Nový konkurent Muska? Peter Beck se stal nejnovějším vesmírným miliardářem
Peter Beck, rodák z Nového Zélandu, přeměnil svou skromnou raketovou společnost na malého, ale odhodlaného konkurenta společnosti SpaceX Elona Muska. Za poslední rok vzrostly akcie společnosti o více než tři sta procent.
Aktiva společnosti Rocket Lab USA dosáhla historického maxima, čímž se majetek zakladatele a výkonného ředitele firmy Petra Becka poprvé zvýšil na hodnotu miliardy dolarů, odhaduje americký Forbes.
Společnost, která vyvíjí a vypouští rakety, satelity a další kosmické lodě pro vládní i komerční zákazníky, zaznamenala za poslední rok nárůst akcií o více než tři sta procent. Beckův desetiprocentní podíl má nyní hodnotu téměř 970 milionů dolarů. K tomu podle odhadů získal v průběhu let prodejem akcií Rocket Labu téměř 65 milionů dolarů.
Akcie Rocket Labu před pár dny poskočily o téměř třicet procent poté, co společnost oznámila rekordní prognózu tržeb ve výši 125 až 135 milionů dolarů na čtvrtý kvartál letošního roku.
Firma uzavřela dohodu s provozovatelem komerční satelitní konstelace o vícenásobném vypuštění větší, plně opakovaně použitelné nosné rakety Neutron, kterou Rocket Lab vyvíjí od roku 2021. Zveřejnila také návrh na spolupráci s NASA při získávání vzorků z Marsu a jejich návratu na Zemi.
„Je to vzrušující, protože Neutron, který je podstatně větší raketou (než již existující nosná raketa Electron společnosti Rocket Lab), bude do jisté míry konkurovat raketám Muskovy SpaceX a výrazně zlepší ekonomiku společnosti,“ říká Cantor Fitzgerald Andres Sheppard, analytik Rocket Labu. Poznamenává také, že firma je momentálně už třetím nejčastějším poskytovatelem orbitálních startů na světě za SpaceX a čínskou vládou.
„Rocket Lab je jediná společnost, do které lze investovat prostřednictvím veřejných trhů, což je podle nás důležitý důvod, proč její akcie stále prudce rostou.“
Sedmačtyřicetiletý letecký inženýr a samouk Beck se v roce 1993 místo studia na vysoké škole rozhodl začít pracovat jako učeň u výrobce spotřebičů Fisher & Paykel. Tam se během deseti let vypracoval na pozice v oblasti přesného strojírenství, konstrukce výrobních strojů, návrhu a analýzy výrobků a ve volném čase stavěl rakety.
V roce 2003 Beck přešel do novozélandského vládního výzkumného institutu, kde vedl inženýrské programy zaměřené na optimalizaci technologií, jako jsou větrné turbíny a supravodiče. O tři roky později, v roce 2006, odešel do Rocket Labu.
Společnost se zapsala do historie již o tři roky později, když se její raketa Atea-1 stala první komerčně vyvinutou raketou, která se dostala do vesmíru z jižní polokoule. Start proběhl u pobřeží Nového Zélandu v roce 2009.
V roce 2013 společnost přesunula své sídlo do USA a o rok později zahájila vývoj nosné rakety Electron. Od své první cesty v roce 2017 do letošního září Electron vynesl na oběžnou dráhu 197 malých kosmických lodí v rámci 49 úspěšných misí, což je v tomto odvětví rekord.
Společnost Rocket Lab vstoupila na burzu v éře popularity SPAC v srpnu 2021, kdy se sloučila se společností zaměřenou na akvizice v rámci transakce, která ocenila firmu na 4,1 miliardy dolarů. To představovalo nárůst o dvě stě procent oproti hodnotě 1,4 miliardy dolarů, kterou Rocket Lab nabyla v posledním kole soukromého financování v roce 2018.
Takzvané SPAC firmy (Special Purpose Acquisition Companies) zažily v letech 2020 a 2021 výrazný nárůst popularity jako alternativní cesta pro společnosti k veřejnému obchodování. Jde o typ společnosti vytvořený za účelem akvizice jiné firmy. Tento „boom“ však následně ustoupil: jak kvůli regulacím, tak nižšímu zájmu investorů.
Kromě Becka byly největšími vítězi této transakce v roce 2021 společnosti rizikového kapitálu Khosla Ventures a Bessemer Venture Partners a australský státní investiční fond. Tyto subjekty společně získaly téměř poloviční podíl ve společnosti Rocket Lab během pěti kol financování od roku 2013.
Beck v roce 2019 prodal akcie v hodnotě deseti milionů dolarů v rámci soukromé sekundární transakce a dalších třicet milionů dolarů svých akcií v rámci SPAC fúze v roce 2021. Poté vlastnil dvanáct procent společnosti Rocket Lab.
V září 2023 prodal téměř jedno procento svého podílu za dvacet milionů dolarů v blokovém obchodu se společností Goldman Sachs. To se odehrálo po kolapsu boomu SPAC, kdy se akcie společnosti Rocket Lab obchodovaly přibližně za 5,62 dolaru za akcii, což bylo o 44 procent méně než jejich cena při veřejné nabídce dva roky předtím.
Beck však zůstal odhodlaný a ve svém prohlášení uvedl, že aktuálně nemá v úmyslu prodat další akcie. Od té doby skutečně žádné další akcie neprodal a jejich cena se více než ztrojnásobila na rekordních 22 dolarů za akcii.
I když je Rocket Lab s příjmy téměř 245 milionů dolarů v roce 2023 mnohem menší než raketová společnost SpaceX Elona Muska, Beck svou firmu považuje za solidního konkurenta.
„SpaceX je největší vesmírná společnost na světě a myslím, že lidé začínají chápat, že Rocket Lab se chystá stát dvojkou,“ uvedl Beck v nedávném rozhovoru pro CNBC. „Jak se tyto dvě společnosti začínají stále více podobat, není překvapivé, že se rozdíl v jejich ocenění časem začne zmenšovat.“