Добавить новость
ru24.net
World News
Ноябрь
2024

Chceme být nejlepší i za padesát let. Startup Bene Meat získal vědeckou cenu

0

Vyvíjí technologii, která umožní vyrábět kultivované maso v průmyslovém měřítku. Jako první v Evropské unii může prodávat umělé maso jako surovinu do krmiv pro domácí zvířata. Teď biotechnologický startup Bene Meat Technologies získal cenu za nejvýznamnější technologickou inovaci.

Český startup, v němž většinu drží zdravotnický kolos BTL, má ambiciózní cíl – pěstovat maso ze zkumavky, které je stejně kvalitní, výživné, a pokud možno i cenově dostupné jako maso ze živého zvířete. Žádné rostlinné či jiné náhražky, skutečné maso, akorát ne od řezníka, ale z kultivátoru.

Sales pitch takového steaku nebo burgeru je jasný. Při jeho výrobě žádný živý tvor neumírá ani netrpí, kvůli krmení dobytka se nemusí pěstovat hektary plodin a celé to vyprodukuje mnohem méně emisí než ve standardním masném průmyslu. S rostoucím důrazem na udržitelnost vypadá trh s kultivovaným masem mimořádně atraktivně. 

V tuto chvíli na něm působí na 150 firem po celém světě. Drtivá většina z nich je však zatím ve fázi výzkumu a vývoje produktu. Biotechnologie sice v posledních letech notně pokročily, pořádný steak ze zkumavky by však stále vyšel místo stovek korun spíš na tisíce, ne-li desítky tisíc. Technologický závod je ovšem v plném proudu.

Tuzemské želízko v ohni v tomto závodu se jmenuje Bene Meat Technologies. Biotechnologický startup už v pražské brutalistické budově CUBE zvládl vypěstovat burger, který je prý k nerozeznání od standardního hovězího.

Ke konzumaci ho firma zatím nabídnout nemůže, kvůli přísným evropským pravidlům pro bezpečnost potravin.

Kultivované maso pro lidi zatím povolily na světě pouze tři státy: Singapur, USA a Izrael. S jeho využitím v krmivech pro mazlíčky je to ale jednodušší a s produktem tohoto typu hodlá začít i Bene Meat.

Loni dostal startup své „laboratorní“ maso do Evropského registru krmných surovin, a má tak v rámci sedmadvacítky otevřenou cestu k jeho komerčnímu prodeji formou krmiva pro psy a kočky. 

Foto se souhlasem Bene Meat Technologies
Kultivovaný hovězí hamburger od Bene Meat Technologies

A zaujal i porotce projektu Česká hlava. Na udílení těchto prestižních vědeckých ocenění si zástupci Bene Meat v neděli přeberou cenu v kategorii Industrie. Tedy za nejvýznamnější výrobkovou či technologickou inovaci, která v posledních letech vznikla na území Česka.

„Je to ocenění pro náš tým o více než sto lidech, a také pro lidi z BTL, která celý vývoj financuje. Pomůže to zpopularizovat téma kultivovaného masa a snad přispěje i k tomu, aby ho přijaly státní a regulatorní úřady,“ konstatuje spoluzakladatel a šéf Bene Meat Roman Kříž.

Do konce letošního roku chce zahájit obdobný schvalovací proces pro krmivo, jaký absolvoval s úřady v Evropské unii a také s regulátory ve Spojených státech. „Jestli to dobře dopadne, tak do konce roku budeme schopni zahájit proces i pro oblast potravin určených lidem,“ dodává.

Kdy přesně uvede startup na evropský trh své krmivo pro mazlíčky, které už povolené má, Kříž kvůli konkurenci uvádět nechce. Pouze naznačuje, že to bude v řádu několika měsíců.

Nechce prozrazovat ani to, zda bude cenově srovnatelné s krmivem z „obyčejného“ masa nebo jak velké jsou momentálně výrobní kapacity Bene Meat. 

„To se stejně mění každé čtvrtletí. Je důležité si uvědomit, že ta technologie se pořád vyvíjí. Když to srovnám s masným průmyslem, tam se dá ze zvířete průmyslově využít úplně všechno. My se nyní soustředíme na hlavní produkt – maso. Jakmile zvládneme využít i sekundární a odpadní suroviny, můžeme snížit finální cenu i o desítky procent,“ vysvětluje Kříž.

Foto se souhlasem Bene Meat Technologies
Na kultivovaném masu od Bene Meat Technologies si ve svém krmivu už brzy budou moci pochutnat domácí mazlíčci.

Interní projekce firmy podle něj ukazuje, že na stejnou cenovou úroveň jako klasické maso se produkt Bene Meat dostane během tří až pěti let. „V tuto chvíli, kdybychom neplánovali další dva až tři roky vývoje, tak by naše produkce dávala ekonomický smysl u fabriky chrlící desítky tun kultivovaného masa denně. Tam ještě nejsme,“ podotýká Kříž.

Díky zázemí a finanční podpoře od obřího českého výrobce zdravotnické techniky BTL se však Bene Meat může v klidu věnovat výzkumu a s uvedením svého produktu na trh nemusí spěchat.  

„Jejich primárním úkolem je teď vytvořit kultivované maso, které zajistí udržitelnější svět. Zároveň si tak ale pod naší střechou budujeme špičkový tým biologů a chemiků, který dokáže v laboratoři pěstovat tkáně,“ uvedl loni technický ředitel BTL Tomáš Drbal.

„Nemáme nad sebou bič investora, který by říkal, kdy musíme začít generovat zisky. My máme dvě podmínky. První, že ty věci musejí být chemicky a biologicky v praxi realizovatelné. A druhou, že budeme nejlepší na světě,“ slibuje Kříž a zdůrazňuje, že strategie firmy je naplánovaná na dlouhá desetiletí dopředu.

„Chceme změnit svět. Chceme vybudovat největší biotech firmu na světě a chceme být nejlepší i za padesát let,“ shrnuje nemalé cíle svého startupu.    




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Российская теннисистка Касаткина вылетела из топ-10 рейтинга WTA






33,6 млн тонн — рекордный объём экспорта российского СПГ/Дешёвый газ — ключ к созданию эффективной энергосистемы, — Citi

Калужане могут поучаствовать в создании памятника героям СВО

Этим гражданам хотят разрешить временно парковаться на местах для инвалидов

Льготный проезд, читательский билет, скидки на товары и услуги: какие возможности предоставляет карта москвича студентам