Tužilaštvo u Novom Sadu zatražilo pritvor za sve osumnjičene za pad nadstrešnice
"Više javno tužilaštvo u Novom Sadu obaveštava javnost da je donelo Naredbu o sprovođenju istrage zbog postojanja osnova sumnje su osumnjičeni: J.T., G.V., A.D. i N.Š. učinili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim delom Izazivanje opšte opasnosti iz člana 278 stav 3 u vezi sa stavom 2 Krivičnog zakonika, a osumnjičeni S.N., M.J., Lj.M.M., M.S., D.J., M.G., Z.S.M., J.S.M. i D.T. izvršili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim delom Nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova iz člana 281 stav 1 Krivičnog zakonika“, navodi se u saopštenju Tužilaštva.
Kako kažu, predlog za određivanje pritvora je podnet zbog postojanja okolnosti da bi boravkom na slobodi mogli ometati postupak uticanjem na svedoke i saučesnike, da bi mogli ponoviti krivično delo, kao i zbog uznemirenja javnosti.
Tužilaštvo je zatražilo izdavanje poternice za osumnjičenom J.S.M. zbog toga što je nedostupna organima gonjenja.
Dvanaest osumnjičenih, među kojima je i ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić, uhapšeno je 21. novembra, dok je jedna osoba u inostranstvu.
Određen pritvor jednoj od osumnjičenih
Prethodno je Viši sud u Novom Sadu saopštio 22. novembra da je odredio pritvor od 30 dana Ljiljani Milić Marković, koja je uhapšena dan ranije u vezi sa obrušavanjem nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra, kada je poginulo 15 osoba a dve su teško povređene.
To je za Radio Slobodna Evropa potvrdila portparolka Višeg suda Sanja Ćetojević.
"Obaveštavam Vas da je sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu nakon saslušanja, osumnjičenoj za krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova LJ.M.M. odredila pritvor do 30 dana zbog postojanja osobitih okolnosti koje ukazuju da bi boravkom na slobodi mogla ometati postupak uticajem na svedoke i da bi u kratkom vremenskom periodu mogla ponoviti krivično delo za koje je osnovano sumnjiva", navodi Ćetojević.
Kako kažu u Višem sudu, način izvršenja i težina posledica krivičnog dela doveli su do uznemirenja javnosti, koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka.
Dodaju da se saslušanja osumnjičenih nastavljaju, te da će nove informacije javnost dobiti u subotu ujutru.
Ljiljana Milić Marković je diplomirana građevinska inženjerka i bila je potpisana kao glavni projektant na projektu izgradnje brze pruge Novi Sad-Subotica, u okviru kojeg je rekonstruisana Železnička stanica u Novom Sadu.
Stanica je svečano otvorena u julu nakon trogodišnje rekonstrukcije. Svega nekoliko meseci kasnije, 1. novembra nešto pre podneva, sa stanice se obrušila betonska nadstrešnica i tom prilikom je stradalo 15 ljudi, a dve osobe su teško povređene i hospitalizovane su u Kliničkom centru Vojvodine u Novom Sadu.
Ko je uhapšen?
Među uhapšenima su ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić, v.d. direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan i pomoćnica ministra za železnički saobraćaj Anita Dimoski.
Oni se sumnjiče za izvršenje krivičnih dela teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti.
Pored četvoro državnih funkcionera, uhapšeno je još osam osoba, čije je inicijale objavilo Tužilaštvo. Oni se sumnjiče za "teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova".
Mediji prenose da su uhapšeni zaposleni u firmama koje su bile zadužene za projektovanje, radove i nadzor nad rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu.
Izvođač radova bio je kineski konzorcijum CRIC&CCCC ("China Railway International Co.Ltd" i "China Communications Construction Company Ltd").
I CRIC&CCCC je saopštio da nadstrešnica nije bila obuhvaćena rekonstrukcijom zgrade.
Detalji ugovora, koji je sklopljen na osnovu međudržavnog sporazuma Srbije i Kine, nisu javno dostupni.
Nije poznato ni koje su sve firme bile angažovane kao podizvođači radova.
Za stručni nadzor nad rekonstrukcijom Železničke stanice bio je zadužen konzorcijum od šest privatnih firmi iz Srbije i Mađarske.