Добавить новость
ru24.net
World News
Ноябрь
2024

Deset věcí, které nás dělají staršími. Zjistěte, jak moc nestíháte rychlost světa

0

Když je řeč o stáří, neřešíme zdaleka jen vzhled. To slovo nereferuje tolik k věku jako k mentálnímu nastavení a míře toho, jak moc už jsme „mimo“. Jak tohle stárnutí zpomalit?

Zeptali jsme se odborníků z nejrůznějších oborů, kvůli jakým zlozvykům, pracovním postupům či mentálním nastavením nám psychicky i fyzicky nejčastěji ujíždí vlak.

1) Rezignace na život

„Občas se stává, že to člověk najednou vzdá. Už není tak jednoduché udržovat se fyzicky i psychicky fit, jako to bylo ve dvaceti, a tak rezignuje na to, jak vypadá, na ambice v práci, na učení se nových věcí, uzavře se do své sociální bubliny a je starší a starší, protože nestíhá rychlost chodu světa,“ říká šéfka technologické společnosti Creative Dock Gabriela Teissing.

„Myslím, že je důležité si připustit, že starší neznamená pohodlnější a jednodušší, a neházet se dobrovolně do kategorie ,jsem mimo‘. Pojí se s tím i přehnané obavy a z nich pramenící poučování. Ty věty: ,Tam bys asi sama neměla jezdit, co když se ti něco stane. Na kolo nejdu, co když upadnu. Neměla bys už tolik pracovat. Já už tomu nerozumím, to už není pro mě.‘ To je jako napsat si na čelo: Jsem stará a protivná,“ popisuje Teissing.

2) Negativní přístup k mladým

„To, co nás mentálně činí ,staršími‘, často souvisí s rigidním způsobem myšlení, který nám brání v adaptaci na nové přístupy a trendy. Například zesměšňování či kritika mladších generací mohou být známkou takového zakořeněného postoje,“ říká Simona Zábržová, šéfka startupu Soulmio, který pomáhá s duševním zdravím ve firmách.

3) Zbytečná nařízení

„Zbytečně mentálně starší nás dělají veškeré regulace, zbytečná nařízení a další překážky, které nám ve své podstatě zkracují aktivní pracovní život. Díky tomuto zpomalení si zbytečně protahujeme dobu od tvorby návrhu do jeho realizace. Je to ubíjející a zároveň frustrující, protože jsme ztratili pružnost a svobodu tvorby,“ říká architekt a spoluzakladatel studia Qarta Architektura Jiří Řezák.

4) Takhle to vždycky fungovalo

Zastaralého člověka z nás podle Simony Zábržové dělá také strach z jakýchkoli změn. „Přehnaná nostalgie po starých časech a trvalé srovnávání současnosti s minulostí nás připravují o možnost být spokojeni tady a teď,“ vysvětluje.

Přílišná opatrnost často vede ke stagnaci.

A varuje také před odporem k novým technologiím, lpěním na starých, zaběhnutých postupech a naopak odmítáním jakýchkoli inovací. „Přílišná opatrnost často vede ke stagnaci. Moderní přístup oceňuje experimentování a schopnost se učit z chyb,“ dodává.

5) Každodenní stres

„Asi byste čekali, že řeknu, že tělo si nejvíce ničíme celodenním sezením. Ještě horší je ale stres. Když srovnám dva klienty, kteří mají stejnou práci, ve které úplně stejně celé dny prosedí, ale jeden je v extrémním stresu, zatímco druhý v psychické pohodě, funkčně starší tělo z nich bude mít ten vystresovaný,“ říká fyzioterapeut a masér Martin Vávra.

Stresem se přitom podle něj nemyslí jen uzávěrky v práci nebo rychlé tempo, ale i malé každodenní věci, jako je třeba nervozita za volantem nebo vztek, který nás na chvíli zachvátí, když nám třeba ujede tramvaj.

6) Přejídání a málo zeleniny

„Stačí se podívat na takzvané Blue Zones, místa na světě, kde se lidé dožívají nejvyššího věku a kde třeba devadesát let není žádný věk, lidé tu zůstávají dlouho velmi vitální a schopní,“ říká adiktolog, lektor a odborník na výživu Adam Kulhánek.

