Izdati zahtevi za Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta 'Jadar'
Prema ovom dokumentu međunarodna rudarska kompanija Rio Tinto ima obavezu da u Studiji detaljno prikaže sve potencijalne kumulativne uticaje projekta na životnu sredinu.
Kompanija Rio Tinto namerava da u dolini reke Jadar, na zapadu Srbije, otvori rudnik litijuma. Prema ranijim najavama vlasti, rudnik bi mogao da bude otvoren 2028. godine, ukoliko kompanija ispuni ekološke propise i dobije neophodne dozvole.
U dokumentu objavljenom na sajtu Ministarstva, navodi se da je za svaki od detektovanih potencijalnih uticaja, neophodno navesti mere za njihovo smanjenje, kao i sisteme praćenja.
Ministarstvo zaštite životne sredine je navelo da insistira da kompanija detaljno prikaže i objasni primenu i plan usklađivanja sa najboljim dostupnim tehnologijama i tehnikama.
Navodi se da Studija o proceni uticaja mora biti izrađena na osnovu glavnog rudarskog projekta i u skladu sa najboljom praksom ustanovljenom u Evropskoj uniji.
U saopštenju Ministarstva se kaže da doneto rešenje sadrži stroge zahteve za izradu studije za ovaj deo projekta.
Navedeno je i da su prilikom izrade rešenja koje sadrži smernice za izradu Studije detaljno analizirani svi pristigli komentari i mišljenja javnosti.
Rešenje je izrađeno na osnovu zahteva kompanije, a Ministarstvo je navelo da će biti dostupno javnosti u narednih osam dana.
Rio Tinto ima zakonski rok od godinu dana da dostavi Ministarstvu zaštite životne sredine Studiju o proceni uticaja projekta na životnu sredinu.
I taj dokument će, kako je navelo Ministarstvo biti dostupan građanima kroz proceduru sprovođenja javnog uvida.
Ekološki aktivisti i deo građana protive se otvaranju rudnika litijuma strahujući od posledica koje bi rudnik ostavio na životnu sredinu zbog čega je organizovana serija protesta.
Rio Tinto je ranije u odgovoru za RSE naveo da su "domaći i međunarodni stručnjaci potvrdili da se projekat "Jadar" može realizovati bezbedno i u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine".
Međutim, brojni stručnjaci iz zemlje i inostranstva ukazuju da u procesu eksploatacije litijuma neizbežno dolazi do ekoloških posledica, pre svega do zagađenja rečnog sliva i zemljišta.