
Obnovljen je samo jedan deo, a od tada je promenio više vlasnika. Zadržao je ime nepostojeće republike, a nalazi se na atraktivnoj lokaciji na obali Dunava.