Vědci zjistili devět faktorů, které v těchto populacích dlouhověkost zapříčiňují. „Patří mezi ně vyšší podíl rostlinné stravy. Konzumují ve velké míře zeleninu, ovoce a také luštěniny, naopak nemají v jídelníčku procesované jídlo. Zároveň jedí tak, aby byli sytí jen z osmdesáti procent. Jejich strava je navíc lokální a často organická,“ dodává Kulhánek.

A pokračuje s dalšími faktory: „Patří sem i komunitní život a pravidelné setkávání s rodinou a blízkými, protože pozitivní emoce nás udržují v psychické pohodě. Přičtěte si ještě pravidelný pohyb, protože lidé tu tolik nejezdí autem a více se věnují manuální práci.“

7) Obnošené oblečení

„Vždy vypadáme starší, pokud nosíme významně obnošené, špinavé nebo zaprané kusy oblečení,“ říká módní návrhářka Radka Sirková. Svoji roli v tom hrají také módní trendy. Pokud člověk nosí oblečení z minulé doby, zkrátka jako z minulé doby také vypadá.

Vždy vypadáme starší, pokud nosíme významně obnošené, špinavé nebo zaprané kusy oblečení.

Lze namítnout, že trendy se sice vracejí čím dál rychleji, jenže vždy přicházejí zpět s nějakým moderním twistem, který vytvoří zásadní rozdíl mezi starým oblečením a trendem inspirovaným minulostí.

8) Korporátní oblečení

„Pokud se oblékáme konzervativně nebo takzvaně podle zaběhnutých korporátních pravidel, samozřejmě v takovém oblečení působíme starší, než jsme. Dáma v kostýmku bude vždy vypadat starší než žena v cool šatech, například s kozačkami,“ radí stylista Filip Vaněk.

Doporučuje proto i ve vyšším věku okoukávat trendy ze šatníku mladých. „Pokud nám to postava dovolí, budeme vypadat mladší například v oversized siluetách než v klasickém byznys oblečení. Stejně tak pokud umíme pracovat se vzory a barvou v outfitu, budeme působit mladším dojmem než v šedé či černé,“ dodává Vaněk.

9) Těžký make-up

„Nevhodně zvolené líčení, například těžký hutný make-up a tmavé stíny, může zvýraznit unavený vzhled a přidat roky,“ upozorňuje kosmetická specialistka a školitelka značky Biologique Recherche Dana Nekolová.

Často jde o důsledek toho, že se ženy líčí celý život stejným způsobem. Jenže co funguje na mladé pleti, té starší už svědčit nemusí. „Naopak jemné a přirozené líčení s lehčí texturou, které jen zvýrazní přirozený vzhled obličeje, pomůže udržet mladistvý vzhled mnohem déle,“ dodává. 

10) Vrásky ze zbytečných zlozvyků

Nedostatek hydratace, nešetrné čištění pleti, chybná aplikace produktů nebo absence ochrany proti slunci vedou k předčasné ztrátě elasticity a tvorbě vrásek. Kouření, stres a nekvalitní spánek narušují regenerační procesy pleti, zatímco nadměrná konzumace cukru a alkoholu může způsobit záněty a zašedlou pleť, startují glykační procesy v pleti.

Také poloha během spánku může mít na vzhled pleti překvapivě velký vliv. Spánek na boku nebo na břiše způsobuje, že je obličej stlačován proti polštáři, což může vést k tvorbě jemných linek a vrásek, které se postupně fixují.

Spánek na zádech je šetrnější k pleti, protože ji nechává uvolněnou a eliminuje tlak na obličej. Navíc při této poloze gravitace pomáhá předcházet otokům kolem očí. Vhodný výběr polštáře a povlaku (např. hedvábného) také pomáhá snížit tření a zamezit nežádoucím stopám na pleti.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Анна Калинская

Калинская: Я очень ждала Australian Open, но подхватила какой-то вирус






Кирби: команду Трампа проинформировали о санкциях против энергосектора России

У России - один путь: Чиновники толкают страну не туда. Ложь вскрылась в прямом эфире

Играл с Клаудиньо и Артуром, забил 21 гол за год. Теперь Алеррандро ждут в ЦСКА

Один человек погиб в ДТП с двумя авто в Новой Москве